עו”ד תובע את חברות הקנאביס, דורש לעצמו 84 מיליון שקל כשכר טרחה

בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד חברות קנאביס ישראליות הוגשה בגין מה שנטען שהוא פרסום אסור של מוצרי קנאביס רפואי, זאת למרות שמשרד הבריאות מתיר לבעלי רישיון עיסוק בתחום לפרסם מוצרים אלו. עורך הדין דורש לקבל לעצמו שכר טרחה בסך 84 מיליון ש"ח

עו”ד דקל עוזר, המכנה עצמו “הגנרל” ו”ראש ראשי החצר של צרכני וצרכניות הקנאביס”, הגיש לבית המשפט תביעה נגד עשרות חברות קנאביס רפואי ונגד מגזין קנאביס, אותה הוא מבקש מבית המשפט לאשר כתובענה ייצוגית, כביכול מטעמם של מספר אזרחים, זאת לטענתו בגין הפרת החוק האוסר על פרסום מוצרי קנאביס.

התביעה בגין פרסום אסור הוגשה למרות שמאז שנת 2021 משרד הבריאות מאשר לחברות המחזיקות ברישיון עיסוק בקנאביס, לפרסם מוצרי קנאביס באופן מלא, כולל אריזות המוצרים, מחיריהם ואופן רכישתם, זאת כל עוד אין בפרסומות אלו עידוד לשימוש בקנאביס שלא כדין או שלא לבעלי רישיון.

הסכום הכללי שנדרש בתביעה הוא פיצוי בסך 420 מיליון שקל, סכום המבוסס על מה שלטענת התביעה הוא 15%-30% ממחזור המכירות של חברות הקנאביס. עו”ד עוזר דורש בנוסף לקבל לעצמו 20% מסכום התביעה, כלומר כ-84 מיליון שקלים, כשכר טרחה. עבור התובעים עצמם הוא דורש סכום נמוך יותר, 42 מיליון ש”ח.

בצירוף מקרים, הבקשה לשכר טרחה של 20% מסך התביעה, הוגשה כ-4 ימים לאחר שפורסמו המלצות הממשלה לתיקון חוק תביעות ייצוגיות, לפיהן צפוי להיקבע במהלך השנה הקרובה בחוק כי אחוז שכר הטרחה לעורך דין בתביעות ייצוגיות שכאלה לא יעלה על 1%, במטרה למנוע הגשת תביעות סרק.

כמו כן, התיקון מציע לקבוע שהוצאות משפט במקרה בו תביעה ייצוגית נדחית, יוטלו על עורך הדין ולא על התובעים כפי שקורה כיום, גם זאת כדי למנוע הגשת תביעות סרק. עוד צוין כי תביעות סרק מביאות פעמים רבות לתוצאה הפוכה, כשהחברות נאלצות להעלות מחירים כדי לממן את עלויות ניהול התיק. 

מהתביעה לא ברור באיזה אופן מישהו נפגע מהפרסום ועל סמך מה נקבע סכום עצום כזה, אך הטענה המרכזית היא כי “החברות מאמצות נורמות של שוק פנאי, מייבאות מותגים שעובדים בשוק הפנאי וממתגים את המוצרים כאילו הם מיועדים לשוק הפנאי, כך שברור שהם לא עושים זאת על מנת לפנות למי שצריכים קנאביס רפואי”.

סרטון שפרסמו לאחרונה חלק מהתובעים

התביעה הוגשה בין היתר בשם מפלגת עלה ירוק, אם כי לטענת בעלי המפלגה, בועז וכטל, זה נעשה שלא ברשותו או ידיעתו, וכן בשם כארם שביטה, גיל קיטאי, אלעד הרוש, שרון אבו, אדיר קדישא, אדיב כהן, דניאל מישורי ושין ריבקין, וכאמור, בהובלת עו”ד עוזר, למרות שלאחרונה הוא הודיע כי יפסיק פעילות בתחום הקנאביס.

יש לציין שלפחות חלק מהתובעים ביצעו לכאורה בעצמם פרסום אסור למוצרי קנאביס, למרות שאינם בעלי רישיון עיסוק כפי שיש לנתבעים בתיק. לדוגמה, באירוע שקיימו בראש השנה 2022 הציגו באופן גלוי פרחי קנאביס של חברות ששילמו להם, ופרסמו אותם באינטרנט, לאחר שהגישו להן הצעת מחיר על סך 15,000 ש”ח + מע”מ.

כמו כן, התביעה כוללת כאמור חברות קנאביס רבות, אך מסיבה לא ידועה לא כוללת חברות רבות עוד יותר, שחלקן מפרסמות קנאביס באופן זהה לנתבעות ואף בצורה בלתי חוקית דרך קבוצות פייסבוק וערוצי טלגרם למיניהם שאינם מחזיקים ברישיון עיסוק בתחום, כפי שמחזיקות הנתבעות בתיק זה.

כתבי הגנה טרם הוגשו בתיק זה.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר