פלבונואידים בקנאביס – מה הם עושים שם

אם את הקנבינואידים והטרפנים אתם כבר מכירים, הגיע הזמן להכיר את קבוצת התרכובות האורגניות השלישית המעסיקה חוקרי קנאביס ברחבי העולם: פלבונואידים

לאחר שבמשך עשרות שנים ייחסו את מרבית סגולותיו הרפואיות של הקנאביס לקנבינואיד הפסיכואקטיבי המרכזי בצמח – THC, במהלך השנים האחרונות נחשפה חשיבותם של קנבינואידים נוספים האחראיים על היתרונות הטיפוליים שלו, במסגרת מה שמכונה “אפקט הפמליה” של הקנאביס.

לצדם של למעלה מ-100 קנבינואידים שונים, ישנם בקנאביס, כמו בכל צמח אחר, אלפי תרכובות אורגניות הנקראות “טרפנים“, האחראים לניחוחות התפרחת המוכרים, כמו גם על ההשפעה הפסיכואקטיבית של הקנאביס. גם הם בעלי יתרונות בריאותיים לא מבוטלים משל עצמם.

כעת נכיר קבוצת תרכובות נוספת המשפיעה באופן לא פחות על הטעם, הריח, הצבע – ובמידה מסוימת גם על היתרונות הבריאותיים – ‘פלבונואידים‘ (Flavonoids).

למעלה מ-5,000 פלבונואידים בטבע

הפלבונואידים הם קבוצת תרכובות המסונתזות על ידי צמחים שונים בטבע. כמו הטרפנים, גם הפלבונואידים נחשבים ל”מטבוליטים משניים”. כלומר, הצמח אינו זקוק להם באופן חיוני לצורך קיום ותחזוקה של התא הצמחי, אך הם כן מכסים מגוון רחב של פונקציות חשובות בצמחים.

הפלבונואידים משמשים בין היתר כפיגמנט צהוב (Flavus – צהוב בלטינית) המסייע במשיכת חרקים מאביקים, אך הם מסוגלים להופיע גם כפיגמנטים כחלחלים וסגולים המסייעים לצמח בקליטת אורכי גל מסוימים של האור ומאפשר לו להגיב כנדרש למחזור האור (“פוטופריודיזם”). חלק מהפלבונואידים תורמים לסינון קרני אולטרה סגול (UV) העשויות להזיק לצמח.

גם זה בטח יעניין אותך

ישנם למעלה מ-5,000 פלבונואידים שונים שהמדע מכיר וזיהה במגוון צמחים, כולל ברבים מצמחי המאכל, ירקות, פירות ועשבי תיבול. מעריכים כי עם התקדמות המחקר סביב הקנאביס יתגלו בצמח פלבונואידים רבים שטרם זוהו בו עד כה.

גם יפים וגם אופים

הריכוז הכולל של הפלבונואידים בעלים ובתפרחת של הקנאביס עשוי להגיע עד ל-2.5% במשקל יבש, אולם תרכובות אלו ככל הנראה לא מצויות בשורשים ובזרעים של הצמח.

“יש פלבונואיד שנותן לצמח את הצבע הסגול למשל, אבל באופן כללי הפלבונואידים עצמם קשורים יותר לטעם וריח”, מסביר רג’י גואדינו, סמנכ”ל מעבדות “Steep Hill”, חברה אמריקאית העוסקת במחקר ואנליזות של קנאביס.

“הדבר החשוב בפלבונואידים הוא שלרבים מהם יש איזשהו תפקיד מרפא, או אם לא מרפא, אז מגן”, אומר גאודינו. “הרבה פלבונואידים ידועים כאנטי פטרייתים או אנטי בקטריאלים. באופן זה הם עוזרים לצמח במחזור החיים שלו – ובמידה והם נצרכים על ידינו בני האדם, הם יכולים לשמש גם אותנו בתור אנטיביוטיקה טבעית.”

פלבונואידים בולטים וסגולותיהם

חקר הפלבונואידים בקנאביס נמצא כאמור בשלבים מוקדמים יחסית. עם זאת, מעריכים כי במהלך השנים הקרובות יתפתח התחום ויהיה ניתן לאפיין זני קנאביס גם על פי תכולת הפלבונואידים שלהם, ולא רק לפי הרכב הקנבינואידים או הטרפנים המצויים בו.

להלן הבולטים שבפלבונואידים המצויים גם בקנאביס, להם מייחסים תכונות והשפעות ייחודיות:

ויטקסין ו-איזוויטקסין (Vitexin and Isovitexin)

פלבונואידים אלו מצויים בטבע בצמחים כמו פסיפלורה ופירות יער. הם נמצאו כיעילים בטיפול במחלת השיגדון (דלקת מפרקים). עשויים לדכא גידולים סרטניים.

אפיג’נין (Apigenin)

בטבע ניתן למצוא את האפיג’נין בצמחים כמו פטרוזיליה וסלרי. עשוי להיות יעיל במניעת התפתחות גידולים סרטניים. הוא גם בעל תכונות אנטי דלקתיות ונמצא יעיל לטיפול במקרים של “אפופטוזה” (Apoptisis), תהליך מדורג של מוות תאי.

לוטאולין (Luteolin)

לוטאולין מצוי בצמחים כמו אמברוסיה ותלתן. במחקרים שונים נמצא כיעיל לטיפול בגידולים סרטניים ובמקרים של דלקות.

קוורציטין (Quercetin)

את הקוארצטין ניתן למצוא בצמחים כמו כרוב, אוכמניות, עגבניות וברוקולי. הוא בעל תכונות אנטי דלקתיות ונמצא יעיל לטיפול במקרים של לחץ דם גבוה.

קמפפרול (Kaempferol)

אפשר למצוא את פלבונואיד זה בצמחים כגון עגבניות, ענבים, אגסים, מלפפונים ועוד. הקמפפרול מסוגל לסייע לאנשים הסובלים מדילול עצמות (אוסטאופורוזיס) ועשוי לעכב סוגים שונים של גידולים סרטניים.

סילימרין (Silymarin)

הריכוז הגבוה ביותר בטבע של סילימרין בצמחים הוא ככל הנראה בצמח ‘גדילן מצוי’, צמח קוצני הנפוץ מאוד גם כאן בישראל ונחשב לבעל יתרונות בריאותיים יוצאי דופן. עוד בתקופת יוון העתיקה הצמח נודע בסגולותיו הרפואיות, במיוחד עבור טיפול בבעיות כבד. כיום יש מספר מחקרים המוכיחים את יעילות הסילימרין במקרים של מחלות כבד (כולל סרטן) וכנוגד חמצון מעולה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר