קמלה האריס מודה: טעיתי כשהתנגדתי ללגליזציה ‎

"לגליזציה, נקודה!", כך אומרת קמלה האריס, סגנית נשיא ארה"ב לעתיד ומי ששלחה בעבר אלפים למאסר בגין עבירות קנאביס קלות כשהיתה התובעת הכללית של קליפורניה. בהמשך תמכה בקנאביס רפואי בלבד, והיום מעידה: טעיתי.

סגנית נשיא ארה”ב לעתיד, קמלה האריס, אמרה בריאיון שנערך לפני הבחירות ופורסם השבוע, כי טעתה כשהתנגדה ללגליזציה של קנאביס. לדברי האריס היא תמכה לאורך שנים בהתרת שימוש רפואי בלבד בקנאביס, ללא התרת שימוש חוקי למבוגרים גם למטרות פנאי, אך חושבת כעת ששגתה.

האריס לא ציינה מה גרם לה לשנות את דעתה, או כל פרט נוסף, אלא רק סיפקה תשובה לשאלת המראיין מערוץ NowThis ששאל “איזה דבר משמעותי גילית בדיעבד שטעית בו”. לדבריה “היו ימים שתמכתי רק במריחואנה רפואית אבל אני חושבת שאנחנו צריכים לעשות לגליזציה. נקודה.”

לדברים שאומרת האריס יש כיום משמעות, שכן היא עתידה להיכנס בקרוב מאוד, במהלך ינואר 2021, לתפקיד סגנית נשיא ארה”ב. עם זאת, האריס לא הצליחה לשכנע את הנשיא לעתיד ג’ו ביידן לתמוך בלגליזציה אלא רק באי הפללה של שימוש עצמי.

כמי שהיתה התובעת הכללית של קליפורניה בעבר, ושלחה ודאי אלפי אנשים למאסר בגין עבירות קנאביס, האריס התנגדה בתוקף ללגליזציה ובשנת 2010 אף פעלה בהצלחה כדי להפיל את הצעת החוק ללגליזציה בקליפורניה. “מכירת סמים זה נזק לחברה,” אמרה אז.

בשנת 2015 היא ציינה כי יש לאשר שוק קנאביס למטרות רפואיות בכל ארה”ב, אך עדיין לא תמכה בלגליזציה. רק בשנה שעברה, 2019, שינתה את דעתה כשבספרה “The Truths We Hold: An American Journey” כתבה לראשונה כי היא תומכת בלגליזציה מלאה ובמחיקת רישומים פליליים קודמים על עבירות קנאביס לא אלימות.

קמלה האריס על רקע דגל ארצות הברית
“לגליזציה, נקודה!” – קמלה האריס, סגנית נשיא ארה”ב לעתיד

מאז ולאורך קמפיין הבחירות, היא התמקדה במסר של אי הפללה בלבד, ככל הנראה כדי ליישר קו עם עמדת ביידן, שתומך בביטול ההפללה אך מתנגד ללגליזציה פדרלית. לדברי ביידן יש להמתין לתוצאות של מחקרים בטרם נוקטים בצעד של לגליזציה פדרלית. 

במקביל ליציאת ספרה לחנויות האריס הודתה לראשונה כי צרכה קנאביס בעבר, לדבריה בימי הקולג’, וכשנשאלה איזו מוזיקה היתה ברקע באותו אירוע, השיבה “סנופ דוג ובטח גם טופאק”. בדיעבד הסתבר שהאריס סיימה את הקולג’ ב-1986 בעוד האלבומים הראשונים של סנופ וטופאק יצאו בתחילת שנות ה-90. 

כך או כך, לשאלה מה יעשה הממשל החדש בארה”ב והאם אכן יביא לאי הפללה פדרלית כמובטח או אף יותר מזה, אין כרגע תשובה ברורה. שוק ההון נראה אופטימי ובנובמבר תעלה הצעת החוק MORE ACT להתרת קנאביס חוקי ברמה הפדרלית להצבעה בבית המחוקקים. ההצעה זוכה לתמיכת המפלגה הדמוקרטית, אם כי זו מחזיקה פחות מושבים בסנאט לעומת המפלגה הרפובליקנית שתומכת ב-STATES ACT. לפי עמדת הרפובליקנים אין להתיר קנאביס חוקי ברמה הפדרלית אלא רק בשטחי מדינות ארה”ב עצמן, באחריותן, כפי שקורה היום על בסיס ‘מזכר קול’ (Cole Memo) וכפי שעשו זאת כבר 15 מדינות שם. הבעיה המרכזית בגישה זו היא שהבנקים, הכפופים לחוק הפדרלי, לא יכולים לקבל כספים מעסקי קנאביס שנאלצים לאגור מזומנים.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר