מגלגל...

קנאביס לאישה – מאז ועד היום

קנאביס מסייע למיליונים ברחבי העולם, אבל גם באופן ספציפי לנשים, ולא רק מהיום

יום האישה הבינלאומי שחל השבוע הוא הזדמנות מצוינת להיזכר באופן שבו הקנאביס סייע לאורך ההיסטוריה האנושית לנשים להתמודד עם מצבים רפואיים שקשורים לפיזיונומיה הנשית. 

כאבי המחזור של המלכה ויקטוריה

ספק אם יש דמות יותר מייצגת של רוח המאה ה-19 מהמלכה ויקטוריה, שהחזיקה בכתר הבריטי 63 שנים מ-1837 ועד 1901 (שיא שהמונרך הבריטי היחיד ששבר אותו היא המלכה הנוכחית). למעשה, עד היום המחצית השנייה של המאה ה-19 מוכרת בשם ‘התקופה הוויקטוריאנית’ על שמה של המלכה.

צחוק הגורל הוא שהאישה ששמה הפך מילה נרדפת לשמרנות וצניעות פוריטנית, היתה דווקא בעלת נפש סוערת, שבניגוד למקובל בקרב משפחות האצולה של אירופה, התחתנה מתוך אהבה וניהלה עם בעלה הנסיך אלברט חיי זוגיות מצוינים. יחד הם הביאו לעולם 9 ילדים וחיו בהרמוניה עד מותו של אלברט.

המלכה ויקטוריה (תמונה: BiblioArchives)
המלכה ויקטוריה (תמונה: BiblioArchives)

אחד הדברים שאנחנו יודעים היום מהתיעוד ההיסטורי על המלכה ויקטוריה הוא שהיא סבלה מכאבי מחזור עזים במיוחד. בגין כאבים אלו נאלצה לעיתים לדחות או להיעדר מאירועים רשמיים.

בשלב מסוים הכאבים הפסיקו להפריע לה, ולמרות שאין לכך אישוש היסטורי חד משמעי ומוחלט, ההנחה הרווחת שההקלה באה בעקבות שימוש בקנאביס.

הסיבה שיש כנראה יותר מקורטוב של אמת בהנחה הזו, אינה קשורה לריבוי השמועות והרכילות בזמן אמת (והיו כאלה למכביר), אלא בזהות הרופא האישי של המלכה – סיר ג’ון ראסל ריינולדס.

משכך כאבים ומרגיע

ריינולדס, שכמו הרבה חוקרים בריטים רבים בזמנו בילה תקופה ארוכה בראג’ ההודי, נחשף בהודו לצמח הקנאביס ולשימושיו ברפואה העממית של המזרח. ריינולדס חקר את הצמח במשך 30 שנים והיה מאוד נלהב משימושיו הרפואיים. בין היתר הוא הכריז כי “הצמח יעיל במקרים של התכווצויות וכאבי מחזור”, כך שיש להניח שאת התרופה הזו הוא גם לא חסך מהפציינטית הכי מפורסמת שלו, שידוע שסבלה מבעיות מהסוג הזה.

את מה שריינולדס טען במאה ה-19, אומרים היום גם חוקרים מהמאה ה-21. למשל קים לאם, חוקרת שעובדת ברשת מרפאות הקנאביס ‘אפולו’, אומרת שבמקרים של מחזור שמלווה בהתכווצויות וכאבים מרכיב ה-CBD בקנאביס מסייע בהרגעת השרירים ובהקלה על הכאב ושלרכיב THC יש אפקט סינרגטי שמעצים את השפעת ה-CBD. 

לידה טבעית בסגנון פרעוני

העדות הקדומה ביותר שאנחנו מכירים על שימוש בקנאביס בקונטקסט של הריון ולידה, מגיעה מפפירוס מצרי מהאלף השני הספירה. בפפירוס העתיק שעוסק בפרקטיקות רפואיות שרווחו במצרים הפרעונית מצוין שקנאביס הוא תרופה שמסייעת לשיכוך כאבים בזמן הלידה.

שימוש דומה בקנאביס בזמן לידה פעילה היה נהוג גם בקרב האליטה של נשות רומא החל מהימים הקדומים של הרפובליקה במאה השישית לפני הספירה ועד קריסת האימפריה המאה השישית לספירה.

כמעט כל מה שאנחנו יודעים על קנאביס רפואי מאשש את ההנחה שגם עבור האישה המודרנית קנאביס רפואי עשוי להקל על כאבי לידה, גם אם היום לא מדובר בהתוויה רפואית מקובלת.

סביר להניח שהיום, גם אף רופא מערבי לא ירשום קנאביס רפואי לאישה הרה, אך בתרבויות רבות לאורך ההיסטוריה עד עמוק במאה ה-19 (גם תודות לפעילות של רופאים ויקטוריינים כמו ריינולדס שכבר הזכרנו), היה הקנאביס דרך מקובלת להתמודד עם תסמיני הריון כמו בחילות או כאבי ברכיים. 

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר