טוען...

למה יש צרכני קנאביס שמתנגדים ללגליזציה ומה הם מוכרחים להבין

חץ לסופ"ש - הטור השבועי: יש צרכני וצרכניות קנאביס המראים אדישות, מתלבטים, או אפילו מתנגדים ללגליזציה. אם זה אתם, אולי אתם לא מבינים מה שואלים אתכם כאשר עולה השאלה "האם את/ה תומך בלגליזציה". דעה

ממשלה חדשה בפתח, ובשעה טובה עושה רושם שבתמיכת חלקים בליכוד שיישבו באופוזיציה, אנו מתקרבים לרגעים המכריעים במאבק ללגליזציה. ברגעים הללו יהיו לפוליטיקאים התלבטויות של הרגע האחרון, ותהיה השפעה של אינטרסנטים ומתנגדים שירצו לעצב את החקיקה באופן שמגביל זכויות מסוימות, למשל הגבלת גידול קנאביס ביתי, רגולציות שמקשות על הגידול המסחרי והשיווק שיובילו לעליית המחיר לצרכן, רגולציות שמגבילות זנים ועוד. לכן אנחנו, תומכי הלגליזציה, נצטרך לעמוד יחד, בלי בושה, ולדרוש את הזכויות שלנו במלואן.

בשלב הזה אנחנו נצטרך מחוייבות של כולם להפעלת לחץ כדי להבטיח את הלגליזציה עוד בשנת 2021, ועל מנת לוודא שזו תהיה לגליזציה רחבה ומאפשרת, לא כזו שהופכת את כולנו למסחטות כספים עבור תאגידי הקנאביס החדשים, יש לגייס את כולם כולל מי שאולי חושבים בטעות שהם נגד או לא בטוחים שהם בעד. אבל היום עדיין יש יותר מדי צרכני וצרכניות קנאביס שלא מחוייבים למטרה, ברובם כי הם קצת אדישים, אך בחלקם גם כי לא כל כך בטוחים שהם בכלל תומכים בלגליזציה.

סוגים של צרכני קנאביס מתנגדי לגליזציה

כולנו מכירים צרכני קנאביס שאינם מחוייבים למטרה הזאת. כאלה שסתם אדישים, כאלה שמתלבטים ואפילו כאלה שמתנגדים. הם לא הרוב אבל הם בהחלט לא מעטים. יש את “המכור” שמסביר ש”בישראל כולם מגזימנים”, יש את “האחראי” שטוען שעדיף שזה לא חוקי כי ככה מעשנים פחות, יש את “הדאגן” שחושש מעליה במספר בני הנוער שישתמשו, או מטופלים ברישיון שרוצים שהקנאביס ימשיך להיות בפיקוח רפואי בלבד.

לתופעה הזו יש שתי סיבות עיקריות. הראשונה והמרכזית, עליה אדבר היום, היא שהמתנגדים האלה, בדומה למתנגדים “רגילים” שאינם צרכנים בעצמם, פשוט לא מבינים את השאלה שעומדת על הפרק

יש מי שחושבים שהשאלה “האם אתה בעד לגליזציה” כוללת בתוכה הסכמה מראש על מתכונת חקיקה מפורטת לגבי מי ימכור, איך ימכור, מי יגדל, באיזה מחירים, באיזה אריזות וכדומה, ואז הם אוטומטית מוצאים משהו לא להסכים איתו. או מסבירים למשל את החשש מפני עלייה במספר בני הנוער שיצרכו קנאביס, שזה צריך להיות מותר מגיל 21 ומעלה או רק מגיל 25 ומעלה. יש מי שהמילה “לגליזציה” נשמעת להם כמו התרה מוחלטת של שימוש ללא רגולציה בכלל, “אנרכיה” שכזאת, “זה יגדל בכל מקום” וכד’. יש כאלה שזה מוביל אותם ממש להתנגד.

אבל זאת לא השאלה. מי שחושב ככה – טועה. 

נכון להיום, בישראל יש מדיניות הפללה גורפת כלפי צרכני קנאביס, כלומר יש חוק שקובע שצריך לשלוח לכלא כל צרכן קנאביס וכל מי שמסייע לו לצרוך על ידי גידול, עיבוד, אריזה, שילוח ומכירה. זה לפחות מה שקובע החוק היבש. נכון כמובן שהצרכן מקבל “רק” קנסות בפעמים הראשונות (כל עוד אין לו רישום פלילי קודם ובתנאי שלא העליב את השוטר רך הנפש או ביקש לראות צו חיפוש חס וחלילה), אבל זו עדיין עבירה פלילית והמשמעות היא שהחוק מעביר מסר ציבורי ברור: מדובר באנשים שעושים מעשה פסול, שצריך להצביע עליהם, להעניש אותם ולהרחיק אותם מהחברה, בין אם על ידי מאסר, בין אם על ידי פיטורין, על ידי גירושין וכן הלאה. ולא פחות חשוב, נרשמים להם עשרות אלפי קנסות בשנה, ואלפים מהם שעוסקים בתחום הקנאביס הלא חוקי בדרך כזאת או אחרת, בלי לרמות, בלי לזהם את הסחורה ובלי אלימות, עוברים התעללויות על ידי המשטרה כולל עד כדי ישיבה בכלא, הוצאת ילדים מבתים, אובדן חזקה על ילדים, פיטורים כפויים, מניעת מקומות עבודה, קנסות כבדים ועוד. 

האם בגלל שאתם צורכים קנאביס אתם אנשים פסולים?

מכיוון שבסופו של דבר בכל מקרה מודל הלגליזציה שיבוא יהיה מוסכם על ידי כל משרדי הממשלה, ברור שכל החששות הללו יקבלו התייחסות. לכן, כאשר שואלים צרכן או צרכנית קנאביס “האם את/ה בעד לגליזציה”, לא שואלים על הפרטים של הלגליזציה ולא שואלים מהי כמות צרכני הקנאביס האופטימלית בחברה או מאיזה גיל להתיר זאת. השאלה ששואלים היא: “האם צריך לראות אתכם (צרכני הקנאביס) כאנשים פסולים שצריך להרחיק אותם בכח מהחברה”. זאת השאלה! וזאת המשמעות לכך שישנה כיום בחוק עבירה פלילית שאתם נחשבים כמי שמבצעים אותה. 

אם יש צרכן או צרכנית קנאביס שמשיבים “כן” על השאלות הנ”ל, שאלו את עצמכם שאלה נוספת: “למה לדעתי אני כצרכן קנאביס צריך להיות פסול ומורחק בכח מהחברה”. אם החלטתם שצריך לראותכם כאנשים פסולים בגלל שאתם שקרנים, אלימים, לא נחמדים וכדומה – זה לא אומר שאתם נגד לגליזציה! רק אם הגעתם למסקנה שצריכת הקנאביס עצמה היא שהפכה אתכם לאנשים פסולים, עד כדי כך שאתם מתביישים בעצמכם ומרגישים שאתם צריכים להיות מוגדרים כבני אדם פסולים בחברה, רק במקרה כזה, אתם יכולים לומר שאתם לא תומכים בלגליזציה. 

אני מאמין שאתם לא חושבים ככה. אין אפילו צרכן אחד שחושב ככה. 

אז צרכנים וצרכניות יקרים, תתעוררו על עצמכם: השאלה היא לא האם מותר לקנות וויד מגיל 25 או מגיל 18, ואפילו לא אם אפשר להמשיך להפלות אותנו במקומות עבודה בגלל צריכת קנאביס. השאלה היא רק האם אתם בעצמכם אנשים כל כך רעים וגרועים בגלל שצרכתם קנאביס עד כדי כך שצריך להשתמש בכח כדי להרחיק אתכם מהחברה. 

בעבר חשבתי שצריך להפסיק להשתמש במילה לגלזיציה ולדבר אך ורק על הפסקת מדיניות ההפללה, אבל אז ארדן עשה לנו תרגיל והמציא את ה”אי הפללה באחריות” שלו, שכולנו יודעים שאין בה אי, ויש בה הפללה. אנחנו צריכים להתאחד עכשיו ולהתכונן למאבק, אז תפסיקו לומר שאתם “לא בטוחים שאתם תומכים בלגליזציה” ותגיבו בשתי מילים: “לגליזציה עכשיו”. 

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר