טוען...

צרכני קנאביס שלא מצביעים נותנים את קולם למתנגדי לגליזציה

הצבעה היא אקט קטנטן, כמעט חסר משמעות אם מסתכלים עליו כאקט אישי: קול אחד מתוך מיליוני קולות. עו"ד חץ-דוד עוזר מבקש להסביר שהצבעה אינה אקט אישי אלא קבוצתי, ולכן חובה על תומכי הלגליזציה לצאת להצביע כקבוצה מגובשת. אבל למי? דעה

האם לקול שלי יש בכלל משמעות בבחירות? השאלה הזו מהדהדת בראשו של כל אדם חופשי במדינה דמוקרטית שיש בה ספירה אמינה של הקולות בבחירות, מי שעיניו בראשו ורואה את האופן בו מתנהל הארגון שנקרא “מדינה” והתשובה האמיתית והבלתי נמנעת היא “לא”. לקול הבודד אין כמעט שום משמעות. העובדה שבן אדם אחד מצביע או לא מצביע – לא משפיעה יותר מדי על תוצאת הבחירות, ולכן התשובה לשאלה ברורה: אין לקול הבודד משמעות.

מהסיבה הזו, רבים מצרכני וצרכניות הקנאביס ותומכי הלגליזציה בישראל לא יוצאים להצביע, וגם אלו שיוצאים, מצביעים לפעמים למתנגדים, כי גם ככה “אין להצבעה משמעות”.

אבל, האמת היא שאף אחד מאיתנו אינו בודד. כולנו חלק מקבוצה. למען האמת – כולנו חלק ממספר קבוצות ולכן ההצבעה אינה מעשה של היחיד, אלא מעשה קבוצתי. כשאתם יוצאים להצביע אתם לא מצביעים עבור עצמכם, אלא עבור הקבוצה שאתם בוחרים להיות חלק ממנה, ולכן עבורנו, כצרכני וצרכניות קנאביס ותומכי לגליזציה, השאלה “האם לקול בודד יש משמעות” – אינה השאלה הנכונה. השאלה הנכונה היא “האם לקול של קהילה בת מעל 1,200,000 איש יש משמעות?” ופה התשובה היא כבר אחרת לחלוטין. 

מי שלא מצביע נותן את קולו למתנגדי הלגליזציה

הבינו: כדי “להכניס” חבר כנסת לכנסת צריכה מפלגה לקבל כ-35-40 אלף קולות, זה אומר שקהילת צרכני וצרכניות הקנאביס מונה יותר מ- 34 מנדטים (לפחות על פי הסקר המשמעותי ביותר שנערך בעניין זה ומצא כי כ-27% מהציבור בישראל הודה כי צרך קנאביס לפחות פעם אחת בשנה האחרונה). אז למה לעזאזל אנחנו עבריינים במקום להיות שליטי המדינה? התשובה היא שאנחנו בוחרים להצביע במסגרת קבוצות אחרת: הקבוצה היהודית, הערבית, המזרחית, קבוצת המתיישבים ביהודה ושומרון, הקבוצה החרדית וכדומה. 

אבל הפעם לא צריך לבחור “או או”. הפעם, כל אחד יכול להישאר בדעתו, כמעט באופן מדוייק, ועדיין להצביע בעד לגליזציה. 

איך זה קרה? כי בבחירות האלה קהילת צרכני וצרכניות הקנאביס התאחדה. החל מ”עלה ירוק” שהתחילה את המאבק לפני 30 שנה, נציגיה לאורך השנים, עובר בארגוני “טלגראס” ו”המחתרת” המספקים שירותי פיקוח על המסחר הלא חוקי ושומרים על הצרכנים והצרכניות שהופקרו על ידי גורמי אכיפת החוק, ועד לתנועת השטח הצעירה “ליגלייז”. כולם כאחד פנו למערכת הפוליטית, ניהלו מול הפוליטיקאים מו”מ ישיר, חתמו על הסכמים והגיעו להבנות, ועכשיו כולנו קוראים לכם להתאחד – זה הזמן שנצביע עבור האינטרס של הקהילה שלנו. 

הצבעה עבור לגליזציה אינה הצבעה מטופשת ואנוכית, אלא הצבעה חכמה ומתחשבת – הצבעה כחלק מקהילה גדולה. יש אפשרויות רבות בכל הקשת הפוליטית ואפשר מחרתיים (23.3) להצביע ללגליזציה בלב שלם מבלי לוותר על השייכות ליתר הקבוצות שאתם חברים וחברות בהם. 

מצביעים? לא לבנט ולא למשותפת

זכרו: כאשר צרכני קנאביס לא מצביעים, המשמעות היא שהם מצביעים למי שרוצים להמשיך את מדיניות ההפללה. הם לא פוגעים במדינה ולא עושים מעשה אצילי, הם פוגעים בכל החברים שלהם לקהילת צרכני הקנאביס. 

כעת, כשיש אפשרות אמיתית להצביע לגליזציה ללא פשרות, איך תוכלו להסתכל בעיניים של החבר או החברה כאשר תעבירו את הג’וינט בפעם הבאה אם לא תעשו זאת?

אם אתם בגוש נתניהו והימין – הצביעו לנתניהו. לא לסמוטריץ’, לא לש”ס ולא לבנט. אם אתם בגוש נגד נתניהו – במקום ליברמן ובוודאי במקום בנט המתנגד ללגליזציה – יש לכם מפלגות יותר מחוייבות בצבע הירוק בהמלצה – עברו להצביע להם. אם חשבתם להצביע לרשימה המשותפת מתוך דאגה לשוויון – דאגו קודם לשוויון של אחיכם ואחיותכם לקהילת צרכני וצרכניות הקנאביס, והצביעו למרצ, שתדאג גם היא לערביי ישראל באותה המידה. 

אז כבדו את עצמכם, כבדו את החברים והחברות שלכם, עמדו גאים וגאות – אתם חלק מהקהילה שעושה את אחד השינויים החשובים ביותר שאפשר לעשות – צאו מהבית מחרתיים והצביעו על פי ההמלצה שהנפיקה קהילת הלגליזציה. כולה פה אחד.

ליתר פירוט ניתן לעיין בכתבת הסקירה כאן ובטבלה המצורפת להלן.

הכותב, עו”ד חץ דוד עוזר, הינו ממובילי פעילות הלגליזציה מזה כ-10 שנים, שימש כמנכ”ל ומנהל מסע הבחירות של עלה ירוק בשנת 2015, מייצג בבג”ץ הלגליזציה וניהל את קמפיין “הסכם ליגלייז 21” במהלך בחירות 2021.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר