רשמית: עטי אידוי בטלגרם מכילים ויטמין E קטלני, בנוסף ל”נייס גאי”

לא רק נייס גאי. משרד הבריאות מפרסם הבוקר אזהרה לציבור בעקבות בדיקות מעבדה שמצאו כי עטי האידוי המזויפים שנמכרים בשוק הקנאביס הלא-חוקי בישראל מכילים גם ויטמין E, כפי שנחשף לראשונה במגזין קנאביס. צריכת ויטמין E באידוי גורמת לתחלואת ריאות קשה וקשורה למקרי מוות

משרד הבריאות מאשר היום (ב’) לראשונה באופן רשמי בהודעה לציבור, את המידע שפורסם לראשונה במגזין קנאביס בחודש שעבר, לפיו עטי האידוי המזויפים שנמכרים בשוק הקנאביס הלא-חוקי בישראל, בעיקר בערוצי טלגרם למיניהם, מכילים ויטמין E. בנוסף נמצאו בבדיקת עטי האידוי כעת גם רכיבי “נייס גאי”, זאת בדומה לממצאי הבדיקה הקודמת שמשרד הבריאות ביצע לפני כשלושה חודשים, גם כן לאחר הפרסום כאן במגזין קנאביס.

ויטמין E, שהוא למעשה הויטמין השומני Tocopherol, ידוע כרעיל לריאות בשאיפה וקטלני במיוחד כאשר נצרך באידוי. החומר הזה הוא גם זה שגרם כנראה, לפי הערכות של בכירים במערכת הבריאות, לקריסת הריאות של הילד שאושפז בחודש שעבר בבית החולים שניידר ובסופו של דבר נפטר לאחר שנותק ממכונת ההנשמה. בהודעה שפורסמה הבוקר נכתב בין היתר כי “שימוש לא מבוקר בויטמין עלול להוביל לפגיעה ריאתית קשה (EVALI) ואף הוביל למקרי מוות בארצות הברית”.

ואכן, תופעת השימוש בויטמין E במוצרי קנאביס לאידוי (או בכאלה המתחזים להכיל קנאביס ובפועל מכילים “נייס גאי”), עלתה לראשונה לכותרות בשנת 2019 בארה”ב, אז נגרמו עשרות מקרי מוות מסתוריים עקב שימוש בעטי אידוי לא חוקיים כאלה. לאחר חקירה יסודית, המרכז לבקרת תחלואה בארה”ב (ה-CDC) קבע כי מקרי התחלואה והמוות האלו, שכונו בתקשורת ‘מחלת המאיידים’, נגרמו מויטמין E שנמצא בכל מחסניות ועטי האידוי שנצרכו על ידי אותם אנשים שאושפזו עם מחלת הריאות המיסתורית.

עטי אידוי סנופ דוג - מכילים ויטמין E ונייס גאי
עטי אידוי סנופ דוג מזוייפים – מתחזים להכיל קנאביס אך מכילים ויטמין E ונייס גאי

השימוש בויטמין E למילוי “מחסניות” של עטי אידוי מזויפים, בא במטרה לדלל את מיצוי הקנאביס או הנייס-גאי, משום שלחומר הזה יש מרקם סמיך וצבע דומה מאוד לזה של מיצוי הקנאביס, כך שמבחינת הסוחרים מדובר בחומר דילול אידיאלי שהצרכן לא יכול להבחין בנוכחותו. יש לזכור שויטמין E הוא חומר מאוד בטוח כאשר נצרך דרך הפה, אך כאשר הוא נצרך באידוי, הוא גורם לריאות נזק חמור ובלתי הפיך שעשוי גם להיות קטלני.

מוצרי קנאביס לאידוי שדוללו עם ויטמין E הרגו לפחות 39 בני אדם בארה”ב בשנת 2019 וגרמו נזק חמור לריאות לעוד מאות אנשים. העובדה שהאזהרות שפורסמו כאן במגזין קנאביס לגבי כך שלפחות חלק מעטי האידוי בשוק השחור בישראל מכילים את החומר הזה, נמצאו כעת בבדיקות מעבדה שביצע משרד הבריאות כמדויקות, צריכות להדאיג מאוד את הציבור הצורך את עטי האידוי הללו, ובהתאם, גם את הרשויות.

ממצאי חלק מבדיקות המעבדה שביצע משרד הבריאות

כאמור, בבדיקות כעת נמצאו מלבד ויטמין E גם רכיבי נייס גאי, שהינם קנבינואידים סינתטיים, במקרה הזה מסוג MDMB-4en-Pinaca. לדברי משרד הבריאות כעת, הרכיב הזה גרם למותם של צעירים ולאשפוזם של רבים אחרים. עוד נכתב בהודעה כי השימוש ב”נייס גאי” עלול להוביל לתופעות לוואי והשפעות קשות על המוח שנקשרות לתופעות נפשיות וגופניות לרבות פסיכוזה, התקפי חרדה ופאניקה, בצקת מוחית, פגיעה כלייתית, פגיעה בלב ודימום במערכת העיכול.

“משרד הבריאות מזהיר את הציבור מרכישת סיגריות אלקטרוניות המכילות נוזלי מילוי עם חומרים מסוכנים בהם, ‘נייס גאי’ והסם הפסיכואקטיבי THC, שמוגדרים בישראל כסמים מסוכנים שאסורים לשימוש,” נכתב בהודעה. “מוצרים אלו שמשווקים תחת השמות  ‘RM PREMIUM’ ,’Snoop Dogg’ ו- ‘Fume ORJOY’ נמכרים בניגוד לחוק וללא פיקוח בקיוסקים, באינטרנט ודרך הרשתות החברתיות. סיגריה אלקטרונית נוספת משווקת ללא כיתוב. הבדיקה נערכה במעבדה הטוקסיקולוגית בתל השומר.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר