איך לבחור וופורייזר נייד: 5 המלצות (קונבקשן או קונדקשן)

אם בחרתם לעבור מעישון קנאביס לאידוי קנאביס, הדבר הראשון שעליכם לעשות לפני רכישת וופורייזר חדש הוא להכיר את שני מושגי הבסיס קונדקשן וקונבקשן. לאחר מכן תוכלו לבחור באחד מ-5 מכשירי האידוי המובילים והמומלצים ביותר נכון להיום ששווה לשים עליהם את הכסף.

אספנו את שמותיהם של 5 מכשירי אידוי (וופורייזרים) ניידים טובים ומומלצים. אך לפני שנגיע לרשימת המומלצים, חשוב להכיר שני מושגי בסיס חדשים יחסית בתחום זה – כאלה שבלעדיהם לא תוכלו לבצע בחירה איכותית.

עד לפני כשנתיים מרבית מכשירי האידוי בשוק פעלו בשיטה של חימום ישיר: סליל מתכת שמתחמם ומחמם את הפרחים עד שממצה מהם את החומרים הפעילים. הבעיה היתה שפעמים רבות הפרחים נגעו בסליל ונשרפו. כתוצאה מכך, התפספסה המטרה העיקרית שלשמה עברו לאידוי מלכתחילה, קרי הימנעות משאיפה של חומרים מזיקים. 

מאז פותחו שתי שיטות אידוי עיקריות:

קונספט אידוי קנאביס
  • קונבקשן (Convection) – שמשמעותה הולכת חום: מיכל חימום חיצוני מהפרחים יוצר אדי חום שעוברים דרך הפרחים בעת השאיפה וממצים את הרכיבים הפעילים ממנו. היתרון בשיטה הוא המניעה של מגע ישיר בין הפרחים לבין מקור החום, כך שלא נוצרת שריפה ונשמר הטעם הייחודי והעשיר. החיסרון של השיטה הינו בעיקר בגודל המכשירים, שכן ישנו צורך במרחק מסוים בין תא החימום לפרחים, ולשם כך צריך לבנות מכשיר גדול מספיק. חיסרון נוסף הוא במחיר: איך אומרים? על איכות משלמים. בנוסף לכך, לשימוש נכון בוופורייזרים מסוג קונבקשן, יש לוודא שהפרחים הגרוסים במכשיר יהיו משוחררים ולא דחוסים בכדי שהאוויר יעבור בקלות.
  • קונדקשן (Conduction) – שמשמעותה הולכה חשמלית: בשיטה זאת אין הפרדה מוחלטת בין הפרחים למקור החום, אלא הפרדה על ידי גוף מתכת או קרמיקה. במרבית המכשירים הנוקטים בשיטה זו תא ההטענה יהיה מן תנור שמתחמם לטמפרטורה הרצויה, וממצה את החומרים הפעילים מהפרח. היתרונות של השיטה: גודל קטן יותר ומחיר זול יותר. החסרונות: הטעם שונה ולא נקי לגמרי, והאדים יותר סמיכים ופחות חלקים בגרון. יש שטוענים שאדים ממכשיר קונדקשן מכיל גם עשן משריפה (ולכן כאמור, לא מדובר ממש באידוי). המכשירים החדשים יותר והיקרים יותר מצליחים למנוע זאת במקצת. לשימוש נכון בשיטה זו, רצוי דווקא כן לדחוס את הפרחים במיכל הטעינה, כך שהחום יוכל להתפזר באופן שווה בתנור החימום, ולמצות באופן שווה את התפרחת.

5 וופורייזרים (מכשירי אידוי) ניידים מומלצים

מייטי – Mighty

וופורייזר נייד מומלץ

סטורז אנד ביקל (Storz & Bickel) היא אחת החברות הוותיקות בתחום האידוי, אשר יצרה לפני למעלה משני עשורים את “הוולקנו”, מכשיר אידוי שהכניס את אידוי הקנאביס למיינסטרים. מדובר בחברה גרמנית, המייצרת מוצרי אידוי באיכות גרמנית על כל המשתמע מכך. מלבד הוולקנו, המייטי המובא בפניכם זכה לפרסום ולהכרה בזכות עצמו: מבחינה עקרונית ‘מייטי’ עובד על טכנולוגיית אידוי קונבקשן, אם כי האמת היא שמדובר במן שילוב של שתי השיטות. אדים עוברים וממצים את הפרח, בעוד שהתא עצמו גם שומר על חום ונותן אפקט של תנור.

מאז השקתו בשנת 2012 נחשב מייטי לקיסר של מכשירי האידוי. הוא נייד (למרות הגודל המאסיבי מעט), הוא מתאים גם לאידוי פרחים וגם לאידוי מיצויים, ועל פי רוב היוטיוברים שסקרו את המוצר והביקורות הרבות שראינו, מדובר במכשיר האידיאלי למשתמש הפשוט: כל מה שצריך לעשות זה להטעין את המכשיר בפרחים גרוסים, ללחוץ על כפתור ההדלקה ולקבוע טמפרטורה. צג דיגיטלי מראה את הטמפרטורה הרצויה לעומת הטמפרטורה המצויה.

יתרונות: קונבקשן, פשטות בשימוש, מערכת צינון אדים מתקדמת (לא הכי טובה, אבל בהחלט מהמובילות בשוק). בגרסה החדשה יותר יש גם סוללה משופרת (אל תקנו את הישן או את הדגם ‘קראפטי’ במידה וחשוב לכם אורך חיי הסוללה). כמו כן למייטי מסלול אידוי פשוט ובקרה של כ-2 דקות לסשן (יש אפשרות להאריך תוך כדי הסשן).

גם זה בטח יעניין אותך

חסרונות: גודל (המכשיר מאסיבי מאוד ולא ממש נכנס לכיס), וכן מחיר: המכשיר היקר ביותר ברשימה שלנו.

מחירו בארץ: סביב 1500 ש”ח.

שורה תחתונה: זה המכשיר המומלץ ביותר בציון הכללי. פשוט להפעלה, פשוט לניקוי, טעם משובח ואפס התעסקות מיותרת. רצוי לא להפיל כי הוא עשוי פלסטיק ועלול להישבר בקלות.

דה וינצ’י איי.קיו – Davinci IQ

דה וינצ'י איי קיו וופורייזר קנאביס

חברת דה וינצ’י נמצאת בשוק הוופורייזרים גם לפי מכשיר ה-IQ. כמו האמן והממציא לאונרדו דה וינצ’י, ממנו נלקח שם החברה, גם ב-DaVinci vaporizers שואפים להקדים את זמנם בתחום מכשירי האידוי לצריכת קנאביס. מדובר באחת החברות הראשונות שיצרה מכשיר אידוי נייד, המייצרת כבר חמישה דורות של מכשירי אידוי, כאשר כל דור משפר את החסרונות של הדור הקודם (את המכשירים עצמם מרכיבים בלאס וגאס, נבאדה). גם הדגמים הקודמים היו טובים, אבל הייתה חסרה להם הקומפקטיות הנדרשת, ובעיקר את הטכנולוגיה והמחשבה שהושקעה בהנדסת דגם ה-IQ.

ה-IQ פועל בשיטת קונדקשן, בעל תא חימום קרמי המכיל כרבע גרם תפרחת קנאביס לכל סשן. הטמפרטורה יכולה להגיע עד 430 פרנהייט, שהם כ-220 מעלות צלזיוס.

המכשיר עשוי כמעט כולו מזירקוניה, חומר בעל תכונות קרמיות בכל הקשור להולכת חום, ובעל תכונות של מתכת בכל הנוגע לקשיחות ועמידות. הזירקוניה עוזרת לצינון האדים החל מיציאתם מגוף החימום ועד הגעתם לחלל הפה. למרות המרחק הקטן האדים לא חמים מדי ולא שורפים, והשיעול מגיע בעיקר מגירוי של הטרפנים יותר מאשר בגלל חום.

דבר מעניין שמציע האיי.קיו הוא “מסלולי אידוי”. ההמלצה הכללית היא להתחיל את האידוי בטמפרטורה נמוכה ולעלות עם הזמן. דה וינצ’י איי.קיו מבצע את הפעולה באופן אוטומטי בארבעה שלבי טמפרטורות התחלתיות, אך מאפשר גם בחירה בטמפרטורה אחידה.

המכשיר המעולה הזה מגיע עם סוללה נשלפת, דבר שמחפה על הבעיה, אולי, היחידה של המכשיר: הסוללה. רצוי לרכוש סוללה נוספת (LG או סמסונג עושים עבודה נהדרת, מנסיון) וכן מטען חיצוני. ככה לא “נתקעים” ואין צורך להיות צמודים למטען כל היום.

יתרונות: סוללה נשלפת. טכנולוגיה מתקדמת. קומפקטי, נכנס בקלות לכיס/תיק. עשוי מזירקוניה, לא נשבר בקלות גם אם נופל מעט. כל החלקים במכשיר מתפרקים וניתנים להחלפה ללא בעיות.

חסרונות: ההטענה דרך המכשיר חלשה מאוד, מומלץ לרכוש סוללות נוספות ומטען חיצוני. הניקיון של הדה וינצ’י לא פשוט כל-כך. אחרי התעסקויות וסתימות הבנתי שהכי פשוט לנקות את המכשיר באמצעות אלכוהול ומקלות אוזניים.

מחירו בארץ: כ-1000 ש”ח.

שורה תחתונה: מכשיר קונדקשן עם טכנולוגיה מתקדמת ופיצ’רים נחמדים מאוד. מתאים למי שיכול להשקיע בסוללה נוספת ומטען חיצוני. אצלי המכשיר נמצא בערכה שהכנתי, שמכילה את הווייפ, קופסה עם חומר גרוס, קופסה לשאריות, שתי סוללות ומברשת ניקוי.

ארייזר סולו 2 – Arizer Solo II

אידוי קנאביס עם ארייזר סולו

חברת אריזר (Arizer) מייצרת ליין שלם של מכשירי אידוי, המאפשר מגוון רחב של אפשרויות אידוי לצרכנים. אריזר שואפים לשלב איכות, נוחות ופשטות, כבר למעלה מ-15 שנה. הסולו 2, הוא מכשיר שלדעת הרבה מאוד מבקרים ויוטיוברים בתחום, נחשב לאחד הטובים בשוק היום. גרסת המשיך של הסולו האגדי שלהם. גוף קומפקטי וטכנולוגיות מתקדמות. מכשיר שמשלב טכנולוגיות אידוי קונבקשן וקונדקשן, עובד על פי סשנים.

באריזר ישנו תנור קרמי בגודל של כ-0.2 גרם, שיכול להגיע עד לטמפרטורה של 390 פרנהייט, שהם כ-199 מעלות צלזיוס. אחד מיתרונותיו הוא חימום מהיר לטמפרטורה מדויקת. בסולו 2 יש פיית זכוכית בשני גדלים. למעשה כל מעבר האדים, מהתנור עד לפה, עשוי זכוכית – מה שמבטל טעמי לוואי. בנוסף, הסולו 2 פשוט מאוד לניקוי, וכן בעל סוללה ענקית שמחזיקה לאורך זמן ומאפשרת כ-3 שעות של שימוש.

יתרונות: קומפקטי ובעל קייס לערכת נשיאה. טעם נהדר וחלק, כל האדים עוברים דרך זכוכית מה שעושה אותם נקיים וחלקים יותר לשאיפה. חימום מהיר ומדוייק, כ-20 שניות. צג דיגיטלי. פשוט מאוד לתפעול.

חסרונות: פיית הזכוכית והגוף הפנימי שבירים. על פיית הזכוכית עלול להצטבר ריקליים (Reclaim), השרף או “נטף” של הקנאביס, מעין מיץ שמנוני המצטבר במכשיר לאחר שימוש ארוך. ניתן כמובן לנקות בעזרת אלכוהול (במקרה כזה חשוב לשים לב לנדף את שאריות האלכוהול). נשמעו דיווחים על קושי בתפעול לבעלי משקפיים, אז שימו לב גם לזה אם זה רלוונטי אליכם.

מחירו בארץ: 900 עד 1100 ש”ח.

שורה תחתונה: ארייזר סולו 2 הוא מכשיר מאוד טוב, כמו כל אחד ברשימה זו. הוא מאוד פשוט ונוח לתפעול, מתאים למי שמחפש לפורר את הפרח פנימה, להדליק ולשאוף. למכשיר יש גם אפשרות של שאיפה על פי דרישה, דבר שלטעמי פחות מומלץ, שכן תא החימום הקרמי “אופה” את הפרחים ושימוש נוסף באותו החומר יוצר טעמים פחות טובים (כמו פופקורן עשבים).

פאקס 3 – Pax 3

פאקס 3

חברת פאקס, הידועה במכשירים הקומפקטיים והנוחים שלה, לקחה את פאקס 2 המוצלח ושידרגה אותו. לפי הביקורות, מדובר במכשיר חכם יותר, מהיר יותר וחדשני יותר מאי פעם (ואפילו חתיך במיוחד).

ה-Pax 3 הוא מכשיר קונדקשן בעל תנור מתכת. המיכל שלו מכיל כ-0.25 עד 0.3 גרם. זמן חימום קצר יחסית. לעומת פאקס 2, בפאקס 3 אין צורך לערבב את הראש באמצע הסשן. כמו כן, המכשיר פשוט ונוח לשימוש, ובעל אפשרות לאידוי מיצויים (שמנים, דאבים וקריסטלים). בנוסף, ה-Pax 3 מאפשר סגנונות (Modes) שונים של של אידוי, למשל מוד מסיבות שמחמם את הפרח יותר בכל שאיפה (כמו שאיפה על פי דרישה) ושאר פיצ’רים מעניינים. 

יתרונות: קומפקטי ונוח לנשיאה (רק 93 גרם), פשוט מאוד לתפעול. בעל אפשרות לחיבור לאפליקציה שמאפשרת שליטה כמעט אבסולוטית במכשיר. חימום מהיר ופשוט.

חסרונות: תנור ממתכת. אין חיווי לטמפרטורה מדויקת.

מחירו בארץ: 900 עד 1200 ש”ח

שורה תחתונה: מכשיר קומפקטי וקל לשימוש, מתאים למשתמשים מתחילים ומתקדמים כאחד. שיפור גדול מאוד לעומת הפאקס 2 באיכות האידוי ובמיצוי.

גוסט אם וי1 – Ghost MV1

מכשיר אידוי נייד

גוסט אם.וי 1 הוא אחד ממכשירי האידוי לו חיכו שנים הבלוגרים הרלוונטיים לתחום האידוי, היות והוא עובד בשיטת קונבקשן (בניגוד למרבית המכשירים, העובדים על הולכה חשמלית). בנוסף, מדובר בהולכה לפי דרישה (On Demand), כלומר הוא מתחמם בשניות, בהתאם “לדרישה” (שאיפה). 

מבחינת גודל, הגוסט אם. וי 1 מאסיבי וכבד יותר מהסולו, הפאקס והדה וינצ’י, בגלל מנגנון קונבקשן שמצריך מרחק בין גוף החימום לפרח. המכשיר בעל אחיזה טובה מאוד ומתאים ליד ונוח. יש לו פיית זכוכית קטנה שנכנסת לתוך גוף המכשיר כשלא בשימוש.

תא קיבולת בצורת קפסולה שניתן להוציא ולמלא, קטן יחסית לאחרים ומכיל רק 0.1 עד 0.15 גרם. השאיפה מהגוסט מאוד נקייה וקלה, בפעמים הראשונות לא תשימו לב כמה אתם שואפים. ניתן לשלוף חצי מהפייה, להגברת ההתנגדות – מה שבפעמים הראשונות אפילו מומלץ, עד שתתרגלו. האדים מאוד חלקים בגרון ולרוב אין את העיקצוצים שמגיעים עם מכשירים בטכנולוגיית קונדקשן.

ההשפעה מפתיעה לטובה. המיכל לא גדול, אך בטמפרטורה הגבוהה הוא “ייתן בראש” גם לצרכנים מנוסים.

יתרונות: טכנולוגיית אידוי קונבקשן מלאה המאפשרת אידוי נקי ומלא טעם. תפעול פשוט ונוח – מדליקים לוחצים על הכפתור, מחכים לרטט ושואפים. מכשיר עמיד וחזק בטכנולוגיה מתקדמת. אידוי על פי ביקוש. בגלל שהמכשיר הוא קונבקשן בלבד, יש אפשרות לעשות הפסקות בין שאיפה לשאיפה (ובטמפרטורות גבוהות תצטרכו הפסקה). הסוללה ענקית.

חסרונות: לא ניתן להשיג בארץ. אם מעמידים אותו יש לו נטייה ליפול קדימה. קפסולה קטנה מדי שמספיקה למעט חומר. אישי, מעט שאיפות. הסוללה ייחודית ולהטעין אותה בצורה סטנדרטית ובלי המטען המהיר עשוי לקחת כ-12 שעות.

מחיר: רכישה של ערכה שלמה – שכוללת בנוסף למכשיר גם סוללה נוספת, מטען מהיר, וקייס עם עוד 5 מחסניות – תעלה ביבוא אישי כ-400$, לפני משלוח ומיסי יבוא.

שורה תחתונה: מכשיר אידוי שמתאים לאלה שרוצים לעשות הפסקה קצרה של פאף שניים ולהמשיך בעיסוקים שלהם. הטעם מדהים. איכות האדים נקייה וטובה. הוא אכן טיפה מאסיבי, אבל עם עיצוב מחושב, לאחיזה נוחה.

לסיכום

אין מכשיר מושלם ואין מכשיר גרוע ברשימה הזו. בטווח המחירים הזה, כאלף שקלים ומעלה, כל המכשירים מצויינים וההבדל הוא בעיקר בהעדפה האישית של הצרכן.

אני עדיין ממליץ על המייטי למטופלים ולצרכנים לא מנוסים. הפשטות בשימוש והאיכות שמקבלים שווים את המחיר. אישית, אני עם דה וינצ’י, בגלל הקומפקטיות ובזכות הפיצ’רים. פאקס מתאים למי שמעוניין במכשיר קומפקטי מחברה אמינה. הסולו מצויין גם הוא, בטעם ובפשטות. הגוסט, לצערי, לא זמין כרגע בארץ, אחרת הוא היה המומלץ הראשון שלי.

את הרשימה וההמלצות הכין אלירן הרוני, מטופל בקנאביס רפואי מזה 3 שנים, העוסק בתחום האידוי ומדריך על וופורייזרים בשנתיים האחרונות.

ראו גם:

עטי אידוי: המכשירים שיחליפו את הג’וינט?

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר