מגלגל...

“עשו פה מחטף”: אחרי 12 שנים בענף פארמוקן עוזבת את הקנאביס?

מאבק שליטה גורלי בפארמוקן: היו"ר הטרי פרופ' רוטשטיין פוטר והשותף החדש, חברת ווליו בייס, הצליחה להשיג רוב בדירקטוריון להכנסת פעילות שאינה בתחום הקנאביס. איש העסקים יריב לרנר שהצטרף לאחרונה לחברה זועם: "עשו פה מחטף". וגם - האם מדובר בעסקת בעלי עניין אסורה והאם רשות ניירות ערך תתערב?

השבוע התרחשו בחברת פארמוקן כמה אירועים משמעותיים ביותר שעתידים להכריע כבר בקרוב את גורלה של אחת החברות הוותיקות בענף הקנאביס הישראלי ומי שפעילה בתחום מזה כ-12 שנים.

האירוע הראשון היה עזיבתו של פרופ’ זאב רוטשטיין, לשעבר מנכ”ל בי”ח שיבא, יו”ר ועדת סל התרופות ובכיר במערכת הבריאות, את תפקיד יושב ראש החברה – פחות משנה מאז מונה לתפקיד.

הסיבה לעזיבתו של רוטשטיין את פארמוקן הופיעה באותיות הקטנות של הדיווח, שם נכתב כי מדובר ב”החלטת דירקטוריון”, כלומר, לא בהחלטתו של רוטשטיין עצמו. מכך ניתן להסיק אולי שרוטשטיין למעשה פוטר מתפקידו על ידי הדירקטוריון, או, לחילופין, שהעדיפו שכך זה ייראה.

בחלוף יומיים נוספים התפטר פרופ’ רוטשטיין גם מתפקידו המשני בפארמוקן, כדירקטור “פשוט”, אולי בגלל שהחליט לנתק כל קשר עם החברה מסיבה כלשהי, או אולי בכלל כתוצאה מעלבון וחוסר רצון להישאר היכן שהוא לא רצוי כמוביל הדרך.

מדובר באירוע חשוב כשלעצמו, הרי לא בכל יום מפוטר יושב ראש בכיר של חברה ציבורית. מצד שני, רוטשטיין משתכר כ-35,000 שקלים בחודש עבור קצת פחות מרבע משרה ולמען האמת לא הביא לשינוי חיובי משמעותי כלשהו בפעילות החברה בזמן הקצר בו כיהן בתפקיד ואולי אף להפך מכך, אם כי לזכותו ייאמר שהוא קיבל על עצמו אתגר שהיה סביר שהוא בלתי אפשרי.

אך האירוע המהותי יותר שהתרחש השבוע בפארמוקן וגם עשוי לשפוך אור על האירוע הראשון של עזיבתו של רוטשטיין – הוא ההודעה שפרסמה פארמוקן היום (חמישי) לבורסה ולמשקיעים, בחתימתו של המנכ”ל לירן חלפון המחזיק גם כ-17.73% ממניות החברה, לפיה בכוונתה לחפש הכנסה של פעילות אחרת שאינה מתחום הקנאביס לחברה.

זאב רוטשטיין (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)
הודח מתפקידו כיו”ר פארמוקן – פרופ’ זאב רוטשטיין (צילום: יונתן זינדל)

הודעה כזו על “חיפוש פעילות שאינה בתחום קנאביס” היא לרוב רמז לעזיבה צפויה מלאה של כלל הפעילות בתחום הקנאביס, והיא נובעת כנראה מירידת שווי המניה בשנה האחרונה עד לשפל של פחות מ-20 מיליון ש”ח, הפסד של 1.4 מיליון ש”ח בחציון הראשון של 2022 ולבסוף גם מההודעה על סגירה צפויה בדצמבר של החווה של החברה במושב ציפורי.

אבל, למרות מצבה של פארמוקן ועל אף שישנן אכן סיבות אובייקטיביות לחברה לחפש פעילות אחרת שאינה בתחום הקנאביס, כזו שתניב לה ולמשקיעיה רווחים, בכל זאת ההודעה הזו הצליחה להפתיע את השוק, בעיקר אולי מכיוון שהיא פורסמה כחודש בלבד לאחר הנפקה מוצלחת שקיימה החברה ובה גייסה כ-6 מיליון שקלים על בסיס תשקיף שהציג תכניות אחרות לחלוטין.

במסגרת התשקיף לקראת ההנפקה דיברה החברה על מעין תכנית הבראה שכללה “אאוטסורסינג” לתהליך הגידול והעברתו לחוות צד ג’, לצד התחלת פעילות של ייבוא קנאביס מחו”ל, דבר שפארמוקן מעולם לא עשתה קודם לכן ומשהו שהיה לו חלק מהותי בהצלחתן של 3 חברות הקנאביס הישראליות היחידות בסקטור שמציגות שורת רווח – אינטרקיור, שיח ובול פארמה.

מה שבכל זאת, ללא ספק, דווקא כן מעורר תהיות בהודעה של פארמוקן, ושלגביו אין עדיין תשובות ברורות, הוא שהתיווך של הכנסת “הפעילות האחרת” לפארמוקן – שמניבה כמובן עמלה מכובדת למתווכים – אמורה להתבצע, כנראה באופן בלעדי, על ידי חברת ווליו בייס (Value Base).

אם השם ווליו בייס נשמע מוכר, זה משום שהחברה הזו השתתפה באותה הנפקה שקיימה פארמוקן בחודש שעבר ושבסיומה ווליו בייס רכשה 18.62% ממניות פארמוקן.

המשמעות היא שווליו בייס השקיעה בפארמוקן וקנתה כמות גדולה של מניות, בזמן שהיא ידעה שפארמוקן עוסקת בתחום הקנאביס. משהסתבר שווליו בייס אמורה להיות זו שגוזרת עמלה מתיווך הכנסת פעילות אחרת לחברה – דבר שמעלה שאלה האם אולי המהלך הזה היה מתוכנן מראש – יש מי שפחות אוהב את הרעיון.

איש העסקים יריב לרנר, שהצטרף גם הוא לפארמוקן בחודש שעבר דרך אותה הנפקה שבעקבותיה הוא מחזיק כעת כ-14.99% מהמניות, מזהיר כעת את הנהלת החברה כי בכוונתו לנקוט בצעדים משפטיים כולל פנייה לרשות ניירות ערך, לאור מה שהוא מכנה “מחטף” שעשתה ווליו בייס כאשר החליטה להכניס פעילות שאינה בתחום הקנאביס לחברה – דבר שאם היה יודע עליו מראש אולי לא היה משתתף בהנפקה ובכל מקרה דבר שנעשה כנראה בניגוד לרצונו.

לדברי לרנר, המהלך לאישור התכנית במסגרתה ווליו בייס מקבלת את התיווך של הכנסת פעילות אחרת לחברה, נעשה באופן שאינו תקין. “הם שולטים על הבורד באמצעות הדח”צים איכשהו,” אמר היום למקורביו בעקבות ההודעה. “מדובר בסיפור תמוה, בחוצפה ממש. הם עשו דבר שרירותי לגמרי שבוצע מבלי לשקול כמו שצריך את הדברים”.

יריב לרנר (צילום מסך: וואסטאפ)
זיהה את כוונת ווליו בייס מראש? איש העסקים יריב לרנר (צילום מסך: וואסטאפ)

עם זאת, למרות הכעס בעקבות ההודעה היום, לרנר לא ממש הופתע כשראה את הדיווח על הכנסה צפויה של פעילות שאינה בתחום הקנאביס, וגם לא על כך שזה ייעשה בתיווכה של חברת ווליו בייס. למעשה, כבר בחודש שעבר שיגר לרנר מכתב להנהלת החברה בדרישה לרענן את שדרת הניהול, להדיח את הדירקטוריון הקיים ולמנות דירקטוריון חדש, והתריע מפני מכירה של החברה בתיווך ווליו בייס ללא אישור מסודר של בעלי המניות.

“חלק מחברי הדירקטוריון פועלים ללא לאות, מבלי שנבחנו חלופות אחרות ומבלי שטרחו לשוחח עם יתר בעלי העניין בחברה, כדי לאשר הסכם בלעדיות עם ווליו בייס בנוגע למכירת החברה,” כתב לרנר במכתב שנשלח להנהלת החברה, כולל ליו”ר דאז פרופ’ רוטשטיין. “קבלת החלטה כזו נוגדת את העקרונות הבסיסיים של ממשל תאגידי תקין, את יעוד התמורה בהנפקה ואת הדיווחים הקודמים של החברה בדבר כוונותיה וחמור מכך – נוגדת את טובת החברה.”

אם אכן במסגרת התכנית של פארמוקן נקבע שחברת ווליו בייס מקבלת את הבלעדיות על תיווך עיסקה להכנסת פעילות אחרת לחברה, או לתיווך מכירה או מיזוג של החברה, הרי שמדובר בצעד חריג בשוק ההון המקומי וכזה שמונע כמובן הצעות מיזוג אחרות ממתווכים אחרים שאולי היו יכולות להיות אטרקטיביות יותר למשקיעי החברה ולעולם לא יצאו לפועל.

יתרה מכך, אם ווליו בייס כבעלת מניות מהותית בפארמוקן דחפה לשינוי הפעילות, הרי שייתכן שלרנר צודק ואכן יש מקום לבדיקה של הרשות לניירות ערך, מכיוון שווליו בייס הינה בעל עניין המתפקד בפועל, בתמיכת הדירקטוריון, כבעל שליטה בחברה, ולא מקובל שבעל שליטה יוכל לקבוע ללא אסיפת בעלי מניות שעל החברה לחתום על הסכם בלעדיות דווקא איתו עצמו.

לירן חלפון מנכ"ל פארמוקן (צילום: ליבי קטן נאור)
“לא מדבר עם התקשורת” – לירן חלפון מנכ”ל פארמוקן ואחד מבעלי העניין המהותיים (צילום: ליבי קטן נאור)

המנכ”ל חלפון סירב להשיב לפניית מגזין קנאביס בנושא ודוברו השיב שהוא לא מדבר עם התקשורת. בהתאם, לא ידוע האם אכן ווליו בייס קיבלה בלעדיות על התיווך כפי שטוען לרנר, וגם לא ידוע מה גובה העמלה שווליו בייס צפויה לקבל בעקבות העיסקה המתוכננת למיזוג פעילות חדשה.

המאבק בין הצדדים צפוי להיות מוכרע בעתיד הקרוב באמצעות אסיפת בעלי המניות, בעיקר בידי מי שהם בחזקת “קולות צפים” – יוני שוקרון המחזיק 18.36% ממניות החברה וגיל חובש מנכ”ל החברה לשעבר המחזיק 5.19% ממניות החברה. תמיכה של שניהם תביא לאישור התכנית בעוד שהתנגדות שלהם תפיל אותה.

שוקרון, כמו המנכ”ל חלפון, סירב גם כן להשיב לפניות בנושא, וגם את תגובת ווליו בייס לא ניתן היה להשיג, אך המנכ”ל לשעבר חובש כן הסכים לומר לכתב מגזין קנאביס כי הוא תומך במהלך. לדבריו, “בשום מקום לא נאמר שפארמוקן עוזבת את תחום הקנאביס. אנחנו  בודקים עוד אופציות וכל הצעה שתגיע לשולחן תיבדק לגופו של עניין ותעשה הכי טוב לפארמוקן וכמובן גם למשקיעים שלה”. בתשובה לשאלה איך ייתכן שחברה תמזג פעילות אחרת ותמשיך במקביל בקנאביס – דבר שמעולם לא קרה קודם – השיב כי “יש עוד אופציות מעבר לדברים שאנחנו מכירים וימים יגידו”. 

פרופ’ זאב רוטשטיין, שפוטר כאמור מתפקידו בתחילת השבוע בצעד שסמיכותו להכרזה על חיפוש פעילות אחרת לחברה מעורר שאלות, מסר למגזין קנאביס כי הוא אינו מכיר את פרטי ההצעה של ווליו בייס. כשנשאל בכל זאת לגבי המכתב שלרנר שלח בחודש שעבר בעת שהוא עדיין שימש כיו”ר החברה תוך פירוט לגבי התכנית הצפויה של ווליו בייס, השיב כי “בעת שהייתי בתפקיד לא נחתם שום הסכם עם ווליו בייס ומה שקרה אחרי שעזבתי אני לא יכול לדעת לגביו”. כשנשאל האם העזיבה שלו קשורה באופן כלשהו לתכנית להכניס פעילות אחרת או לתת לווליו בייס את הבלעדיות על המיזוג, הסביר: “העזיבה שלי היתה ברוח טובה ואין לי שום טרוניה. הקפדתי בתפקיד להיות שקוף ופתוח, דיווחתי את כל ההודעות שלי לרשות והיה תשקיף מדף לפני הגיוס שפירט מה יהיו התכניות של החברה”. בנוגע לטענות של לרנר על כך שההחלטה נלקחה בחוסר סמכות השיב: “אני לא מכיר את לרנר מלבד פגישה אחת. היה תשקיף מדף, גויס כסף, בתשקיף פורט מה אמור להיעשות בכסף, וכל עוד אני הייתי יושב ראש הקפדתי שהפעילות של החברה תהיה זהה. אתה יכול להסיק מזה מסקנות אבל זה לא קשור אליי”. יש לציין שמבדיקת מגזין קנאביס לא עלה בתשקיף אזכור למיזוג צפוי, כך שחזרתו של רוטשטיין בדבריו כעת על כך שבזמנו לא ניתן אישור לדבר מה מעבר למה שפורסם בתשקיף, מחזק את התהייה האם זו הסיבה לעזיבתו.

בינתיים, בזמן שהחברה ממשיכה בפעילות הקנאביס באופן פורמלי לפחות, תוך האטה של קידום תכנית “ההבראה” ולטישת עיניים אל עבר פעילויות אחרות שלא קשורות לקנאביס, היא מפסידה הרבה מאוד כסף. אחרי ההפסדים בחציון הראשון וכשהחווה שלה כאמור צפויה להיסגר וכרגע לא מגדלת עוד תוצרת חדשה, היא ככל הנראה מפסידה עוד יותר.

יש לציין שפארמוקן הינה חברת הקנאביס היחידה בבורסה הישראלית שאין לה בעל שליטה מובהק, אלא שהשליטה בה “מבוזרת” בין גורמים שונים ומגוונים – ווליו בייס, לירן חלפון, יריב לרנר, יוני שוקרון וגיל חובש. מדובר בסיטואציה לא בריאה והיה זה רק עניין של זמן עד שהמצב הזה של ריבוי בעלי מניות גדולים מעולמות שונים יוביל לסכסוך.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר