טוען...

קבר עם עלה קנאביס: מחווה מרגשת ל”סבתא של המושב”

גיטה ספיר ז"ל הלכה לעולמה בגיל 88 אחרי חיים עשירים ומלאי אהבה. בחודשיה האחרונים טופלה בעזרת שמן קנאביס מיוחד שלדברי משפחתה "עשה לה פלאים". מכיוון שאהבה את הצמח, משפחתה החליטה להטביע אותו לנצח על קברה

אחת מתכונותיו החשובות של הקנאביס אינה דווקא בריפוי מחלות, אלא בשיפור איכות חייהם של מי שסובלים מסרטן או ממחלות חשוכות מרפא אחרות. השיפור הזה, שכולל למשל הקלה משמעותית בכאבים, עזרה בשינה ועידוד התיאבון, הופך את החודשים או השבועות האחרונים בחייהם של מי שנאבקים במחלות ושל בני משפחותיהם לטובים הרבה יותר.

זה בדיוק מה שקרה לגיטה ספיר ז”ל ממושב כפר יעבץ שבשרון, שנפטרה לפני כחודשיים בגיל 88 אחרי שחלתה בסרטן הלבלב. לדברי משפחתה, שליוותה אותה עד הרגע האחרון, השימוש בשמן קנאביס מרוכז במיוחד המכונה “שמן ריק סימפסון” (RSO Oil), הצליח להאריך את חייה והפך את חודשיה האחרונים לאחרים לחלוטין מכפי שיכלו להיות. 

העזרה והמזור להם זכתה גיטה ז”ל מהשמן השפיעו על בני משפחתה עד כדי כך, שאחד משמונת ילדיה החליט להוסיף לקברה סמל של עלה קנאביס. העלה, הממוקם ממש ליד שמה הפרטי על הקבר, הוא ככל הנראה עלה הקנאביס הראשון המוטבע על קבר בישראל.

קבר עם עלה קנאביס מוטבע
קברה של גיטה ז”ל, עם עלה קנאביס מוטבע ליד שמה

מי שיזמה את הטיפול לו זכתה גיטה ז”ל בשמן ריק סימפסון היא נכדתה, לוטם תהילה ספיר מתל מונד, סטודנטית למדעי ההתנהגות עם התמחות בקנאביס רפואי במכללת עמק יזרעאל ומטופלת בקנאביס רפואי בעצמה.

“היתה אמא למופת, הסבתא של המושב”

“סבתא שלי נולדה בלוב ועלתה לארץ כנערה”, מספרת לוטם תהילה. “היא הכירה את סבא שלי והם פתחו יחד משק לגידול פרחי נוי, בהתחלה במושב פורת בשרון ולאחר מכן בכפר יעבץ. היום סבא שלי עוד חי, אבל הוא עם לב שבור. הם יחד מגיל 20, היו נשואים כמעט 70 שנה ועשו יחד הכל. הלכו יחד לכל מקום, פשוט זוג מושלם.

“עם השנים נולדו להם שמונה ילדים וסבתא היתה אמא למופת והפכה גם למעין מוסד במושב, כמו אמא וסבתא גדולה של כולם. זה גם מה שאמר עליה הרב צדוק, רבה של תל מונד, שהכיר אותה. הוא בכה בהלווייה ואמר ‘גיטה היא פשוט מוסד’.

גיטה ספיר
“כמו האמהות מהתנ”ך” – גיטה ספיר ז”ל

“סבתא אף פעם לא למדה לקרוא ולכתוב ולא התפללה או קראה תהילים, אבל היתה הכי צדיקה בעולם, עם קדושה משלה. היא היתה אישה שקטה שרצתה רעש מסביבה. יש לה 60 נכדים וגם נינים בלי עין הרע. אנחנו משפחה של בערך 100 נפשות והבית היה תמיד מלא והומה מפה לפה.

“אני חושבת שהיא הייתה קצת כמו האמהות מהתנ”ך, שרה, לאה, רבקה ורחל. הבית שלה היה תמיד פתוח והיא קידשה את הכנסת האורחים. כשהיא הכינה אוכל כל יום, זה היה ל-20 איש. הרופא מהמרפאה בא לאכול, ילדי גן הילדים שליד הבית שלה באו, כולם. גם השבעה שלה היתה ענקית, עם מאות אנשים בבית כל הזמן”.

מתי חשבת לנסות לטפל בה עם קנאביס רפואי?

“רוב חייה סבתא היתה בריאה יחסית, עד שלפני שנה וחצי היא הרגישה כאבי בטן וגילו לה גידול סרטני בלבלב. סרטן הלבלב הוא סרטן שאחוזי ההחלמה ממנו נמוכים מאוד.

“היא תמיד אמרה שהיא לא רוצה לעשות טיפולים כימותרפיים או טיפולים אחרים לסרטן, כי האמינה שהטיפולים הללו הורגים. לכן, היא כמעט לא הלכה לבית חולים ולא התאשפזה, אלא היתה בהוספיס ביתי באחריות המשפחה. במשך שנה היא סבלה מהסרטן ולא עברה כמעט שום טיפולים, כי ככה היא רצתה. יכול להיות שזה היה פספוס מסוים שלנו, כי יכולנו אולי להכיר לה את הקנאביס מוקדם יותר.

“השמן השאיר אותה בחיים”

“מכיוון שאני עצמי מטופלת בקנאביס רפואי וגם לומדת את הנושא, הצעתי לטפל בסבתא בקנאביס, בהתחלה כדי שהוא יקל עליה את הכאבים ויעזור לה לישון. התחלתי לחקור ושכנעתי את בני המשפחה שנלך על זה, כי זה גם היה רצונה של סבתא. השגתי לה רישיון לקנאביס רפואי דרך עמותת זיכרון מנחם, עמותה נפלאה שעוזרת להמון חולים אונקולוגים בנושא. 

גיטה ז"ל עם הנכדה תהילה
גיטה ז”ל עם הנכדה לוטם תהילה

“אחרי שחקרתי והתעמקתי, הבנתי שמה שהכי יכול לעזור לסבתא זה שמן ריק סימפסון. את השמן קיבלנו ממישהו שמכין אותו בארץ, שאגב ריק סימפסון עצמו ראה את שיטת ההכנה שלו והתרשם ממנה. ארבעה חודשים לפני מותה התחלנו לתת לסבתא את השמן לפי פרוטוקול מסודר, שכלל גם שינוי משמעותי בתזונה שלה. לאורך החודשים האלה טיפלה בה דודתי חיה, שהיא אחת מבנותיה, יד ביד ביחד איתי.

“בהתחלה היא קיבלה מינונים נמוכים מאוד ולאט לאט המינון עלה. ידענו בדיוק כמה היא מקבלת ומתי, ואם זה לשינה או לאכילה וכולי. כשהיו לה כאבים, מרחנו לה את השמן על מקום הכאב. הכל היה מאוד מסודר”.

איך השפיע עליה השמן? 

“ברגע שהיא התחילה להשתמש בשמן היו לה הרבה פחות כאבים. היא לא סבלה. למרות שהרופאים אמרו לנו שכל יום שעובר והיא נשארת בחיים זה נס, השמן השאיר אותה בחיים במשך ארבעה חודשים מדהימים שבהם היא תקשרה, הרגישה טוב והיתה איתנו. השמן פשוט האריך את חייה וגם שיפר מאוד את איכות חייה בחודשים האחרונים שלה.

סבתא גיטה ספיר ז"ל
“זה עשה לה פלאים” – גיטה ספיר ז”ל

“זה אולי דבר מטורף לומר, אבל הקנאביס הכניס את סבתא שלי למעין סוג של הוליזם, עד כדי כך שהיא כבר השלימה עם המוות ולא פחדה ממנו. ביום מותה היא חיכתה שכולם יילכו, נשארה רק ילדיה ועם סבא שלי בחדר וכך עזבה את העולם”.

למה החלטתם לשים את עלה הקנאביס על קברה?

“אחרי פטירתה, אחד מבניה שהיה אחראי על המצבה פשוט החליט לשים את העלה על הקבר – והרבה אנשים מהמשפחה התרגשו ובכו כשראו את העלה הזה.

מזרקי שמן RSO
שמן ריק סימפסון – שמן קנאביס מרוכז מאוד המופק מתפרחות קנאביס

“לי אישית זה העניק סגירת מעגל מרגשת. לקח לי חודש שלם אחרי פטירתה של סבתא לקום מהאבל ולהגיד לעצמי בלב שלם שעשיתי כל מה שאני יכולה כדי לעזור לה ולהאריך את חייה כמה שניתן, כי תמיד כשאתה מטפל במישהו יש את העניין הזה שאתה רוצה גם להציל ולרפא אותו, ובמקרה של סבתא זה בסוף לא הצליח. כשראיתי את הפרח על המצבה זה סגר עבורי מעגל מאוד גדול.

“המטרה היא גם לגרום למודעות אצל אנשים, שיידעו על היכולות והסגולות הנפלאות של צמח הקנאביס בכלל ושל שמן ריק סימפסון בפרט. סבתא שלי, בת 88 שמעולם לא נגעה בקנאביס לפני כן ובכלל לא ידעה מה זה, נתנה לנו בלב שלם לעזור לה איתו והוא עשה פלאים. 

“שכמה שיותר אנשים יידעו”

“גם לסבתא השנייה שלי, שהיא היום בת 73 ומתמודדת עם סרטן השד, עזרתי להשיג רישיון לקנאביס רפואי. היא כבר עישנה מעט סיגריות בעבר ולכן רק החלפנו לה אותן לג’וינטים. כבר כמה חודשים שהיא מרגישה שאיכות חייה השתפרה מאוד בשינה, בהפחתת הכאבים, ברוגע ובהוליזם שנותן הקנאביס.

“אני רוצה שכמה שיותר אנשים ידעו שהקנאביס קיים ויוכלו לבקש אותו, בין אם הם עושים כימותרפיה וטיפולים אחרים ובין אם לא. שיידעו שיש עוד אופציה.”

מה הזיכרון הכי חזק שלך מהחודשים האחרונים עם סבתא? 

“החוויה הכי חזקה שאני זוכרת היתה כשישבנו אצלה, ותבין שאנשים כבר באו להיפרד ממנה בחודשים שלפני מותה. הבית היה מפוצץ באופן קבוע, כשהשמן פשוט האריך את חייה ונתן לה ולנו עוד ועוד זמן.

“אני זוכרת שישבנו אצלה כל המשפחה, דיברתי על הטיפול בשמן ריק סימפסון ואמרתי ‘אני רק רוצה איזשהו סימן קטן שהוא עושה לה טוב’, כי אני יודעת שזה טוב, אבל הייתי רוצה שזה יבוא ממנה. סבתא שמעה, הסתכלה עליי וחייכה חיוך ענקי. זה היה הסימן שלי”.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר