פקודת הסמים החדשה של צה"ל: גת, נייס גאי וגז מזגנים אסורים לשימוש

בנסיון להילחם בתופעת השימוש בסמי פיצוציות חתם הרמטכ"ל על תיקון לפקודת הסמים הצבאית, על פיו ייאסר מעתה השימוש בכל חומר משכר שהוא, לרבות גת, גז מזגנים וכל חומר שעשוי לגרום לשינויים בהכרה, בתפיסה, במצב הרוח או בהתנהגות. עוד נקבע כי ניתן להעמיד לדין חיילים שהגיעו שיכורים לבסיס, גם אם לא שתו בתפקיד

בשנת 1994 פירסם צה"ל את פקודת "33.0220 משטר מחנה – משקאות משכרים", שקבעה כי אין למכור או לשתות משקאות משכרים בשטח מתחמי הצבא. הגדרת "משקה משכר" על פי הפקודה היתה "כל משקה המכיל מעל 2% אלכוהול" ואסרה על שימוש באלכוהול בשטח צבאי.

כעת מפרסם צה"ל תוספת חדשה לפקודה הישנה ובה הוא מגדיר מחדש את המושג "שכרות". על פי התוספת החדשה, שנחתמה לאחרונה על ידי הרמטכ"ל, "חומר משכר" הוא "כל משקה משכר, סם או כל חומר אחר שקיים יסוד סביר להניח שהשימוש בו עשוי לשבש את תפקודו של חייל באופן כזה שפעילותו עלולה להמריץ או לדכא את מערכת העצבים, לגרום להזיות, או לגרום לשינויים בהכרה, בתפיסה, במצב הרוח או בהתנהגות, בין שהחומר אסור לפי פקודת הסמים המסוכנים ובין שאינו אסור, לרבות חומר שעל פי פרסומו ברבים גורם למשתמש לתופעות הדומות לתופעות הנגרמות כתוצאה מהשימוש בסם המסוכן."

סמים צהל

בתוספת החדשה לפקודה קובע צה"ל כי גם חומרים שכלל אינם מופיעים בפקודת הסמים האזרחית ייחשבו מעתה כחומרים משכרים האסורים לשימוש בזמן השירות הצבאי – זאת כפי הנראה במטרה למנוע שימוש בסמי פיצוציות סינטטיים כגון נייס גאי ודומיהם, שרכיביהם משתנים על ידי היצרנים באופן קבוע ואינם כלולים בפקודת הסמים. עוד נקבע כי מפקדים יוכלו להעמיד לדין חיילים שהגיעו לבסיס שיכורים – גם אם לא שתו אלכוהול בבסיס עצמו או במסגרת התפקיד.

עם זאת, הפקודה החדשה מותירה למעשה מקום לצה"ל לקבוע כי כל חייל הוא בגדר עבריין פוטנציאלי, שכן גם חומרים חוקיים שאינם נמצאים בפקודת הסמים, כגון קפה, גת, משקאות אנרגיה, דבק מגע וגז מזגנים, עונים כולם להגדרה החדשה ועלולים "להמריץ או לדכא את מערכת העצבים, לגרום להזיות, או לגרום לשינויים בהכרה, בתפיסה, במצב הרוח או בהתנהגות".

"בצה"ל קיימות סכנות רבות אשר טמונות בשימוש בסם מסוכן על ידי חיילי צה"ל, אף בעת חופשה," מסביר דובר צה"ל הבוקר (ב') בתשובה לפניית כתב 'מגזין קנאביס'. "חייל, להבדיל מאזרח, נדרש להיות בכוננות מתמדת לביצוע משימותיו, ועל כן צה"ל מנהל מלחמת חורמה כנגד נגע הסמים בקרב חייליו."

נושא השימוש בקנאביס בצה"ל עלה לאחרונה לכותרות לאחר הפרסום כאן במגזין קנאביס על כך שצה"ל מאפשר לחיילים המחזיקים ברשיון קנאביס רפואי לעשן מריחואנה בעת שירות מילואים פעיל. לאחרונה אף נודע כי לראשונה קיבלו מספר חיילים שהשתתפו במבצע 'צוק איתן' טיפול בשמן קנאביס רפואי בבית החולים 'שיבא'.

ראו עוד:
מדריך לחייל: מה לעשות בבדיקת סמים של מצ"ח?
50% אחוז מתיקי מצ"ח – על עבירות סמים
צפו: חיילים רואים חשיש בפעם הראשונה
תמר זנדברג: "גם לחיילים מותר לעשן חשיש"
רץ ברשת: חייל צה"ל מפרסם תמונות של ג'וינטים באינסטגרם
הרשות למלחמה בסמים: "ויקיפדיה טועה – קפה זה לא סם"

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט