קורס קנאביס לרופאים: פורסמו התנאים להצטרפות

משרד הבריאות פרסם את תנאי ההצטרפות לקורס החדש שיסמיך 100 רופאים חדשים לספק רשיונות קנאביס רפואי לחולים בעבור מקסימום 250 ש”ח לפגישה. התנאי העיקרי: משרה נוכחית בשירות הציבורי. ההכשרה: בחינם במשך 30 שעות. אבל – מי יבחר את הרופאים לקורס וכיצד?

כפי שדווח בתחילת השבוע והובטח כבר לפני כשנה, משרד הבריאות יחל בקרוב את קורס שיסמיך 100 רופאים חדשים לאשר בעצמם רשיונות קנאביס רפואי לחולים.

כיום ישנו רק מספר קטן של רופאים אונקולוגיים המאשרים קנאביס רפואי לתקופה קצרה לחולי סרטן בלבד. גורם אחד – ד”ר מיכאל דור מהיחידה לקנאביס רפואי – מוסמך לאשר רשיונות קנאביס רפואי לכולם. כלל הרופאים המומחים אליהם ניגשים החולים רק “ממליצים” לו לעשות זאת או לא.

ההסמכה החדשה תאפשר לרופאים נוספים לספק הרשיונות לקנאביס רפואי בעצמם – לאחר הזנת המידע לתוכנה יעודית חדשה של היחידה לקנאביס רפואי.

רק לרופאים בשירות הציבורי

הקורס החדש, בן 30 שעות (4 עד 6 מפגשים שבועיים בימי שישי), ייערך בחינם במרכז ההדרכה ב’תל השומר’ ויבוסס למעשה על התמקצעות ושינון המידע על פי “הספר הירוק” – מסמך הכולל הסבר על צמח הקנאביס, רכיביו והשפעותיהם וכן הגדרות אספקת הקנאביס הרפואי החדשות, סוגי המוצרים, אופן הטיפול המומלץ וכיוצ”ב.

על פי “קול קורא” חדש שפירסם משרד הבריאות בסוף השבוע נראה שהתנאי הבולט להצטרפות לקורס הוא השתייכות לשירות הציבורי – כלומר שבכדי להיות מוסמך לאספקת רשיונות קנאביס רפואי עליך לשרת כרופא באחת מקופות החולים, בתי החולים או מרפאות החוץ של אחד מבתי החולים.

על רופא המעוניין להשתתף בקורס לעמוד ב-4 תנאים עיקריים: קורות חיים; תעודת מומחה; אישור על הסכמת המוסד הציבורי בו עובד הרופא להצטרפותו לקורס; אישור של אותו מוסד כי בעבור שירות שיינתן על ידי רופא לא ייגבה סכום כסף נוסף על הסכום הקבוע כ”ייעוץ רופא במרפאות חוץ” – 250 ש”ח נכון לשנת 2015.

“ועדה של משרד הבריאות”, כך על פי המסמך שפורסם, היא זו שתבחר את 100 הרופאים שיתקבלו לקורס מתוך אלו שיגישו מועמדותם, אך כלל לא מפורט כיצד בדיוק ייבחרו הרופאים ומה יהיו התנאים לבחירתם.

שינוי מין כן – קנאביס לא

כיום בישראל ישנם כמה עשרות רופאים פרטיים התומכים בטיפול בקנאביס רפואי וידועים בכך שנוהגים להמליץ על טיפול הצמח ביתר קלות, בהתאם לעמידה בתנאים כמובן. רופאים אלו, למרות שהם ככל הנראה המנוסים והמקצועיים ביותר בתחום הטיפול בקנאביס, לא יוכלו ברובם להצטרף לקורס החדש, זאת מאחר ואינם משרתים במגזר הציבורי.

ד”ר ברקת שיף, מהמפורסמות שברופאי הקנאביס, לא תוכל גם היא להשתתף בקורס – לאחר שבשנה שעברה סיימה את תפקידה בשירות הציבורי בבי”ח ‘איכילוב’.

ברקת שיף
ד”ר ברקת שיף, רופאת הקנאביס, לא תוכל כנראה להצטרף לקורס: “מי זו הועדה שתקבע?”

“מי זו הועדה הזו שתקבע אילו רופאים יתקבלו ועל בסיס אילו נתונים היא תקבע זאת,” תוהה ד”ר שיף בשיחה עם המגזין ומוחה על ההחלטה להדיר את הרפואה הפרטית מהקורס. “בישראל ניתן לעבור כל פרוצדורה רפואית באופן פרטי בבתי החולים הפרטיים, מניתוחי מוח ועד שינוי מין – אז למה קנאביס רפואי לא?”

למרות שלכאורה אינה עומדת בתנאי היחיד שקבע משרד הבריאות הודיעה ד”ר שיף שכן תגיש את מועמדותה לקורס “ולו רק כדי להשתחרר מכבלי הרופאים המחליטים של היק”ר,” לדבריה.

רופא אחר, הידוע גם הוא כ”ידידותי” כלפי הקנאביס, הסביר כי מדובר בתנאים קשים מן הנראה: “התנאים הם לא פשוטים, הם רוצים אישור מעביד שאעבוד במערכת הציבורית בתחום, דבר שלא ניתן לביצוע היות וקופת החולים עצמה מתנגדת לטיפול הזה.”

הודעת משרד הבריאות במלואה:

http://www.xn--4dbcyzi5a.com/wp-content/PDF/canabis_course_green_book.pdf

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר