מגלגל...

פעם היה למטופלים חשיש רפואי, דבש קנאביס ומשחות למריחה

כיום מטופלי קנאביס רפואי יכולים לבחור להשתמש בתפרחות קנאביס או בשמן המופק מהפרחים. לא רבים יודעים שעד לפי כמה שנים היו מטופלים שנהנו גם מג'אראס רפואי, קיף (טריכומות), דבש קנאביס, משחות למריחה על העור ועוד. למה ומתי זה נאסר?

לא רק פרחים ושמן: עד לפני כמה שנים, מעט לאחר שמנהל היק”ר הנוכחי יובל לנדשפט נכנס לתפקידו באפריל 2013, זכו כמה אלפי מטופלי קנאביס רפואי בישראל להנות ממגוון רחב של מוצרי קנאביס בתצורות רבות אחרות.

ג'אראס חשיש רפואי
חשיש (ג’אראס) רפואי של תיקון עולם
גליליות שוקולד של תיקון עולם
גלילות שוקולד קנאביס של תיקון עולם
קיף, טריכומות קנאביס של תיקון עולם

בין השאר יכלו מטופלי הקנאביס (בעיקר אלה מביניהם שהיו משוייכים לחברת תיקון עולם, שהיתה מהראשונות בעולם להפיק מוצרים אלה) לרכוש בנוסף לתפרחות, גם ג’אראס, קיף (טריכומות), ושלל סוגי “אדיבלס” (Edibles) כגון עוגיות, שוקולד ודבש. לא מעט נהנו גם ממשחות קנאביס למריחה על העור.

בשוק שהיה עוד בחיתוליו, ושעדיין לא היה מפוקח תחת אסדרה קפדנית, ושהיו בו רק כמה אלפי מטופלים לכל היותר (לעומת יותר מ-100 אלף כיום), ניתן היה לרכוש את המוצרים הללו בעבור כ-100 ש”ח נוספים לתשלום הקבוע בסך 370 ש”ח לחודש.

משחות קנאביס של פארמוקן
משחות קנאביס של פארמוקן
משחות קנאביס של חברת מחק"ר (ז"ל)
משחות קנאביס של חברת מחק”ר (ז”ל)
קפסולות קנאביס של תיקון עולם
קפסולות קנאביס של תיקון עולם
קפסולות מלאות פרחי קנאביס משופעלים (אחרי דה קרבוקסילציה)
קפסולות מלאות פרחי קנאביס משופעלים (אחרי דה קרבוקסילציה)

מתי זה הופסק? לרוב הגורמים בתעשייה עמם שוחחנו לא זכור הרגע הספציפי בו זה קרה אך מבדיקת מגזין קנאביס עולה כי מדובר בהחלטה ראשונה של ד”ר יהודה ברוך אשר היה אחראי על התחום שפרסם באפריל 2012 הנחיה לפיה חל איסור לשווק ללא אישור מפורש כל מוצר שלא קיבל אישור מפורש. בחלוף כחודש נקבע כי עוגיות יאושרו לצד תפרחות ושמנים, ותו לא.

לאחר מכן נערך דיון נוסף בנושא העוגיות, החל בפברואר 2013 ואז שוב באוקטובר 2013. בחלוף כשלושה חודשים נוספים, ב-1.1.14, אסר סופית מנכ”ל משרד הבריאות פרופ’ רוני גמזו גם על שיווק של עוגיות קנאביס רפואי למבוגרים. עוגיות נותרו מותרות לשיווק לילדים הסובלים מסרטן שלא היו יכולים לעשן.

לדברי ד”ר יהודה ברוך בשיחה עם מגזין קנאביס הופסק הטיפול בעוגיות למבוגרים “כי יותר מדי קשישים לא הבינו דרכי לקיחה, לקחו עוגייה ראשונה, חיכו חצי שעה, לא קרה כלום, לקחו עוגיה שניה, לא קרה כלום, ולקחו שלישית ופיתחו תופעות לוואי קשות כי התגובה הייתה רק אחרי שעה עד שעה וחצי מלקיחה. כמו כן חלוקת הקנאביס בתוך העוגיה לא הייתה הומוגנית ואם לקחו חצי עוגייה או רבע עוגייה הייתה שונות גדולה במינון בין החלקים השונים של אותה עוגיה”.

למה זה הופסק? גם לזה אין תשובה חד משמעית. בעוד שלדברי ד”ר ברוך היתה סיבה רפואית לכך, וכך גם לטענת פרופ’ גמזו במסמך שפירסם לאחר שבחן את הסוגיה, יש המספרים שזה קרה בפעם הראשונה רק לאחר שצוות טלוויזיה בינלאומי הגיע לחברת תיקון עולם וצילם את המוצרים האלה, מה שהוביל את החברות המתחרות לדרוש שזה יתאפשר רשמית לכולם או ייאסר לכולם.

עוגיות קנאביס רפואי של תיקון עולם
עוגיות קנאביס רפואי של תיקון עולם
מסטיק קנאביס חמוץ-מתוק של תיקון עולם
מסטיק קנאביס חמוץ-מתוק של תיקון עולם
שוקולד חלב קנאביס של תיקון עולם
שוקולד חלב קנאביס של תיקון עולם

סברה אחרת גורסת שמשרד הבריאות פשוט ביקש לייצר נהלים ברורים ובהוראת פרופ’ גמזו הסכימו לאשר לשימוש רק מוצרים שנעשו עליהם מחקרים, כלומר תפרחות, גליליות (ג’וינטים) ושמנים.

טענה נוספת היא שבפועל מעולם לא היה מותר לעשות זאת ושברישיון הייצור היה כתוב מלכתחילה שמותר שיווק רק של תפרחותת ושאסור ייצור של מוצרים אחרים. על פי טענה זו חברת תיקון עולם היתה היחידה שהעזה לעשות זאת.

לגבי משחות לעור, ששווקו בעיקר על ידי חברת פארמוקן ונאסרו רשמית רק בסוף 2018, נקבע באופן בלתי רשמי, כך על פי חלק מההשערות, שניתן להגדיר את המוצר “שמן סמיך” וכך לעמוד בהגדרות ברישיון.

דבש קנאביס של תיקון עולם
דבש קנאביס של תיקון עולם
עוגיות קרמל של תיקון עולם
עוגיות קרמל של תיקון עולם

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר