קולורדו: תיקי מריחואנה יבוטלו רטרואקטיבית

בית המשפט בקולורדו קבע כי תושבי המדינה אשר הורשעו בגין החזקת מריחואנה לפני כניסת חוקי הלגליזציה, יוכלו לזכות בביטול רטרואקטיבי של הרישום הפלילי.

ב-1 בינואר 2014 נכנסו לתוקפם חוקי הלגליזציה החדשים בקולורדו (הצעת חוק 64), על פיהם החזקה ושימוש בקנאביס אינם מהווים עוד עבירה על החוק. מהלך היסטורי זה העלה את אחת הדרישות השקטות יותר של תומכי הלגליזציה בעולם, וזו שתעלה בוודאי בכל מדינה שתקדם את הנושא בעתיד, והיא שאלת הביטול הרטרואקטיבי של תיקים פליליים שנרשמו לפני הלגליזציה.

מוקדם יותר החודש, במסגרת ערעור שהגישה תושבת קולורדו שהורשעה בשנת 2011 בגין החזקת מריחואנה, קבעו שלושה שופטים מבית המשפט לערעורים כי יש לבטל רטרואקטיבית את התיק הפלילי שנרשם לה.

במשפט טענו השופטים כי ניתן על פי חוק לבטל גזר דין קיים "במידה והיה שינוי מהותי בחוק" וכי חוקי הלגליזציה החדשים בקולורדו אכן עונים להגדרה של 'שינוי מהותי'.

לגליזציה בקולורדו - 100 קופי שופס
אישומים פליליים על מריחואנה יבוטלו רטרואקטיבית

"הצעת חוק 64, על ידי כך שביטלה את הענישה על שימוש או החזקה של עד 28 גרם מריחואנה, עונה להגדרה החוקתית של 'שינוי מהותי בחוק' ומבטלת את העונשים על אלו שביצעו עבירות מסוג זה," כתבו השופטים בפסק הדין.

דובר ממחלקת התביעה של קולורדו, ג'ון סות'רס, אמר על פי הדיווח כי משרדו מתכוון לערער על החלטת בית המשפט, אך במידה וההחלטה תעמוד על כנה "היא תהווה בסיס למספר ניכר של תושבים שיוכלו לבטל את הרשעותיהם".

עם זאת, מבחינה חוקית קביעת בית המשפט אינה תקפה עדיין לכל מי שהורשע בהחזקת מריחואנה לשימוש עצמי לפני הלגליזציה. התיק הנוכחי נוגע לאשה אשר הורשעה כאמור בשנת 2011 וערעורה עלה לדיון רק בחודש דצמבר 2012, מספר ימים לאחר אישור הצעת חוק 64 במשאל עם. לכן, מאחר והיה באמצע הליכים משפטיים, החליטו השופטים לבטל את האישום ולסגור את התיק.

"הנאשמת טענה שהצעת חוק 64 צריכה להיטמע רטרואקטיבית ושהאישומים נגדה בגין החזקת מריחואנה, צריכים להימחק," כתבו השופטים והוסיפו: "אנו מסכימים עם טענה זו."

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט