סקייטבורד באולימפיאדה: המחליקים חוששים מבדיקות מריחואנה

סקייטבורדינג וגלישת גלים יהפכו בקרוב לספורט אולימפי לכל דבר, אך המקצוענים בתחומים אלו, שצריכת קנאביס היא חלק מחייהם הספורטיביים, עלולים לוותר על ההשתתפות בתחרות היוקרתית כדי להימנע מראש מהדחה על שימוש בסמים. “חלק מהחבר’ה גולשים מצוין כשהם תחת השפעה – אם יאלצו להפסיק עלולים להיפגע הביצועים שלהם,” טוען סקייטר מפורסם.

סקייטבורד וגלישת גלים היו עד כה מאפיינים בולטים של תרבות “הרחוב”, אך יהפכו באולימפיאדה הבאה (טוקיו 2020) לענפי ספורט אולימפיים לכל דבר.

ההחלטה להפוך את ענפי הסקייטבורד וגלישת הגלים לחלק מהאולימפיאדה, יחד עם עוד 3 ענפי ספורט חדשים נוספים (קראטה, טיפוס ובייסבול), התקבלה על ידי הועד האולימפי (IOC) בתחילת החודש. כעת מתעורר חשש מצידם של הסקייטרים והגולשים, שאינם רואים עין בעין עם הממסד.

בדיקות סמים – לא באולימפיאדתנו

הבעיה העיקרית שעומדת על הפרק עם הפיכתם של “ענפי הרחוב” לרשמיים, היא בדיקות הסמים אותן מחויבים אתלטים לעבור לפני הכניסה וכן במהלך המשחקים האולימפיים. למרות ההקלות האחרונות שקבע הוועד האולימפי בנושא, בבדיקות אלו קנאביס עדיין נחשב באופן טכני לחומר אסור לצריכה.

לדבריו של כוכב הסקייטבורד האוסטרלי טאס פאפאס (Tas Pappas), שהתייחס השבוע לנושא, חלק נכבד מהעוסקים בגלישה וסקייטבורד רואים את הקנאביס כדרך חיים, ולא יהיו מוכנים להשתתף בתחרות האוסרת על צריכתו.

כוכב הסקייטבורד האוסטרלי טאס פאפאס (Tas Pappas)
כוכב הסקייטבורד האוסטרלי טאס פאפאס – “האיסור על הקנאביס ימנע השתתפות”

יתרה מכך פאפאס מסביר כי צריכת קנאביס מסייעת לגולשים רבים להגיע לביצועים טובים יותר, ובלעדיה הם לא יהיו במיטבם. לדבריו האיסור על צריכת קנאביס לא רק שיגרום לגולשים לוותר מראש על התחרות, הוא אף צפוי לפגוע בתוצאות של אלו שיחליטו להתחרות בכל זאת.

“אני תוהה כיצד לבסוף יסתדר הנושא מבחינת בדיקות הסמים,” אמר. “חלק מהחבר’ה גולשים מצוין תחת השפעת מריחואנה ואם יאלצו להפסיק עבור התחרות זה בהחלט עלול לפגוע בביצועים שלהם.”

עם או בלי?

בדיקות הסמים הן אמנם סטנדרט שנקבע במקור כדי להגן על כל המתחרים ולהבטיח תחרות הוגנת ללא שימוש בסמים “משפרי ביצועים”, אך לא בכל תחרות ספורט רשמית מבצעים אותן. בתחרות ה-‘X-Games‘ למשל, שהינה אחת התחרויות היוקרתיות ביותר לסקייטרים מסביב לעולם, לא נערכות כלל בדיקות סמים.

ג'וינט קנאביס על סקייטבורד
קנאביס – דרך חיים עבור גולשי סקייטבורד רבים

ראש הסוכנות העולמית נגד סמים בספורט (WADA) דיוויד האומן (David Howman), ציין כי המדיניות של תחרויות ספורט אחרות כגון ‘X-Games’ שלא לערוך בדיקות סמים היא “מפתיעה ומצערת”, וטען כי מבלי לערוך בדיקות אלו לא ניתן לוודא שתנאי התחרות הם שוויוניים.

פאפאס מצדו, שמייצג ככל הנראה את קולם של ספורטאים נוספים בקהילת הסקייטינג העולמית, חושב שגישה זו עדיפה בהרבה על ההגבלה שמטיל כיום הועד האולימפי על הקנאביס ומתעקש שרק הוצאה של הקנאביס מחוץ לרשימת החומרים האסורים תביא לשחרור אמיתי של ענף הסקייטבורדינג בדרגה האולמפית שלו.

ראו עוד:
רמפה לסקייטבורד באמצע שדה קנאביס
מסתבר: קנאביס דווקא טוב לכושר גופני
אלופים אולימפיים מוזהבים – שגם עישנו קנאביס

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט