מגלגל...

“פתאום אני מצליחה לישון”: איך קנאביס עוזר לקשישים

קשישים המטופלים בקנאביס רפואי מעידים על שיפור במצבם הבריאותי, ירידה בצריכת תרופות, מצב רוח מרומם, שינה טובה יותר ותיאבון למזון ולחיים בכלל. שוחחנו עם כמה מהם, המטופלים במרפאת ‘ניאמדיק’, המתמחה בטיפול בקנאביס לקשישים.

מתוך כ-35 אלף מטופלי קנאביס רפואי בישראל, ישנם כמה אלפי מטופלים קשישים. רובם סובלים ממספר מחלות וצורכים מגוון תרופות קשות במשך שנים מבלי לדעת מה זה בכלל קנאביס במקרה הטוב או להחזיק בדעות קדומות כלפי הצמח במקרה הרע.

כיום, כשרבים מהם מטופלים בהצלחה בעזרת הצמח, נראה שתופעת השימוש בקנאביס בקרב מבוגרים וקשישים הולכת וצוברת תאוצה.

ענבל סיקורין
ענבל סיקורין, האחות הראשית של מרפאת ‘ניאמדיק’ המתמחה בטיפול בקשישים בעזרת קנאביס רפואי

דב, בן 92, ניצול שואה מכפר רמות השבים, סבל שנים רבות מבעיות עור נוירופטיות. הוא מטופל מזה 8 חודשים באמצעות שמן ואידוי תפרחת קנאביס, אותה הוא גורס יחד עם רעייתו, יהודית.

“הגעתי לטיפול בעקבות פרסומים שהמשפחה שלי ראתה בתקשורת,” הוא מספר. “הם הציעו לי שאנסה את הטיפול. לא הייתי מודע לזה שיש דבר כזה ‘קנאביס רפואי’, אבל לבקשתם החלטתי לנסות. בתחילת הטיפול לא הרגשתי שינוי אבל בהמשך זה גרם לי להיות במצב רוח טוב יותר”.

מצב הרוח הטוב יותר של דב תורם כמובן לא רק לעצמו, אלא גם לסביבתו הקרובה. יהודית רעייתו מעידה כי “מאז שהתחיל את הטיפול הוא מקטר פחות ואני מרוצה”.

גם ורדה, בת 78 מהכפר ע’ילבון בגליל, סובלת שנים רבות מכאב כרוני, חוסר בשינה, חוסר תיאבון ומצב רוח ירוד. מטופלת מזה שנה באמצעות שמן קנאביס רפואי.

“קרוב משפחה שעבד בחברת קנאביס רפואי סיפר לי איך ראה המון קשישים שהמצב שלהם השתפר בגלל הקנאביס הרפואי והמליץ לי לנסות את הטיפול,” היא מסבירה. “בהתחלה המשפחה התנגדה אבל אחרי ששקרוב המשפחה נתן להם הסבר ארוך ומפורט על התועלת של הקנאביס, הם הסכימו שאנסה”.

ורדה מספרת כי הקנאביס התחיל להשפיע עליה כבר לאחר שבוע. “התחלתי לאכול יותר, לבקש אוכל שמזמן לא ביקשתי, התחלתי ללכת בעזרת מטפלת – מה שלא הצלחתי קודם, אני ישנה יותר טוב, מצב הרוח שלי השתפר מאוד והכי חשוב – הכאב נהיה חלש מאוד והתחלתי בתיאום עם הרופא להפחית בתרופות הקשות נגד כאבים”.

איזה קנאביס אתה?

קשישים מטופלי קנאביס רפואי
מחקר חדש מצא שכמעט 94 אחוז מהמטופלים הקשישים בקנאביס דיווחו על שיפור במצבם. 18% הפחיתו או הפסיקו לגמרי את השימוש בתרופות כאב

שמריהו, בן 76 מעכו, סובל שנים רבות מכאבים חזקים עקב שברים בגוף וחרדת נפילה. מטופל שנה באמצעות שמן קנאביס רפואי.

“בן משפחה שראה כתבה בטלוויזיה כמה הקנאביס מפחית כאבים הציע שאתחיל טיפול,” מסביר שמריהו על תחילת הדרך. “לא נרתעתי כי לא ידעתי בכלל מה זה קנאביס והמשפחה הייתה בעד שאנסה. אחרי השבוע הראשון לטיפול כבר הרגשתי הפחתה ברמת הכאב ותחושת רגיעה שלא הייתה לי הרבה שנים. בכלל מצב הרוח שלי השתפר קצת”.

פרומה, בת 91, ניצולת שואה מאשקלון, סובלת שנים רבות מסוכרת, יתר לחץ דם, כאבי מפרקים, נדודי שינה, חוסר תיאבון ומצב רוח ירוד. היא מטופלת מזה כשנתיים באמצעות שמן ואידוי תפרחת קנאביס.

“הנכד שלי מטופל בקנאביס רפואי בעצמו ומכיר על בשרו את הסגולות הרפואיות של זה, והוא זה שיזם את הטיפול עבורי,” אומרת פרומה, שגם היא לא ידעה בדיוק מה זה קנאביס עד אותו רגע. “לא הכרתי את הנושא אבל המשפחה לא נרתעה ואפילו הם היו בעד. מהשבוע הראשון הרגשתי שיפור, גם ברמה של הכאבים שירדו, התאבון השתפר ממש ואפילו עליתי במשקל בהמשך”.

בדומה לאחרים גם בת ה-91 הרגישה תועלת מיידית בעיקר בעניין השינה ומצב הרוח הכללי. “פתאום אני מצליחה לישון כמו שצריך ובהתאם לזה גם מצב הרוח שלי השתפר, אני מחייכת, אופטימית והרבה יותר פעילה מבעבר,” היא מתארת. “במעקב הרופאה הפסקתי לקחת כדור שינה ומשככי כאבים וגם מדדי לחץ הדם שלי השתפרו, איכות החיים שלי השתפרה מעל ומעבר לכל הציפיות של המשפחה. הטיפול הזה צריך להיות נגיש ליותר קשישים שסובלים ולא שמעו על האפשרות של הקנאביס הרפואי”.

ויקטור נובק, פרופסור
ויקטור נובק, פרופסור מומחה ברפואה פנימית, חבר בועדת המומחים של המרפאה

המרואיינים בכתבה מטופלים במרפאת ‘ניאמדיק‘, הכוללת צוות רופאים גריאטריים, נוירולוגים ורופאי כאב ומתמקדת בטיפול בבני ובנות הגיל השלישי. במרפאה משלבים רפואה קונבציונאלית ומנגישים את הטיפול בקנאביס רפואי.

פרופ’ ויקטור נובק, ראש המחלקה המקצועית של ‘ניאמדיק’, פירסם לאחרונה מחקר שערך יחד עם פרופ’ רפאל משולם, בסופו נמצא כי כמעט 94 אחוז מהמטופלים הקשישים בקנאביס דיווחו על שיפור במצבם, כמו גם על ירידה חדה בעוצמת הכאבים. 18% הפחיתו או הפסיקו לגמרי את השימוש בתרופות כאב.

ענבל סיקורין, האחות הראשית במרפאה, היא בעלת ניסיון עשיר למדי בתחום הקנאביס שכן היתה בעבר האחות הראשית של “תיקון עולם”, חברת הקנאביס הרפואי הגדולה והותיקה בישראל.

“אנו מבצעים הערכה גריאטרית מקיפה בנוגע למצב הפונה – הרפואי, הפיזי, הנפשי והקוגניטיבי,” מסבירה סיקורין בשיחה עם המגזין. “בסוף התהליך מחליט רופא מומחה מה הטיפול המתאים ביותר. אם אכן מדובר בקנאביס רפואי, והמטופל עומד בקריטריונים של משרד הבריאות, יומלץ עבורו על הטיפול הזה”.

מניסיונך, במה הקנאביס הרפואי מסייע לקשישים בעיקר?

“הקנאביס הרפואי מסייע במגוון בעיות רפואיות כולל הפחתת כאבים וספסטיות (נוקשות שרירים), הפחתת הפרעות תנועה כמו פרקינסון, תסמונת טורט, מחלות מעי דלקתיות (קרוהן וקוליטיס), הפרעות שינה, חוסר תאבון, חרדה, הפרעת דחק פוסט טראומטית ועוד. הוכח גם שהקנאביס הרפואי הוא חומר אנטי-דלקתי, ונראה שיש לו יכולות להילחם במצבי דלקת רבים שאוכלוסיית הגיל השלישי סובלת מהם”.

אז מצאנו פתרון קסם למכאובי הגיל השלישי?

“לא בדיוק. למרות התוצאות הקליניות המרשימות מאוד, הטיפול בצמח הוא לא פתרון קסם לקשישים. זה דורש התאמה, מעקב והמשך מחקר. לכן חשוב שייעשה על ידי רופאים ואחיות מוסמכים ומנוסים, תוך הבנה יסודית של מצב המטופל לפני תחילת הטיפול”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר