מגלגל...

על הידרו, קונספירציות ועיתונאים בורים / שירן גונן

עיתונאים רבים חוטאים לתפקידם ומשמשים כצינורות להפצת קונספירציות ומידע שגוי שגורם לנזק בל יתואר למהלך המאבק להפסקת רדיפת צרכני הקנאביס בישראל.

מאת: שירן גונן

כניסתו של האינטרנט אל חיינו יצרה מרחב דיון אמיתי ופתוח בו ניתן לקבל מידע שאינו מסונן על ידי עורכי חדשות וצנזורים למיניהם. תוך שנים ספורות צפו אל פני השטח עשרות ומאות סיפורי קונספירציה – חלקם הזויים ובלתי מבוססים, אך רבים מהם – אמת לאמיתה. שמה ועצם קיומה של “ועידת בילדרברג” (ועידה סודית של מנהיגים ואנשי הון מהעולם אשר נפגשת בכל שנה במקום חסוי וללא פרוטוקלים), הופיעה השנה לראשונה בכל מהדורות החדשות המרכזיות לאחר עשרות שנים של זלזול מוחלט באלו שצעקו “המלך הוא עירום”. פרשת ווטרגייט, “הבונים החופשיים”, מבצע נורת’וודס והמעורבות של ה-CIA בהברחת קוקאין לארה”ב, הם דוגמאות לסיפורים מסוג זה אשר הוגדרו במשך שנים כ”קונספירציות הזויות” והפכו בהמשך למציאות.

אחת מאותן קונספירציות היא זו הנוגעת לשקר הקנאביס הגדול. שקר שהופץ על ידי הממשל האמריקני לראשונה ממניעים גזעניים ופוליטיים וניזון מגיבוי אינטרסים כלכליים בלתי מבוטלים. במהלך שנות ה-60 וה-70 בארה”ב, יחד עם מהפכת ילדי הפרחים, החלו הסיפורים על שקר הקנאביס לצוץ כפטריות אחרי הגשם, אך במרבית המקרים זכו להתעלמות וזלזול, בעיקר מצד גורמי תקשורת ופוליטיקה.

הרוע המצוי בעולם נובע כמעט תמיד מן הבורות, והרצון הטוב עלול לגרום נזקים לא פחות מהרשעות אם אין בו תבונה.
– אלבר קאמי

היום, 50 שנים אחרי, אנחנו עדיין חיים את הקונספירציה יום יום, וזאת על אף שמדיניות רדיפת צרכני המריחואנה והחשיש הוכחה כבר כבלתי יעילה מכל בחינה – כלכלית, חברתית, בריאותית ומוסרית. את חוסר הצדק שברדיפת אנשים הצורכים חומר בריאותי בזמנם הפנוי וללא כל נזק סביבתי אין טעם לנתח – הוא עצום ובלתי סביר בעליל, והסיבה היחידה שהוא עדיין כאן היא הבורות בנושא בקרב הציבור הרחב.

אותה בורות היא כאמור הגורם העיקרי לכך שהמדיניות הפושעת של מלחמה בצרכני הקנאביס עדיין איתנו. הציבור הרחב, אשר אינו מעודכן בנתוני המחקרים ואינו מעורה בפרטי הנושא הרגיש, הושפע במשך דורות מתעמולה שקרית שאלמלא מהפכת האינטרנט ייתכן וגם אנחנו לא היינו מודעים אליה כלל. למעשה, ניתן להניח שאילולא מהפכת המידע, לא היינו שומעים על חדשות הלגליזציה מוושינגטון, קולורדו ואורוגוואי כלל – לא בגלל שלא היו מספרים לנו, אלא בגלל שזה לא היה קורה ללא הרעש הציבורי הגלובלי בנושא זה – רעש אשר הולך ומתגבר ככל שחולפים הימים.

ידע זה כח

עם זאת, פער עצום עדיין קיים בין אלו ה”מחוברים” לאינטרנט ובין אלו הניזונים מהמדיה הקלאסית (טלוויזיה ורדיו). פער זה גורם בין השאר גם לדיון הציבורי והפוליטי להיות בדרך כלל בעל גוון “הומוריסטי” ובעיקר מזלזל. אפילו במהלך דיונים בנושא בכנסת, גם אלו הנוגעים לקנאביס רפואי ובהם עדויות מצמררות של חולים, ניתן לשמוע צחקוקים ובדיחות קרש שמוזילים את הדיון ומעקרים אותו מתוכן ורצינות.

בורות היא אינה תמימות אלא פשע.
– רוברט בראונינג

טיפשות או בורות?

כחלק מהמאבק להפצת המידע, אנו נתקלים רבות בעיתונאים ובעלי תפקידים אשר – ייתכן שללא אשמתם – משמשים כשליחיו של השטן וממשיכים לפרסם שקרים וחצאי-אמיתות אשר גורמים לצרכני הקנאביס להיראות כמו נרקומנים מסוממים, ולצמח המריחואנה להיחשב לסם מסוכן ללא כל תועלת רפואית.

כך קרה עם גב’ איילת מאליס-כהן, נשיאת ארגון ‘עולם ללא סמים’ בחיפה, שטענה למשל, ללא כל גיבוי מדעי, שקנאביס מסרטן יותר מסיגריות, כך קרה עם מר יאיר גלר, מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים, אשר אחראי לפרסומים דומים באתר האינטרנט של הרשות ואף אמר דברים דומים לא פעם בעבר, וכך קורה כמעט בכל שבוע לעיתונאים אשר מסקרים את עבודת המשטרה שעסוקה בעקירת עציצים מדליים שמוחבאים בארונות.

לטיפשות יש קסם מסוים – לבורות אין.
– פרנק זאפה

אותם עיתונאים וכתבים המושפעים כנראה מאותה תפיסה ציבורית שגויה – שוב, ייתכן ולא באשמתם – מפרסמים דיווחים אשר מביישים את המקצוע עליו הם אמונים וחוטאים לתפקידם כשליחי הציבור אל מול המערכת וכחוקרים המנסים להציג עמדה אובייקטיבית.

בורות היא פשע!

השבוע דיווח העיתונאי עזרי עמרם, כתב MAKO, כי שוטרים ברחובות גילו “מעבדת הידרו לגידול סמים”.

מעבדה לגידול סמים
גידול סמים? (לחצו להגדלה)

בכתבה הוצגה התמונה משמאל בה ניתן לראות בבירור שני עציצים קטנטנים בתוך מצע אדמה. לא “מעבדה” (ויקיפדיה: מעבדה היא מקום המספק תנאים מבוקרים המאפשרים מחקר וניסויים מדעיים), לא “הידרו” (ויקיפדיה: הידרופּוניקה היא גידול צמחים במצע מנותק ללא שימוש בהזנה דרך אדמה דשנה) ולא “סמים” (ויקיפדיה: קנאביס הוא סוג של צמח בעל פרחים).

אותו עזרי עמרם מ-MAKO פירסם בתחילת השנה דיווח נוסף על שוטרים שגילו “מעבדת-ענק לייצור סם הידרו” ומצטרף בכך לאבי אשכנזי – כתב NRG שסיפר על “מפעל לייצור סם ההידרו באור יהודה“, רענן בן צור – כתב YNET שסיפר על “סם ההיידרו – גראס המוות” ולכתב ידיעות אחרונות שסיפר על “גראס הידרו בעוצמה של LSD“, כחבר ב”רשימת העיתונאים הבורים” הרשמית שלנו.

כיצד יכול אדם להסתכל על שני שתילים טבעיים בגובה 15 סנטימטר הטמונים בעציץ עם אדמה ולכנותם בשם “מעבדת הידרו לגידול סמים”?

בורות היא קללת האלוהים; הדעת היא הכנפיים בהן אנו ממריאים לשמיים.
– ויליאם שייקספיר

האמת היא שלעיתונאים אלו, כמו גם למשטרה, אין טיפת מושג לגבי משמעות הביטויים בהם הם משתמשים ולגבי השפעתם הנוראית על דעת הציבור.

למאמר הקודם של שירן גונן לחצו כאן

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר