מגלגל...

קולורדו: ירידה דרמטית בשימוש בקנאביס בקרב בני נוער

סקר שנערך על ידי מחלקת בריאות הציבור והסביבה של מדינת קולורדו בארצות הברית, אשר נוקטת בלגליזציה מלאה ביחס לקנאביס, מצא ירידה עקבית בשימוש בקנאביס בקרב בני נוער

חלק מאיתנו מספיק מבוגרים כדי לזכור את הימים שבהם מערכת החינוך ביקשה למנוע שימוש בקנאביס בקרב בני נוער, פשוט על ידי הטלת אימה. “אין דבר כזה סמים קלים” הייתה אומרת המורה, ומאיימת שמי יתקרב לקנאביס כנראה יתדרדר להרואין או משהו כזה, הכל מתוך תקווה ליצור מספיק פחד בקרב התלמידים שלה. על לגליזציה בכלל לא היה מה לדבר, שהרי אם נפתח את הסכר, נהפוך לחברה של “מסוממים”. 

בדיעבד, ייתכן מאוד שאותם מורים ומורות מן העבר לא ידעו על מה מדברים: סקר חדש שנעשה על ידי מחלקת בריאות הציבור והסביבה של מדינת קולורדו (Colorado Department Of Public Health & Environment), מצא ירידה בצריכת קנאביס בקרב בני נוער בשנת 2021 במדינת קולורדו, בה קיימת לגליזציה של קנאביס.

לפי הסקר, 26.1% מבני הנוער בקולורדו דיווחו כי צרכו מתישהו בחייהם קנאבי פעם אחת לפחות, וזאת מול שיעור של 35% מבני הנוער בקולורדו ב-2020, וכן 42.6% בשנת 2009. כמו כן, 5.2% מהנערים דיווחו על צריכת קנאביס ב-30 הימים שקדמו לסקר, וזאת לעומת 9.8% שדיווחו זאת ב-2011. 

גרף סקר בני נוער קנאביס
ממצאי הסקר: ירידה בשימוש בקנאביס בקרב בני נוער

הנתונים הללו אינם בגדר הפתעה: כבר לפני שנתיים אמר נציג מהבית הלבן האמון על נושא אכיפת חוקי קנאביס (מטעם National Marijuana Initiative), כי בקרב מדינות שהנהיגו לגליזציה של קנאביס בארצות הברית ניתן לראות ירידה בצריכה בקרב בני נוער, אם כי הוא הוסיף “שאנחנו לא מבינים למה”. ממצאים דומים עלו לאורך השנים האחרונות פעמים רבות.

הסברים אפשריים לתוצאות

בקולורדו קיימת כאמור לגליזציה של קנאביס מאז שנת 2014. מדוע דווקא במדינה שבה קיימת לגליזציה, יש ירידה ביחס לצריכת קנאביס בקרב בני נוער? הסבר אחד אפשרי, הוא שמרגע שהקנאביס הפך חוקי, הוא בעצם פחות מעניין את בני הנוער הסוררים, בבחינת “לא נעשה מזה עניין, ולא יהיה עניין”. עם זאת, כנראה שהפרשנות הזאת אינה מלאה. אפשר אגב לציין גם שהשנים 2021 ו-2020 עברו על העולם (ובכלל זה, על קולורדו), בסימן מגפת הקורונה, מה שהוריד מפגשים חברתיים, ויתכן וכפועל יוצא מכך, גם צריכת קנאביס. מצד נוסף, אין עליה בשימוש בקנאביס בקרב בני נוער כבר משנת 2013; כלומר, מדובר במגמה מתמשכת של כמה שנים, שלא החלה בקורונה. 

הסבר אפשרי נוסף, נובע מן העובדה שהסקר מצא ירידה גם בצריכת סיגריות, אידוי ואלכוהול. כלומר, יתכן שדור ה-Z הוא פשוט דור “משעמם” יותר. על פי הסקר, כ-60% מבני הנוער פשוט רואים צריכת קנאביס כפעילות הנושאת בחובה סיכון בריאותי. עוד הסבר אפשרי, הוא ירידה בזמינות של קנאביס עבור בני נוער: כאשר יש ייצור ומסחר חוקי של קנאביס, נראה שיש ירידה בהיצע של קנאביס שאינו חוקית. כמו כן, נראה שקנאביס שנמכר בצורה חוקית פחות זולג לבני נוער: לפי הסקר, 40% מבני הנוער דיווחו שהם יכולים להשיג קנאביס בקלות אם הם רק ירצו בכך. זה נשמע לא מעט, אבל זה עדיין מהווה ירידה ביחס ל-55% מבני הנוער שדיווחו את אותו הדבר ב-2013. 

לסיכומם של דברים, נראה שיש קשר סיבתי בין לגליזציה של קנאביס, לבין ירידה בצריכת קנאביס בקרב בני נוער, גם אם לא ברור מהו בדיוק טיב הקשר. אם המחוקק הישראלי ירצה להביא להורדת השימוש בקנאביס בקרב בני נוער בישראל, יתכן שהוא פשוט צריך להפוך את זה לחוקי.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר