מגלגל...

העוקץ החדש נגד ישראלים שמחפשים קנאביס בחו”ל

נוכלים ישראלים מצאו שיטה להרוויח כסף קל על חשבון ישראלים אחרים המטיילים בחו"ל. בעזרת שירות חדש שמספקים הבנקים, הם מאלצים את הקורבנות להעביר להם כסף ונעלמים מיד לאחר מכן. המומחים מדגישים: לעולם לא לשלם לפני קבלת הסחורה.

קבוצת נוכלים ישראלית זיהתה שיטה חדשה לעקוץ ישראלים אחרים המטיילים בחו”ל ומנסים לאתר מקור זמין לרכישת קנאביס.

בחלק מהערים בעולם קניית קנאביס היא די פשוטה וזמינה, כפי שמתואר למשל במדריך כאן, אך ישנן ערים רבות במדינות שמרניות יותר בהן הדבר לא פשוט בכלל.

גם כאשר הקנאביס זמין, יש לא מעט ישראלים המעדיפים לרכוש אותו בחו”ל מגורם אמין כלשהו ולהימנע מקשר עם סוחרים או עבריינים מקומיים.

הנוכלים הישראליים זיהו את הביקוש הזה מצד תיירים ישראליים בחו”ל, ומצאו שיטה לרמות אותם ולהרוויח תוך כדי כך עשרות ומאות אלפי שקלים.

אותם נוכלים נעזרים בשירות חדש יחסית שמספקים הבנקים בישראל ומאפשר העברת כסף מכל מקום בעולם ומשיכתו באופן אנונימי בכספומטים בישראל.

שירות זה, הנקרא “משיכת מזומן ללא כרטיס”, מתבצע כך שהלקוח מעביר לסוחר קוד ייחודי המתקבל מהבנק ובעזרתו יכול הסוחר למשוך כסף מכספומט ללא צורך בכרטיס אשראי.

משיכת כסף בכספומט באמצעות שירות "משיכת מזומן ללא כרטיס"
משיכת 400 ש”ח שנעשתה ע”י נוכל בכספומט באמצעות שירות “משיכת מזומן ללא כרטיס”

הנוכלים בישראל מפתים את התיירים הישראלים השוהים בחו”ל להעביר להם את הכסף לפני האספקה בהעברה בנקאית או לחילופין על ידי מסירת הקוד, לכאורה על מנת לבצע “בדיקת אמיתות”, כשבפועל הם מושכים את הכסף בעזרתו.

העוקץ מתנהל כך:

  • הנוכלים “יושבים” על אחת מהקבוצות באפליקציית טלגרם המיועדות לרכישת קנאביס בחו”ל, וממתינים לקורבנות שיחפשו קנאביס במדינות כמו רוסיה, מלטה, קירגיזסטן, טורקיה וכד’ – כאלה בהן קשה יותר לאתר קנאביס זמין.
  • ברגע שלקוח מבקש סיוע באיתור מקור במדינות שכאלו, פונים אליו הנוכלים דרך שם משתמש זמני, ומציעים לו תפריט מפתה.
  • הלקוח עובר תהליך אימות במהלכו הוא מוסר פרטים אישיים, ולאחר מכן הוא מתבקש להעביר את הקוד למשיכת הכסף מהכספומט.
  • אם הלקוח מעביר את הקוד, הסוחר המזויף מושך את הכסף ונעלם.
  • אם הלקוח מסרב להעביר את הקוד, מאיימים עליו כי פרטיו האישיים אותם הוא מסר רק לפני רגע ישמשו לצורך “שיימינג” והפצת שמועות אודותיו באפליקציה.

לעתים הנוכלים אף משתמשים בחשבון טלגרם שמתחזה להיות “בוט” (Bot) מטעם קבוצה ידועה, מה שיוצר מצג שווא של אמינות. הלקוח מקליד את שם העיר בה הוא נמצא ובתשובה הוא מקבל הודעה מחשבון פרטי שמתחזה להיות בוט אוטומטי.

נכון להיום נראה שהנוכלים “יושבים” בעיקר על קבוצת טלגרם בשם “ישראגראס כיוונים בחו”ל”, שמספקת שירות שכזה. הם מתחזים להיות מנהלי הקבוצה בעזרת אותו “בוט” מזויף שנושא את שם הקבוצה, אך בפועל מאחוריו עומד אדם אחר.

לצורך ההתחזות פתחו הנוכלים משתמש מזויף בטלגרם בשם lsraGrass_world_bot, שנראה בדיוק כמו השם האמיתי: IsraGrass_world_bot. ההבדל היחיד הוא שהאות הראשונה בשם האמיתי היא האות I (“איי”), בעוד שבמזויף זו האות l (“אל”, L) שנראות אותו דבר בדיוק.

מרבית הדיווחים נוגעים ליוזר בשם “תומס שלבי” (Thomas Shelby) שמנהל ערוצים בשמות משתנים כגון “טלגראס קהילת חו”ל כיוונים בחו”ל”, שנסגרים ונפתחים מחדש לאחר כל פרסום כאן אודות הפעילות העבריינית.

עדכון: בעקבות הפרסום העוקץ החליף יוזר וכעת עם היוזר MorrisWeeds. עדכון פברואר 2022: בעקבות הפרסומים שוב החליף את היוזר אל JozzefWeeds ולאחר מכן אל nusrweeds. באפריל 20222, בעקבות פרסום נוסף שלנו, שינה את השם אל RoyalWeeds420 ואחר כך ליוזר TheRoyal420 ונכון ליוני 22 הוא עם היוזר RedApplez40 או Nikkos או The Bulldog ביוזר TheBulldogWeeds. בספטמבר 2022 הוא עם היוזר Reffaelo. באוקטובר 2022 הוא עם היוזר FrankLuccas. בדצמבר 2022 הוא עם היוזר frankiiii ועם היוזר weedjz63. במהלך 2023 עלו היוזרים kolyadarkne ו-AmadoShelf ו-TheVitto420. ביולי 2023 החל לפעול היוזר TheCarlos4. באוגוסט 2023 ביוזר TheGurilla. בספטמבר 2023 עם היוזר Hipp0_ViP – כל היוזרים פועלים דרך ערוצים בשמות כמו TeleGrass_420WorldWide_Bot ו TGRSWorldManger ועוד.

עד כה נעקצו בשיטה זו ככל הנראה כבר מאות רבות של ישראלים לאורך מספר שבועות. כל אחד מהם העביר לפחות כמה מאות שקלים לנוכלים, כך שמדובר בסכומים שיתכן והגיעו כבר עד כ-100,000 ש”ח או אף יותר.

כך לדוגמה מספר הבוקר (ד’) למגזין קנאביס אחד הישראלים שנעקץ בשיטה זו השבוע בעת ששהה במוסקבה, בירת רוסיה, שם לא פשוט למצוא קנאביס זמין:

“התכוונתי לטוס לרוסיה, ונכנסתי לקהילה על מנת לחפש לינק. לאחר שהקלדתי את היעד פנה אלי מישהו בפרטי אשר הזדהה כמנהל קהילת חו”ל. הוא שאל אותי לאן אני נוסע, וכאשר אמרתי לו – נתן לי שני שמות באותו יעד. יצרתי קשר עם אחד השמות (בדיעבד, נראה לי שהיה מדובר באותו אדם, אך לא ידעתי זאת אז), ואמרתי שהופניתי אליו ע”י ישראגראס. הוא ביצע הליך אימות, וסיכם עמי על מחיר של 400 ש”ח שנשמע לי סביר”.

“הוא אמר שהתשלום מתבצע דרך הקהילה בארץ, והפנה אותי שוב ל’מנהל’ (הפעם בשם אחר). המנהל ביקש ממני פרטי העברה באמצעות אפליקציה: שאתן קוד למשיכת מזומן בכספומט. הוא אמר שהקוד הוא לצורך בדיקה ע”י ‘נציגת הקהילה בבנק’ והכסף יימשך בפועל רק כאשר אהיה ברוסיה ואקבל את הסחורה. לאחר מספר ניסיונות כושלים להוציא קוד (כנראה הייתה לי בעיה בהגדרות SMS בנייד) פניתי לאחותי, וביקשתי ממנה לעשות זאת עבורי. שלחתי לו את הקוד לצורך משיכת 400 ש”ח. מיד לאחר מכן הוא אמר שהפעולה נכשלה כי הוא הקיש קוד לא נכון וביקש שאתן לו קוד חדש – שוב, לשם וידוי. פניתי שוב לאחותי, וזו בדקה וראתה ש-400 ש”ח כבר נמשכו.”

העברה בנקאית שבוצעה במסגרת העוקץ
העברה בנקאית על סך 700 ש”ח שבוצעה במסגרת העוקץ

עוד הוא מוסיף: “אמרתי זאת למנהל המדומה, אך הוא הרגיע אותי ואמר שזו בעיה מוכרת, והחשבון יתאפס בתוך 24 שעות. הוא שב וביקש שאתן לו קוד נוסף חדש. למרות הזחיחות שלי, אמרתי שהפעם אחכה להתאפסות החשבון, ובוודאי לא אתן קוד נוסף עד אז. הוא אמר שאין בעיה, והחשבון יתאפס בתוך עד 24 שעות. כאשר גם זה לא קרה, פניתי אליו ואז הוא כבר חדל מלענות ומחק את היסטוריית השיחה בינינו. כאשר פרסמתי את הסיפור בקצרה בקהילה, פנה אלי שוב מישהו בפרטי, והציע את עזרתו בהזמנה לפני טיסה לחו”ל. אמרתי לו שכמובן הפעם לא אבצע תשלום או מסירת קוד מראש, ואז הוא החל לטעון שאני שוטר ולקלל”.

“לתשומת לב כולם,” הוא מסכם, “העוקץ עובד בשיטה משולבת: הנוכל מתחזה הן לסוחר מקומי והן למנהל ענף קהילות, הם מפנים מזה לזה כדי לייצר מראית עין של אמינות. אני נפלתי בזה, אבל אני אדם מבוגר שיכול לעמוד ב-400 ש”ח שנעלמו. אחרים אולי לא”.

לקוחה אחרת סירבה להשתמש בהעברת הכסף דרך שירות הכספומטים החדש, אך התרצתה לבסוף וביצעה העברה בנקאית בסך 700 ש”ח לחשבונו של הנוכל.

“הייתי בקירגיזסטן ורציתי לעשן משהו,” היא אומרת בשיחה עם המגזין. “כל פעם שהציעו לי להעביר כסף בכספומט קיבלתי עצבים. לדעתי הוא הגיע אלי מכמה כיוונים, למד את האופי שלי וידע איך לדבר איתי. בסוף הצלחתי לשכנע אותו על העברה בנקאית.”

אחד המנהלים בקבוצת “ישראגראס”, שנפלה למעשה קורבן גם היא ומשמשת ככר פורה לעוקצים אלו, מבקש מהישראלים לעולם לא להעביר תשלום לפני שקיבלו את האספקה, “ולא משנה מה אומרים או מבטיחים לכם” לדבריו.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר