עטי אידוי מבוססי מחסנית הם עתיד השימוש בקנאביס

בקרוב אולי תשכחו מוופורייזרים שולחניים, מכשירי אידוי דיגיטליים רותחים ואפילו ג’וינטים מעשנים. שוק הקנאביס האמריקאי זונח את פרחי הקנאביס וגם המיצויים (BHO) נשארים כבר מאחור. הכוכב החדש הוא עטי אידוי קטנים מבוססי מחסניות שמן קנאביס להחלפה, המכילים תרכובות משתנות של מיצוי זנים או מתכונים משולבי קנבינואידים וטרפנים ריחניים – שגם ירטטו אם צריך

למרות שנכון להיום סביר שמרבית צרכני הקנאביס בישראל יכעסו אם יעז מישהו לקחת להם את הפרחים האהובים כל כך, בעיקר אולי בגלל שבמהלך השנים ניסה משרד הבריאות כמה פעמים ליזום הפסקת חלוקת תפרחות למטופלי קנאביס רפואי ומעבר לטיפול בטיפות שמן בלבד, הנתונים מארה”ב מראים בבירור – השימוש בפרחים הולך ומתמעט ואת מקומם תופסת הטכנולוגיה, הפשטות, הנוחות והטעם העשיר.

לאחר שנים ארוכות של ג’וינטים ובאנגים לרוב, בעשור האחרון נכנסו לעולם הקנאביס ה’וופורייזרים‘, מכשירי האידוי, שמגיעים במגוון גדלים ופועלים על עקרון של חימום הפרחים עד לטמפרטורה שאינה מגיעה לכדי שריפה אך גבוהה מספיק למיצוי של הרכיבים הפעילים – קנבינואידים וטרפנים – לכדי אדים. מוצרים אלו עברו אבולוציה של ממש מחתיכות מתכת ענקיות ויקרות אותן מחברים לחשמל ועד למה שמכונה ‘עטי אידוי’, וופורייזרים ניידים בגודל פנס ממוצע, יקרים גם הם.

עט אידוי עם מחסנית שמן קנאביס
עט אידוי עם מחסנית שמן קנאביס לפירוק והרכבה – עתיד צריכת הקנאביס

אך במהלך השנה האחרונה (2016-17) ניתן להבחין, בעיקר בארה”ב, בנסיקה של השימוש בדור הבא של אותם וופורייזרים ניידים, שבניגוד לקודמיהם הם קטנים במיוחד, בגודל מצית עד עט ממוצע, הם לא מפיקים עשן וכמעט ואינם מפיקים ריחות של קנאביס בכלל, הם אינם מחממים תפרחת או דורשים התעסקות עם שאריות קנאביס שרופות, לא כוללים הברגות מסובכות וחיבור כמעט תמידי לחשמל ובעיקר – זולים באופן חד ומשמעותי מאוד מקודמיהם.

מחודש לחודש ניתן לראות צמצום במכירות פרחי הקנאביס, כמו גם במוצרי המזון המועשרים בקנאביס (‘אדיבלס’) וכן במיצויים וריכוזים שונים (‘דאב‘, BHO וכד’ שהולכים וצוברים תאוצה בשימוש אף הם) – ומעבר קבוע וסיסטמטי לרכישה ושימוש בעטי אידוי מבוססי מחסניות-שמן-קנאביס.

את עטי האידוי החדשים, הנטענים גם הם בחיבור פשוט לחשמל אך דורשים זמן טעינה קצר משמעותית מקודמיהם, לא ניתן למלא בפרחי קנאביס גרוסים והם מגיעים עם מן ‘מחסנית’ שמן המורכב ממיצוי של כלל הרכיבים בפרח, השומרים על ‘אפקט הפמליה‘, לפי זנים שונים בהתאם לפרחים מהם הופקו או בתרכובות קנבינואידים וטרפנים לפי מתכונים סודיים של החברות המייצרות.

מוצרי קנאביס שונים - סטטיסטיקות אחוזי שימוש גרף
נתוני מכירות מוצרי קנאביס בקליפורניה: פרחים (תכלת) ירדו מכ-90% בתחילת 2015 עד ל-54% בלבד בסוף שנת 2016. במקביל חלה במהלך 2016 עלייה חדה ברכישה ושימוש בעטי אידוי מבוססי מחסנית (Cartridge)

אחת הדוגמאות הבולטות לכך הם עטי האידוי של חברת Hmbldt מקליפורניה (על שם מחוז המבולדט), הנקראים ‘דוז פן’ (Dose Pen) ונבחרו על ידי מגזין TIME ברשימת 25 ההמצאות הטכנולוגיות המרשימות ביותר לשנת 2016.

ה’דוז פן’ ניתנים לרכישה ב-6 סוגים, המאופיינים כל אחד לא על פי זן מסוים, אלא על פי סגנון השפעה אחרת: ‘אושר (Bliss)’, ‘תשוקה’ (Passion), ‘שינה’ (Sleep), ‘רוגע’ (Calm), ‘גירוי’ (Arouse) ו’הקלה’ (Relief). כל אחת מהמחסניות מכילה 500 מ”ג שמן קנאביס עם 88% קנבינואידים ו-12% טרפנים במתכונים שונים, שיחדיו אחראים לתחושה לה גוורמת השאיפה מהעט.

בכל עט Dose Pen שכזה ישנן 200 ‘מנות’ – כלומר 2.25 מ”ג כל מנה, כל שאיפה. החברה ממליצה על 1-3 שאיפות בשעה לפי הצורך. ייחוד נוסף של מכשיר זה לעומת עטי האידוי המוכרים הוא ברטט קל המופעל בפיה באופן אוטומטי לאחר 3 שניות של שאיפה – מה שמסמן לצרכן כי הוא הגיע לכמות הרצויה. בניגוד ל’סאיקי‘ למשל, המשאף המפורסם של חברת ‘טבע’ שטרם נבדק אך החברה מתגאה בכך שהמנות בו ניתנות למדידה גם כן, עם Dose Pen יכול הצרכן, אם חפץ בכך, להמשיך לשאוף גם לאחר סיום המנה.

עטי האידוי של Hmbldt
עטי האידוי של Hmbldt – מכילים תרכובות קנאביס במתכונים ייחודיים ורוטטים כסוף כל ‘מנה’

המכשיר המרשים של Hmbldt (שיעלה לצרכן 100 דולר בערך) הוא רק דוגמה ממותגת אחת לתופעה החדשה וכמוהו ניתן למצוא גם את Linx המוצלח, את O2Vape מפלדת אל-חלד, את IndigoPro המעוצב, את GoldDrop היפהפה, את KandyPens המרשימים, ‘אטמוס קלין‘ ועוד ועוד ועוד – כולם בתווי מחיר די דומים אחד לשני.

אך מכשירים זולים יותר ולא בהכרח טובים פחות, הם כנראה העתיד האמיתי של הטרנד החדש, שכן מדובר בעטים קטנים למדי (שעולים 30 עד 70 דולר בלבד) שאינם ממותגים בשמות נוצצים אך מאפשרים החלפת מחסניות-שמן באופן חופשי ופשוט – מה שמייתר לגמרי את כל פיתוח וייצור הוופורייזרים והמכשירים המורכבים וממקד את תשומת הלב בדבר החשוב באמת והוא לא הקנקן, אלא מה שבתוכו.

עט אידוי שמן קנאביס
עט אידוי זול ממוצע, המכיל מחסנית עם שמן קנאביס הניתנת לפירוק והחלפה

סביר בהחלט שככל שינקפו החודשים יותר ויותר צרכנים, בעיקר אלו החדשים בתחום והמתנסים הטריים, יחליפו את השימוש בפרחים ויעברו לשימוש הפשוט והקל בעטי אידוי קטנים. במקום לרכוש מכשירים מסורבלים עם הוראות הפעלה מסובכות לעתים כולנו נאחוז בעתיד הלא רחוק באותו עט קטן הבנוי באותה צורה בדיוק ועם אותו מבנה מחסנית, כשההבדל יהיה כל כולו בתוכנה של המחסנית, איכות השמן, הזנים או המתכון ששימשו להפקתו, טעמו וניחוחותיו.

ואכן, בחודשים האחרונים ניתן לראות כי גם לישראל מגיעים אותם עטי אידוי קנאביס. למרות שהמוצר אינו חוקי כאן ונחשב לסם מסוכן לכל דבר ועניין, יש המייבאים את העטים – ועוד יותר את המחסניות – כשהם ריקים מכל תוכן קנאביסטי שהוא ודואגים למלאן כאן בארץ הקודש במיצויים פרי פיתוח ביתי. יש האומרים שבחנויות בתל אביב כבר ניתן למצוא עטים מסוג זה בפיצוציות ברחובות מרכזיים, אך את התכולה תצטרכו לארגן מכיוון אחר כנראה.

מחסניות שמן קנאביס ריקות
מחסניות שמן קנאביס ריקות – לאחרונה גם בישראל – למילוי עצמי

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר