מגלגל...

פורטוגל אישרה קנאביס רפואי – בישראל חוששים להישאר מאחור

ממשלת פורטוגל אישרה בחודש שעבר הקמת ענף קנאביס רפואי חדש שצפוי למשוך אליו את הגדולות שבחברות הקנאביס בעולם. מזג אוויר קיצי ועלויות תפעול זולות מעוררים חשש בישראל לפגיעה הן בחברות המקומיות והן במטופלים.

אישור היצוא של קנאביס רפואי מישראל לחו”ל ממשיך להתעכב וגורמים בענף חוששים כעת כי העיכוב יביא לפגיעה חמורה בחברות המקומיות שכבר החלו בהקמת מתקנים לקראת מהלך זה.

בעוד שעד כה המתינו מובילי הענף בסבלנות, בחודש האחרון החל החשש להתגבר בעיקר בעקבות אישור שנתן הפרלמנט בפורטוגל לחוק הקנאביס הרפואי החדש וכניסתה של המדינה לפעילות בענף.

בניגוד למדינות כמו גרמניה, קנדה והולנד למשל, בהן ניתן לגדל קנאביס בעיקר במתקנים סגורים ולפיכך בעלויות גבוהות ביותר, ישראל מחזיקה ביתרון מזג האוויר המאפשר גידול-חוץ החוסך בהוצאות.

הצטרפותה לפעילות בתחום של פורטוגל – מדינה בעלת מזג אוויר דומה לזה של ישראל וקליפורניה – מגבירה את החשש מפני אובדן פוטנציאל עצום שישנו בישראל.

יתרה מכך בפורטוגל התקנים הנדרשים לגידול וייצור קנאביס רפואי מחמירים פחות מבישראל, אך מעל הכל – עלויות הקרקעות, הציוד וכח האדם נמוכות בהרבה שם

על פי החוק החדש שאושר בפורטוגל ונחתם גם על ידי הנשיא מרסלו רבלו דה סוזה, תוכלנה חברות לגדל, לייצר ולהפיק קנאביס ומוצריו כולל תפרחות ושמנים למטרות מסחריות ולהפצה למכירה בבתי מרקחת במרשם רופא.

“המפעלים שהוקמו בישראל לקראת התרת היצוא לא יוכלו להחזיק מעמד אם לא יאושר המהלך בקרוב,” אומר גורם בענף בשיחה עם המגזין. “ללא הייצוא אין קיימות להסדרה החדשה בישראל, כך שלא רק שלא תהיה כאן רפורמה, דברים עלולים ללכת לכיוון ההפוך”.

“גלעד ארדן הוא זה שיצטרך לעמוד בפני מטופלי הקנאביס הרפואי ולהסביר למה האספקה שלהם תיפגע,” סיכם. “בסופו של דבר בגללו עשרות אלפי המטופלים בישראל לא יוכלו לקבל את הטיפול הנאות במחיר הראוי.”

כבר לפני שנה חברת הקנאביס הקנדית המצליחה ‘טילריי’ החלה בהקמת מתחם לגידול, ייצור, אריזה והפצת קנאביס רפואי מפורטוגל לכל רחבי אירופה. 30 מיליון דולר יושקעו במיזם שיתפרש על שטח של 10 דונם וצפוי לספק תוצרת למיליוני מטופלים ביבשת.

כזכור עוד בשנת 2001 ביטלה פורטוגל את ההפללה על כל סוגי הסמים, אך לא אישרה גידול ומכירת קנאביס באופן חוקי לשימוש פנאי. ניסיון להתיר גידול קנאביס ביתי למטופלים לא צלח ולבסוף אושר החוק במתכונת הדומה לזו של ישראל.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר