מגלגל...
x

חשש: עטי אידוי מזוייפים הובילו לקריסת הריאות של הילד שנפטר

בכירים במערכת הבריאות טוענים כי מה שהוביל כנראה לקריסת ריאותיו של הילד שאושפז עקב שימוש בסיגריה אלקטרונית, היה אולי עטי אידוי מזוייפים בשם "סנופ דוג" המכילים נייס גאי. אחת הסברות היא שהעטים המזוייפים הללו מכילים גם את הכימיקל 'ויטמין E אצטט' הידוע כמסוכן לריאות וכבר הוביל למקרי מוות

בכירים במערכת הבריאות טוענים הבוקר שהילד שסבל מקריסת ריאות ונפטר הלילה בבית החולים שניידר לאחר שניתק עצמו בטעות ממכשיר האקמו, נפגע כנראה עקב שימוש בעטי אידוי מזוייפים בשם “סנופ דוג”. כזכור, בבדיקות מעבדה נמצא כי עטי אידוי אלו ואחרים מכילים “נייס גאי” סינתטי מסוכן ולא ניקוטין או קנאביס.

עטי האידוי הללו משווקים על ידי סוחרים לא-חוקיים בטלגרם בשמות של מותגים מובילים כמו “סנופ דוג”, “בולדוג” ועוד, כמקדמי מכירות. האריזות מציגות הצהרות על אחוזי THC גבוהים וביטויים מתרבות הקנאביס כמו “אינדיקה” או “סאטיבה”, בעוד שבפועל אלו מוצרים מזוייפים המכילים סמים סינתטיים ולא קנאביס.

חשש נוסף הוא שהגורם לנזק שנגרם לילד הוא הכימיקל ויטמין אי אצטט (Vitamin E Acetate), המשמש פעמים רבות כחומר דילול ייעודי עבור מחסניות מיצוי בלתי חוקיות בסיגריות אלקטרוניות (E-Cigarettes) ועטי אידוי (Vape Pens) בשל המרקם הסמיך שלו, שמאפשר לדלל את המיצוי מבלי להפוך אותו לנוזלי מדי, וכך לחסוך בעלויות.

עטי אידוי מסוג 'בולדוג' ו'סנופ דוג'
עטי אידוי מסוג ‘בולדוג’ ו’סנופ דוג’: מכילים סמים סינתטיים מסוכנים ואולי גם ויטמין E הגורם לפגיעה בריאות

לפני כשלוש שנים, בעקבות מותם של 39 צעירים בארה”ב עקב שימוש בעטי אידוי מזוייפים שכאלה שהסתבר שהכילו ויטמין E אצטט, פירסמו רשויות הבריאות האמריקאיות הודעה רשמית לפיה הכימיקל הזה הוא הגורם לנזקים ולא ניקוטין או קנאביס כפי שחששו בתחילה.

בעקבות ממצאי בדיקות המעבדה שערך משרד הבריאות לעטי האידוי הללו לאחר ממצאי בדיקת מגזין קנאביס, אף פורסמה אזהרה רשמית לציבור לפיה עטי האידוי הללו, “סנופ דוג”, “בולדוג” ואחרים, “מכילים סמים ממשפחת סמי ‘נייס גאי’ שנקראים: ADB-BUTINACA ו-MDMB-4en-Pinaca והינם סמים סינתטיים מסוכנים”.

עד כה פורסם בתקשורת כי הילד נפגע משימוש ב”סיגריה אלקטרונית”, ללא פירוט לגבי המוצר עצמו. דוברות בי”ח שניידר שם אושפז הילד מסרבת בינתיים לספק תשובה רשמית בעניין, אך כאמור, לפי בכירים המעורים בפרטים, הילד ובני נוער רבים אחרים נהגו לרכוש ולהשתמש בעט “סנופדוג” שייתכן שהוא דווקא הגורם לפגיעה.

לאחרונה, בעקבות תפיסת ענק של 174,000 אריזות עטי אידוי מזויפים שכאלו בנתב”ג, שהיו אמורים לשמש להפצת “נייס גאי” במסווה של קנאביס, נחשף כנראה אחד האנשים הקשורים לטרנד המסוכן שמציף את השוק השחור. תביעה אזרחית הוגשה נגדו על הפרת זכויות יוצרים, וחקירה נפתחה על ידי רשות המכס והמסים.

השימוש בעטי האידוי המזוייפים הללו הפך בשנה האחרונה לנפוץ מאוד בישראל. הם שווקים באריזות צבעוניות במיתוג מזויף ונמכרים בזול יחסית באופן די חופשי דרך אלפי ערוצי טלגרם זמינים. המשטרה עד כה לא הפעילה מאמצים לאיתור מקור המוצרים הללו שכנראה מגיעים מסין.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר