סקר רשמי: 99% מהרופאים מספקים יותר מדי משככי כאבים

דו"ח חדש של המועצה לבטחון לאומי של ארה"ב מראה כי 99% מרופאי המשפחה רושמים עד פי 10 יותר אופיאטים לשיכוך כאבים ולתקופות ארוכות מהמומלץ. "מחקרים רבים הראו כי טיפול של יותר משבוע בתרופות אופיאטיות לשיכוך כאבים עלול לגרום ליותר נזק מתועלת," מסר בראיון היועץ המדעי של המועצה.

דו"ח חדש של המועצה להטחון לאומי (NSC), מראה כי 99% מהרופאים בארה"ב מרבים לרשום תרופות לשיכוך כאבים בכמות רבה יותר מהמומלץ על פי הנחיות הממשל, כך על פי הדיווח.

מכת מדינה: 99% מהרופאים מפרים הנחיות

הנחיות הממשל הפרדלי, המועברות למערכת הרפואה האמריקנית כולה דרך המרכז לבקרת ומניעת מחלות (CDC), נוגעות בין היתר ברישום תרופות חזקות למטופלים ומיועדות בכדי למנוע סיכון רפואי העלול להיגרם מתרופות מסוימות.

על פי הנחיות אלו, מותר לרופאים לרשום תרופות אופיאטיות לשיכוך כאבים לתקופה של 3 ימים בלבד, לא כולל מקרים חמורים של סרטן או כאשר מדובר בטיפול סיעודי על סף המוות (End-of-life care).

הדו"ח החדש של המועצה לביטחון לאומי מציג נתונים מדאיגים ביותר, לפיהם 99% מהרופאים מפרים הנחיות אלה על בסיס קבוע, ומרבים לרשום תרופות חזקות וממכרות לשיכוך כאבים לתקופות ארוכות, גם במקרים שאינם חריגים כלל ואף במקרים בהם קיימת תרופה אלטרנטיבית יעילה יותר.

הנחיות המרכז למניעת מחלות: הגבלת טיפול באופיואטים ל-3 ימים בלבד (סקר חדש: 99% מהרופאים רושמים יותר משככי כאבים מהמומלץ)
הנחיות המרכז למניעת מחלות: הגבלת טיפול באופיואטים ל-3 ימים בלבד

לפי נתוני הדו"ח, 1 מכל 5 רופאים מרבה לרשום משככי כאבים חזקים לתקופה של 30 יום, כלומר פי 10 מהמומלץ, וזאת כאמור על בסיס קבוע (מעל פעמיים בשבוע) ואף על בסיס יומי.

אחד מגורמי המוות המובילים

הקלות בה מחלקים רופאים רבים "תרופות" עם פוטנציאל קטלני, בחסותן ובעידודן של חברות התרופות המתעשרות, מובילה למצב בו הן מהוות את אחד מגורמי המוות המשמעותיים ביותר בקרב כלל האוכלוסייה בארה"ב ובעולם כולו.

"מחקרים רבים הראו כי טיפול של יותר משבוע בתרופות אופיאטיות לשיכוך כאבים, עלול לגרום ליותר נזק מתועלת," מסר בראיון ד"ר דונלד טיטר (Donald Teater), היועץ המדעי של המועצה, "החולים מטופלים בתרופות אלו במשך זמן רב, ולאחר מכן קשה להם מאד להיגמל מהן."

בדיוק בשל נתונים אלו, פורסמו השבוע ההנחיות החדשות לגבי תרופות אלו, שמעתה יוגדרו בתור "מוצרים ממכרים בעלי פוטנציאל קטלני". עם זאת יש לזכור כי מאחורי תרופות אלו עומד לובי אימתני של חברות התרופות ששולט בהרבה מנבחרי הציבור, ולא סביר כי הטיפול המסיבי והרווחי בתרופות אלו ייפסק בקרוב.

ראו עוד:
ממשלת קנדה: חולים יגדלו קנאביס בבית
מומחי בריאות בכירים: להפסיק את רדיפת הצרכנים
אין מספיק מחקרים? – קנאביס נבדק יותר מתרופות

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט