קנאביס לטיפול באפילפסיה (מחלת הנפילה)

חוקרים מאוניברסיטת רידינג בבריטניה גילו לאחרונה כי שלושה מרכיבים הנמצאים בצמח הקנאביס יכולים לתרום להפחתה ושליטה בהתקפי אפילפסיה.

אפילפסיה (שמה העברי: כִּפְיוֹן. השם העממי הוא “מחלת הנפילה”) היא ליקוי נוירולוגי כרוני שכיח המאופיין על ידי התקפים. התקפים אלה הם סימנים חולפים ו/או סימפטומים של פעילות נוירולוגית מופרזת במוח. אפילפסיה בדרך כלל נשלטת אך אי אפשר לרפא אותה בטיפול תרופתי. ניתן לשקול ניתוח במקרים קשים. עם זאת, מעל 30% מהאנשים שיש להם אפילפסיה ההתקפים לא נשלטים אצלם למרות הטיפול התרופתי הטוב ביותר.

דוקטור בן וויילי מנהל המחקר
דוקטור בן וויילי מנהל המחקר

ד”ר בן וויילי, מנהל המחקר במחלקת התרופות של אוניברסיטת רידינג, סיפר כי בבדיקות שנערכו בחיות מעבדה הוכח כי מרכיבים מצמח הקנאביס יעילים ותורמים במניעת התקפי אפילפסיה וללא תופעות הלוואי הקשות הנגרמות עקב נטילת תרופות קונבנציונאליות.

“בגלל הסטיגמה השלילית שנוצרה לקנאביס בעקבות מסעות התעמולה בארה”ב בשנות ה-60 וה-70, מרבית האנשים נוטים לזלזל בקנאביס ולהתייחס אליו כסם,” אמר ד”ר וויילי. “הם לא מצליחים להתנתק משטיפת המוח ולבחון את הסגולות הרפואיות של הצמח באופן אובייקטיבי.”

בקנאביס ישנם מרכיבים יעילים רבים שהם בגדר אוצר של ממש,” הוסיף וויילי. “יש בידינו רשימה של לפחות 12 מרכיבים פוטנציאליים שיכולים לעזור בטיפול באפילפסיה. בדקנו בינתיים שלושה מן המרכיבים והתוצאות נראות מבטיחות.”

המרכיבים הללו יעילים ביותר והיתרון הגדול שלהם הוא בכך שאין להם תופעות לוואי מסוכנות,” סיכם ד”ר וויילי.

גם זה בטח יעניין אותך

ד”ר בן וויילי, יחד עם עמיתיו ד”ר קלייר וויליאמס וד”ר גארי סטפנס מאוניברסיטת רידינג, עובדים בשיתוף פעולה עם חברת התרופות הענקית GW Pharmaceuticals במטרה לנסות ולפתח תרופה לאפילפסיה אשר תיוצר מקנאביס.

דוקטור בן וויילי וצוות החוקרים
דוקטור בן וויילי וצוות החוקרים

שניים מהמרכיבים אותם בחנו החוקרים, אחד נקרא קנאבידיול (CBD) והשני נקרא GWP42006, הוכחו כיעילים ביותר לשליטה בהתקפי אפילפסיה. המחקר נערך על חיות מעבדה וכעת מתכוונים החוקרים להתחיל בניסויים קליניים בבני אדם.

מארק רוג’רסון מחברת התרופות GW Pharmaceuticals אמר השבוע: “העבודה של ד”ר וויילי ועמיתיו לוקחת אותנו אל עבר פתרון אמיתי שעד היום לא מצאנו משהו כמותו. הסטיגמה השלילית מתנפצת לנוכח העובדות בשטח המוכיחות שקנאביס הוא תרופה יעילה לבעיות חמורות.”

צפו: שמן קנאביס עוזר לטיפול בהתקפי אפילפסיה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר