פסגת השטח האפור: החברה שחוגגת על חולים ונכים – באופן חוקי לגמרי

רפורמת הקנאביס הרפואי תקועה ויש מי שנהנה לכאורה מכל רגע. חברת 'פסגה מימוש זכויות' מבטיחה לחולים כי בתמורה לעד 8,000 ש"ח ויותר, היא תדאג שבקשתם לרשיון קנאביס רפואי תאושר – גם אם לא עומדים בתנאי משרד הבריאות.

רפורמת הקנאביס הרפואי של ליצמן, שהובטח שתיכנס לתוקף בתחילת 2017, תקועה. ביחידה לקנאביס רפואי של משרד הבריאות לא מצליחים לעמוד בעומס הפניות לקבלת טיפול רפואי בקנאביס וחולים המחפשים מזור לכאבים צובאים על מרפאות בתי החולים הציבוריים. שם בדרך כלל הם מסורבים מלקבל טיפול (למרות הבטחות מפורשות של בכירי משרד הבריאות) ולכן נאלצים לנסות מזלם דרך השוק הפרטי, לעתים בתורים שנמשכים עד שנה ויותר כדי לשלם 800 עד 1,500 ש"ח לפגישה עם רופא.

תסבוכת זו, בה נמצאים עשרות אלפי חולים בישראל, מעודדת פעילות בשטח האפור. זכורה מכולן 'פרשת ד"ר קנאביס' שהתפוצצה לאחרונה בקול גדול לאחר מעצרו של רופא בכיר מאוד שנתפס מספק לחולים המלצות קנאביס למרות שלא עמדו בתנאים הבסיסיים של משרד הבריאות. העבירה שביצע נתפשה כחמורה ביותר והוא נשלח ל-4 שנות מאסר, למרות שלא ניפק את רשיונות הקנאביס בעצמו, אלא רק שלח המלצה למשרד הבריאות.

חברה פרטית אחרת, "פסגה מימוש זכויות", למדה כנראה, לכאורה, את מסקנות סיפורו של ד"ר קנאביס ומצאה דרך חוקית לגמרי להרוויח לכאורה הון עתק על חשבון רבים כל כך המעוניינים ברשיון הנכסף. זו אותה חברה אגב, שלפני כשנה נחשף ב-Ynet שהיא מוכרת לנכים ב-5,000 ש"ח שירות ליווי לקבלת תו נכה – שירות אותו ניתן לקבל בחינם. לפני שלושה חודשים כבר פרסם משרד הבריאות אזהרת הטעיית הציבור נגד החברה.

8,000 ש"ח לשירות שניתן לקבל בחינם

מדובר כמובן בתרגיל חוקי לגמרי, או כמו שתיארה זאת החברה בעצמה: "אפשר לעשות הכול לבד, גם להסתפר, בכל זאת אנשים הולכים למספרה". יחד עם זאת, ואחרי שחלפה חצי שנה מאז חשפנו את שמה לראשונה, נראה שלגורמים רבים בענף נמאס מכך שמצד אחד יש מישהו ש"רוכב" דווקא על גבם של החלשים והמסכנים בחברה, שנזקקים לעזרה פשוטה ואינם יודעים כיצד לעשות זאת, ומצד שני מציג עצמו – ללא סיבה או הסכמה – כ"שותף" של מובילי הקהילה מזה שנים.

פסגה מימוש זכויות רפואיות - קנאביס רפואי
מעל 8,000 ש"ח עבור בדיקת מסמכים והפניה לרופא + 1,200 ש"ח לפחות תשלום לרופא

בהחלט ניתן היה לומר שמדובר במעשה הוגן בהתאם לרוח הקפיטליזם והשוק החופשי, ואף יש לא מעט חברות ואינדיבידואלים הנותנים שירות זה כבר שנים ארוכות, בחינם או בתשלום סמלי נמוך, אך מה שמטריד בפעילותה של "פסגה" הוא סכומי העתק שהיא גובה מאותם חולים נכים ומסכנים.

לא פחות מ-8,000 ש"ח דורשת החברה ממי שנתפס במלכודת קמפיין הפרסום המקיף שהיא מנהלת בשנה האחרונה בגוגל ובפייסבוק. בשנים האחרונות הקימה החברה רשת עניפה של עשרות אתרים ודפי פייסבוק עם שמות שונים, המובילים כולם לאותו מוקד טלפוני תחת הכותרת "ליווי בדרך לקבלת רשיון קנאביס רפואי".

פסגה מימוש זכויות רפואיות - קנאביס רפואי
מפרסמים בפייסבוק

גם לאחר ולמרות הפרסום במגזין קנאביס, המשיכה החברה לפעול במשך חודשים ארוכים, עד שלאחרונה הצטרפה אליה דמות מוכרת יחסית בקהילת הקנאביס הרפואי המקומית, שהפכה את הסיפור למטריד הרבה יותר.

"דואגת שהבקשה תאושר – גם ללא ותק תרופתי"

ליעד מורדוב, שניהלה בעבר את דף הפייסבוק של אחת מחברות הקנאביס הרפואי ומציגה עצמה בימים אלו כסמנכ"לית לשעבר של אותה חברה (למרות הכחשה גורפת מצד מנהלי החברה), החלה לקבל שכר חודשי מחברת 'פסגה' בעבור מה שנקרא בשפה השיווקית 'לידים' – קישורים לאנשים חולים המעוניינים ברשיון קנאביס רפואי וגם מוכנים לשלם על זה.

בהקלטות של שיחות שהגיעו לידינו מבטיחה מורדוב כי ביכולתה להפוך את התהליך בדרך לרשיון לפשוט, קל וקצר הרבה יותר, כשבין השאר היא מדגישה בשיחות המכירה את היכרותה האישית והעסקית עם ד"ר מיכאל דור – האיש שחותם על כל רשיונות הקנאביס בישראל. יחד הם מעבירים קורס יזמות וקנאביס רפואי במכללת 'הדסה', "בשותפות," לדבריה.

מיכאל דור
ד"ר מיכאל דור, יועץ הקנאביס הרפואי של משרד הבריאות: "היא איננה ומעולם לא היתה שותפה שלי והקורס לא שייך לה – אם הדברים אכן נכונים אני מתנגד להם בתקיפות"

"אני המון שנים בתחום, אני מתפרנסת מזה," מתארת מורדוב בשיחה עם אם לילד עם אוטיזם שהגיעה אליה כדי לקבל את השירות המיוחד, תוך שימוש בשמות של דמויות מוכרות בתחום והתרברבות לכאורה בכך שקורס הקנאביס הרפואי שייך לה. "הייתי סמנכ"לית של אחד המגדלים ואני מנהלת של הקורס קנאביס של מכללת הדסה, הוא שייך לי… אני עובדת צמוד עם ראש היק"ר ד"ר מיכאל דור. אני הכנסתי את התוויית אוטיזם בזכות פרופ' [רפאל] משולם, שלוש שנים שאנחנו עובדים על זה… אני בונה תיק שהוא מאה אחוז, בלי לטרטר אותך עוד פעם לרופאים ושוב מסמכים…"

למרות שאחד הנהלים הבסיסיים, המוכרים וגם המרגיזים ביותר של משרד הבריאות בתחום הקנאביס הרפואי הוא חובת שימוש בתרופות וכדורים קונבנציונאליים בטרם קבלת רשיון קנאביס רפואי, מה שנקרא 'טיפול קו אחרון', מספרת מורדוב לחולים כי היא מצליחה איכשהו לעקוף את האיסור הנוקשה.

"אני עובדת צמוד עם ראש היק"ר ד"ר מיכאל דור – אני מדריכה את הרופא לעשות את הבקשה ואני גם דואגת שהבקשה תאושר" – ליעד מורדוב

"אני מצליחה להוציא [רשיונות קנאביס רפואי] למי שלא מטופלים תרופתית. יש לי 20 מזכירות שדואגות לביורוקרטיה הזאת. כל העניין הוא אחריות אישית שלי, אני קיבלתי רשיון למרות שלא היה ותק תרופתי. אצלי זה היה מאוד מהר, אני הרבה זמן בתחום. יש עוד מקרים כאלה, העברתי עוד שניים שאחד מהם כבר קיבל."

"המחיר שלי לקנאביס רפואי הוא 8,000 שקל ולילדים ביקשתי מהמנכ"ל חצי מחיר," היא מסבירה בשיחה עם האם, אך מסרבת שוב ושוב לחשוף את שמו של הרופא. "אז בשביל 4,000 אני דואגת לכל הרשיון, גם לחידוש רשיון, לכל הביורוקרטיה, את התשלום לרופא את משלמת באופן אישי, בין 500 ל-800 שקלים למפגש, פגישה אחת אולי שתיים… לרופא מסויים שאני מפנה אותך אליו. אני מדריכה את הרופא לעשות את הבקשה ואני גם דואגת שהבקשה תאושר."

"שני ילדים מתו, ילד נחנק למוות"

למרות שעד היום לא דווח בתקשורת העולמית המכובדת או ככל שידוע על מקרי מוות משימוש בקנאביס, מורדוב מציינת בשיחה כי היא מכירה שני ילדים שמתו מקנאביס, אחד מהם בגלל שנחנק מעשן.

"ההורים למדו וראו והתחילו להביא את זה לא חוקי, זה מסוכן. אסור לצעוק אבל היו שני מקרי מוות של ילדים בגלל שימוש לא נכון! …בן אדם חשב שצריך לתת לילד לעשן, והילד נחנק למוות. חייבים פה הדרכה רפואית ובקרה, זה מאוד חשוב לי," אמרה.

לאחר האזהרות החמורות הפנתה בתום השיחה את האם להמשך טיפול מול נציגת חברת 'פסגה', שהציגה עצמה בשם 'בת אל'. האם סיפרה רק כמה פרטים בודדים על בנה וללא שיהוי מיד קבעה הנציגה בת אל חד משמעית כי לילד מגיע רשיון קנאביס רפואי.

מסמך פסגה
"לילדים חצי מחיר" – במקום 8,000, "רק" 4,000…

"מגיע לך שמן קנאביס, את מעוניינית להתקדם?" שאלה ועם קבלת ההסכמה החלה בהליך הקליטה והתשלום. בשלב זה להפתעת האם הודיעה לה 'בת אל' שלמרות שמורדוב הבטיחה לה כי הפגישה אצל הרופא תעלה 500-800 ש"ח, אין לה ברירה אלא לחייב אותה על סך 1,200 ש"ח. "זה פשוט בגלל שההסכם מובנה ככה על 1,200, אני לא יכולה לשנות את זה. אין פה מה לשקר אותך, את משלמת את זה לרופא… למקרה שרופא יבקש יותר כסף. זה לא אמור להישמע לך תמוה… זו חברה מסודרת, אין לך מה לדאוג."

הבטחה נוספת שנשמעה באחת השיחות עם האם לילד עם אוטיזם, היא שאם לבסוף לא יתקבל הרשיון, יוחזר הכסף ששולם לחברה במלואו. בפועל, כך מספרת האם כעת, כאשר ביקשה לקבל מסמך התחייבות להחזרת הכסף במידה ולא יתקבל הרשיון, לא הצליחה לקבלו. היא החליטה לוותר על השירות של 'פסגה' והמשיכה בהליך בעזרת ארגון של אמהות לילדים עם אוטיזם. לאחר מספר ימים קיבלה את הרשיון המיוחל.

שותפה של כוווולם

הסיפור אודות החברה, שנחשף כאמור כבר לפני חצי שנה, התעורר שוב בסוף השבוע האחרון בעקבות סטטוס שפירסם שלומי סנדק, מטופל הקנאביס המפורסם בישראל ומי שמלווה חולים בדרך לרשיון כבר שנים ארוכות וכמו קבוצת פייסבוק של אמהות שעוזרות למשפחות לילדים עם אוטיזם בתהליך זה ולצד גורמים רבים אחרים, עושה זאת תמורת סכומים סמליים והוגנים הנעים בין 0 ל-500 ש"ח בלבד.

"נודע לי כי מישהי מציגה את עצמה כשותפה שלי, פונה לחולים מציעה להם עזרה בהוצאת רישיון לקנאביס רפואי – תמורת סכומים שנעים בין 4000 ל 8000 שקלים," כתב סנדק, שנתקל גם הוא, כמו אחרים בעדויות של דבריה של מורדוב כי היא 'שותפה' שלהם. "הגברת לא שותפה שלי ואפילו לא חברה!" כתב.

שלומי סנדק על ליעד מורדוב
"מציגה עצמה כשותפה"

למרות שלא חשף את שמה במפורש, מורדוב התפרצה מיד במטח גידופים פומביים בתגובה לסטטוס, שלאחר מכן נמחקו על ידה. הסטטוס עצמו זכה כבר למעל מאה שיתופים בפייסבוק ומיד הציף עוד ועוד עדים שנחשפו לשיטת הפעולה של חברת 'פסגה' ושל גב' מורדוב בפרט, ושלחו גם אלינו למערכת הקלטות וצילומי מסך שונים.

ליעד מורדוב נגד שלומי סנדק
ליעד מורדוב נגד שלומי סנדק

בין השאר עולה דפוס פעולה חוזר, בו נראה שגב' מורדוב מספרת לכאורה לאנשים שהיא "שותפה" של שלל גורמים בענף הקנאביס הרפואי, החל משותפות בקבוצת אמהות, דרך שותפות בקבוצה המדריכה מטופלים בשימוש בשמן RSO וכאמור שותפה של ד"ר מיכאל דור החותם על הרשיונות, שותפה של שלומי סנדק ועוד ועוד, זאת כדי לבסס לכאורה את אמון הלקוחות בדבריה.

מנקין על ליעד מורדוב
"בעבר הזכירה את שמי כמשתף פעולה איתה"

אפשר רק לנחש כמה כסף כבר הרוויחה חברת פסגה מנכים, חולים ואמהות לילדים עם אוטיזם או בעיות תפקודיות אחרות – רק בגלל שקיוו לקצר את הדרך לרשיון הקנאביס הרפואי. גם אם העלו בחכתם רק 5 קורבנות ביום הרי שמדובר לכאורה בסכום חודשי של לפחות 600,000 ש"ח בחודש. לפי הצהרת החברה היא פועלת בתחום זה כבר מעל לשנתיים, או אז הרי שמדובר בסכומי עתק של ממש שמגיעים עד 15 מיליון ש"ח ויותר.

תגובות

כשנשאלה ליעד מורדוב האם לא מתביישת להיות חלק מניצול לכאורה של חולים, השיבה כי "אין לי על מה להתבייש, בינתיים רק גאווה בלבי. זו עסקה טובה בשביל אנשים שמוציאים 4,000 ש"ח בחודש בשוק השחור [על קנאביס לא חוקי]"

חברת "פסגה מימוש זכויות רפואיות" היא בבעלותו של אדם בשם ניר ישר, סוכן ביטוח שבעבר חברתו נתבעה בהטרדה צרכנית ובשנה שעברה משרד הבריאות אף פירסם כנגדו מסמך רשמי (PDF) בנוגע להטעיית הציבור. באתרו האישי הוא משתמש בלוגואים של חברות ביטוח שחלקן לכאורה לא נתנו לו אישור לכך, כך משיחות שערכנו עם נציגיהן. מזה 7 חודשים שאנו מנסים לשוחח עם מר ניר ישר, ללא הצלחה. בפנייה לגב' מורדוב זו הפנתה אותנו לאדם בשם אלי ברדוגו, שלאחר שיח ארוך הפנה אותנו לגב' בשם שלומית וולך שתפקידה לדבריה הוא 'מנהלת המחלקה'. "לפני שעושים כתבה בודקים לעומק אין לנו שום קשר עם דר דור או משהו כזה הכול נעשה בדרך חוקית וישרה," מסרה וולך בהתכתבות. "ליעד מורדוב עובדת במשרד כחודש בלבד אנחנו כבר מעל לשנתיים מתעסקים בנושא. לא מצליחה להבין מה אתה רוצה. אם לליעד יש קשר עם ד"ר דור זה בעיניינים אחרים שקשורים לעוד עבודות שהיא מבצעת. כל המטופלים שלנו עוברים תהליך מסודר חוקי ורגיל. להכניס לסיפור הזה איזשהו שותף לא חוקי של ד"ר דור זה כבר חוצפה והוצאת דיבה. תבדקו לעומק לפני שאתם משמצים אדם כזה. לגבי העלויות זה עניין שלנו ואפשר להתמרמר על זה וזה בסדר. אני מבקשת ממך לכתוב מה שתראה לנכון זה שלך רק לא להשתמש בהתכתבויות שלנו כתגובה כי מבחינתי אין תגובה לכתבה שלך כי לא ראיתי אותה ולא קראתי אותה. ואם אכן תשמש בזה כתגובה זה יהיה שפל ואני אעשה ככל שצריך ונדרש כדי שאתה תענש על זה. תפקידי הוא ניהול המחלקה. תודה ושבת שלום". מעבר לכך סירבה לפרט ומסרה רק "אין תגובה!".

כשנשאל ד"ר מיכאל דור האם הגב' ליעד מורדוב אכן שותפה עסקית שלו בקורס קנאביס רפואי ב'הדסה', שנערך בניהולה, בבעלותה או שהיא משלמת לו שכר, השיב: "לא נכון. היא אינה שותפה ולא משלמת לי שכר. היא עוזרת בנושא האירגוני. היא איננה ומעולם לא היתה בעלת הקורס". כשנשאל האם נכונה טענתה של מורדוב כי ביכולתה להשיג רשיונות לחולים גם ללא ותק טיפול תרופתי קודם, השיב כי זה "לחלוטין לא נכון". כשנשאל מה דעתו על התנהלותה של חברת 'פסגה' וגביית סכומי עתק מחולים, השיב כי "הדברים המוצגים לא מוכרים לי ואם הם אכן נכונים אני מתנגד להם בתקיפות". כשנשאל האם לדעתו אין ניגוד עניינים חמור בכך ששותפתו העסקית ליעד, היא גם עובדת של חברת פסגה ומציעה "קיצורי דרך" לקבלת רשיון קנאביס רפואי תמורת 8,000 ש"ח, השיב כי "ליעד איננה ולא היתה מעולם שותפה שלי לכן אין שום בסיס לשאלה. מעבר לזה ברצוני להצהיר מפורשות שלא יהיה שום קיצור דרך לפניות כאלה. על פי ההנחיות כל פנייה חייבת להיקלט במחשב ולכן אין העברת חומר דרכי".

ממשרד הבריאות נמסר: "ד"ר מיכאל דור הינו היועץ הרפואי הראשי ליק"ר ואינו מנהל היק"ר (או 'ראש היק"ר' – כמצוטט). ד"ר דור, שהינו רופא משפחה פעיל, בעל עיטור נשיא המדינה על פעילותו בהתנדבותו בטיפול באוכלוסיות מיוחדות, עוסק בהוראה במספר מקומות אקדמיים ואחרים. ד"ר דור נוהג לתת הרצאות בתחום הקנאביס במוסדות וארגונים רפואיים בארץ ובחו"ל וזוכה להערכה רבה על קידום הידע בתחום זה. נמסר לנו על ידי ד"ר דור כי אכן הגב' מורדוב קשורה לאירגון הקורס שהוא מנהלו האקדמי במכללת הדסה אך מעבר לכך לא קיים שום קשר נוסף ביניהם. מאידך, ליק"ר אין כל קשר עם גב' מורדוב. יודגש כי אין לגב' מורדוב ומעולם לא הייתה לה, שום יכולת קביעה או השפעה על החלטות מקצועיות ביק"ר, ואם היא אכן מתיימרת לטעון שיש לה יכולת לדאוג לאישור רישיון למי שלא זכאי לכך על פי ההנחיות – הרי אין לכך כל בסיס. מאחר שאוטיזם איננה התוויה מוכרת לטיפול בקנאביס טענות הגב' מורדוב שהיא זו ש'הכניסה' את ההתוויה חסרות כל אחיזה במציאות ובעובדות. הגב' מורדוב אכן הייתה אחת מקבוצה שפנתה להנהלת היק"ר בבקשה לדון בהתוויה זו. ההתוויה נידונה בוועדת ההתוויות לנושא הקנאביס, עם בכירי הרופאים העוסקים בתחום, ועדיין בהליכי בחינה מקצועיים (תהליך דומה התקיים בעבר גם ביוזמת קבוצות פעילים או הורים אחרות שביקשו בחינת התוויות שונות כגון אפילפסיה, טורט ועוד…). חברת 'פסגה' לא מוכרת לנו. מאידך ידוע כי ישנם מספר אנשים, גופים, עמותות ופעילים, הפועלים למען חולים ומבקשי טיפול בקנאביס ומסבירים ומסייעים כיצד לפנות ולפעול, על פי הנחיות משרד הבריאות בתהליך לאישור הטיפול בקנאביס, וככל שידוע ליק"ר מדובר בהדרכה לגבי ביצוע התהליך. שום גוף לא יכול להבטיח את הצלחתו ואינו יכול להתחייב שיצליח לקבל עבור הלקוח שלו רישיון וכל מי שנותן הבטחה שכזו טועה ומטעה. אם החברה או מי מהמוזכרים, עוסקת/ים בפעילות לא חוקית, מן הדין להעביר דווח בדבר החשדות וראיות ככל שקיימות – לטיפול המשטרה."

ממכללת הדסה נמסר: "ליעד מורדוב אינה מנהלת הקורס. הקורס מתקיים במסגרת המכללה ולאיש אין בעלות עליו. הגב' מורדוב היא אשת הקשר מול המכללה מטעמו של המנהל האקדמי של הקורס. היא מסייעת בנושא הקשר עם המרצים ועונה לשאלות של מתעניינים בקורס אודות התכנים שלו."

מ'טבע אדיר' נמסר כי בניגוד לטענותיה מורדוב מעולם לא היתה סמנכ"לית בחברה ואף מעולם לא קיבלה תלוש משכורת מהחברה. לדבריהם היא ניהלה את דף הפייסבוק כמה חודשים קצרים וכן שאינם מעוניינים להיות מוזכרים בשורה אחת עם שמה.

שלל תגובות מהרשת אודות החברה, לא נגענו:


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט