קולומביה אישרה מכירה גידול ויצוא קנאביס רפואי

נשיא קולומביה חתם ואישר את תכנית הקנאביס הרפואי החדשה במדינה – בשידור חי בטלוויזיה. מעתה גידול, עיבוד, ייבוא וייצוא קנאביס מותרים באופן חוקי וצפויים להכניס הון עתק למדינה. "מטרתינו לאפשר לחולים גישה לתרופות בטוחות. זו הזדמנות לקדם מחקר במדינה," אמר.

בזמן שבישראל ממשיכים מאות אלפי חולים להמתין למוצא פיהם של בכירי משרד הבריאות בנוגע להסדרת ענף הקנאביס הרפואי, וחקלאים בצפון ובדרום משוועים שייאשרו להם לגדול קנאביס לייצוא, במדינות אחרות כבר מבינים את הפוטנציאל הכלכלי האדיר הטמון בביזנס הירוק.

לפני כחודש וחצי (נוב' 2015) דווח כי שר המשפטים הקולומביאני הודיע על תכנית רשמית של הממשלה להקמת ענף קנאביס רפואי במדינה, זאת בנסיון לעזור לחולים, לפתח מחקר בתחום וכמובן לתפוס את שוק ייצוא הקנאביס לחו"ל. על פי הדיווח חולים בקולומביה יורשו לצרוך קנאביס לאחר בדיקת רופא ובהתאם לקבוע בחוק.

אמש (ג') חתם נשיא קולומביה, חואן מנואל סנטוס, על החוק החדש שהגיש שר המשפטים, והפך את התכנית לחוקית באופן רשמי.

בהצהרה רשמית בטלוויזיה הממלכתית של קולומביה, הודיע סנטוס כי מעתה יהיה זה חוקי לגדל, לעבד, לייבא ולייצא קנאביס ומוצריו לשימוש רפואי ומחקרי/מדעי. "החוק החדש מתיר להנפיק רישיונות להחזקת זרעי וצמחי מריחואנה," הודיע.

חואן מנואל סנטוס, נשיא קולומביה, חותם ומאשר את תכנית הקנאביס הרפואי
חואן מנואל סנטוס, נשיא קולומביה, חותם ומאשר את תכנית הקנאביס הרפואי

"שמנו את קולומביה בקבוצת מדינות שנמצאות בחזית השימוש במוצרים טבעיים לצורך מלחמה במחלות," הוסיף והדגיש כי "החוק החדש אינו מנוגד לאמנות הבינלאומיות האוסרות על לגליזציה של קנאביס".

על פי הדיווח ברשתות התקשורת ייצור, ייצוא, מכירה ושימוש רפואי ומדעי/מחקרי במריחואנה ובשאר חומרים היה מותר במשך עשורים רבים בקולומביה, אך מעולם לא היה מפוקח. "זה מה שאנחנו עושים היום," אמר נשיא קולומביה בהתרגשות.

בכפוף לחוק החדש יוכלו מגדלים להגיש בקשה לקבלת רישיון גידול מועדת הבקרה על סמים, בעוד שאלו שירצו להקים חברות לבקרה ועיבוד קנאביס רפואי יידרשו להגיש בקשה רשמית למשרד הבריאות. משרד הבריאות הקולומביאני יספק גם רישיונות לייצוא של קנאביס למדינות אחרות.

"מטרתינו היא לאפשר לחולים את הגישה לתרופות בטוחות שיוצרו בתוך קולומביה וברמת בקרה ואיכות גבוהות. זו גם הזדמנות מעולה לקדם מחקר מדעי במדינה," סיכם הנשיא סנטוס.

כבר בשנת 2012 אישרה קולומביה אי הפללה על החזקת עד 20 גרם קנאביס לשימוש עצמי, ובחודש אוגוסט השנה (2015) כבר קבע בית המשפט העליון במדינה כי החוק יורחב לעד 20 שתילי קנאביס לתושב. כעת כאמור פותחת המדינה ענף קנאביס רפואי חדש באופן רשמי – ומאשרת גם ייצוא של קנאביס לחו"ל.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט