מגלגל...

פסיקה: נייר גלגול בצבע חום = ג’וינט

סיגריה המגולגלת מנייר גלגול בצבע חום עלולה להיחשב כהוכחה מספקת להחזקת סמים, או לכל הפחות כחשד סביר מספיק על מנת לבצע חיפוש ולדרוש ביצוע בדיקות שתן - כך בפסיקה חדשה של ביהמ"ש העליון.

נהג הורשע בשבוע שעבר בנהיגה בהשפעת סמים ונידון לשנתיים פסילת רישיון לאחר שנצפה ברכבו מחזיק בפיו “סיגריה מגולגלת לא דלוקה בצבע חום כמו ג’וינט”.

הנהג נעצר לפני כשנתיים על ידי שוטר שהבחין בו יושב ברכבו, ברח’ הרכבת בת”א, כשסיגריה כבויה נעוצה בפיו.

השוטר ניגש אל הנהג בחשד כי הוא מעשן ג’וינט, והורה לו למסור לידיו את הסיגריה ולעבור בדיקת שתן לאיתור שרידי קנאביס.

הנהג התעקש כי מדובר בסיגריה רגילה ולא בג’וינט, וטען כי לשוטר אין “חשד סביר” מספק הנדרש על מנת לחייבו בבדיקות שתן.

השוטר נימק את החשד הסביר בכך שצבע נייר הגלגול ממנו הוכנה הסיגריה הוא חום ולא לבן כפי שנהוג בסיגריות “רגילות”, ולאחר מכן גם בריח שעלה לכאורה מהסיגריה הכבויה.

בחיפוש ברכב אכן נמצאה לבסוף שקית עם חומר החשוד כקנאביס, אשר חיזקה את החשד הסביר, אך הנהג עמד על סירובו שלא לעבור בדיקות שתן.

המשטרה לא שלחה את הסיגריה או תוכנה לבדיקת מעבדה ולא הוכח כי אכן הכילה סם, אך הנהג הורשע על רקע סירובו לבדיקת שתן כקבוע בחוק.

הנהג פנה לערכאות משפטיות וטען ע”י פרקליטיו עו”ד אילון אורון ועו”ד אסף אורון כי לשוטר היה אסור לעוצרו מלכתחילה מאחר ולא עלה “חשד סביר” מספק לצורך ביצוע חיפוש ברכב.

בית המשפט לתעבורה לא קיבל את טיעוני עורכי הדין וגם שני ערעורים, למחוזי ולאחר מכן לעליון, לא שינו את ההחלטה.

למעשה בתי המשפט קבעו פסק דין חלוט לפיו הצבע החום של הסיגריה מעלה חשד סביר מספק לעבירת החזקת סם, לצד ראיות נוספות שעלו לאחר העיכוב.

באחד הדיונים שנערך בשבועות האחרונים הסביר הנהג כי “הסיגריה שנתפסה היא סיגריה רגילה לכל דבר, נייר חום הוא נייר אקולוגי לא מסרטן. אם כל אדם שיסתובב עם סיגריה מגולגלת ברחוב יעצרו אותו, איך אני יכול לעשן סיגריה בלי שיעצרו אותי?”

שופטת בימ”ש השלום בת”א שרית קריספין קבעה כי לשוטר היתה סמכות מלאה לעצור את הנהג לאחר שהבחין בסיגריה חשודה בפיו ולאחר מכן גם הריח לטענתו ריח חשוד.

על פי הדיווח בידיעות אחרונות השופט רענן בן-יוסף מביהמ”ש המחוזי בת”א שדן בערעורו של הנהג קבע אף הוא כי צבעה של הסיגריה מהווה חשד סביר מספק, זאת לצד ריח שעלה לטענת השוטר מן הרכב.

בשבוע שעבר דחה שופט ביהמ”ש העליון ג’ורג’ קרא אף הוא את הערעור הנוסף, הותיר את ההרשעה על כנה וטען כי השוטר פעל כראוי כשעצר את הנהג לאחר ש”הבחין בפיו של הנהג בסיגריה מגולגלת בצבע חום כמו ג’וינט”.

דיווח בידיעות אחרונות
הדיווח בידיעות אחרונות

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר