מגלגל...

מערות בהודו נשתמרו אלפי שנים בזכות סיבי המפ

מחקר ארכיאולוגי חדש חושף כי קירות העשויים מ”בטון המפ” אחראים לשימורן של מערות תפילה עתיקות בהודו. “סיבי הקנאביס בעלי איכות ועמידות גבוהה יותר לעומת סיבי אחרים, וסגולת הגמישות שלהם מנעה מהחימר להתקשות לחלוטין ולשנות את צורתו,” מסביר החוקרים.

מחקר ארכיאולוגי חדש שנערך במערות ‘אלורה’ (Ellora Caves), מערות תפילה עתיקות חצובות בסלע הנמצאות במערב הודו, מראה כי החומר העיקרי שסייע לשימור המבנים ומונע את התפוררותם במהלך השנים הוא המפ (קנאביס תעשייתי), שנמצא בתערובת ממנה בנויים קירות המבנה.

המחקר נערך על ידי הארכיאולוג ראג’דיו סין (Rajdeo Singh) והבוטנאי מילינד סרדסי (Milind M. Sardesai), שהשתמשו במיקרוסקופ סריקה אלקטרוני (SEM) כדי לבחון את החומרים מהם בנויים הקירות הטבעיים והמלאכותיים של מערות התפילה.

בטון המפ – בנייה עמידה בת 1400 שנה

המערות העתיקות ביותר באלורה מתוארכות למאה ה-6, כלומר לפני יותר מ-1,400. בתקופה זו תערובת הבנייה הנפוצה ביותר באזור, ממנה בנויים כלל הקירות, הרצפות והתקרות המלאכותיות במערות, הכילה סיבי המפ, חימר ועלי נענע, וזהה בבסיסה לבטון המפ מודרני.

מערות התפילה באלורה (מזרח הודו) - בנייה עמידה בת 1,400 שנה
מערות התפילה באלורה – בנייה עמידה בת 1,400 שנה

ממצאי המחקר מראים כי תערובת ההמפ סייעה במשך כל הזמן לשמור על רמת לחות יציבה במערות, וחוזקה הרב מנע מחלקים שונים של המקום להתפורר. בנוסף ציינו החוקרים כי ההמפ מכיל סגולות לדחיית חרקים ומזיקים, שמנעו במשך השנים הרבות את השחיקה הטבעית של המקום.

“סיבי הקנאביס (המפ) בעלי איכות ועמידות גבוהה יותר לעומת סיבי אחרים,” מסביר סרדסי בראיון. “בנוסף לכך, סגולת הגמישות שלהם מנעה מהחימר להתקשות לחלוטין ולשנות את צורתו.”

“מאחר ותערובת ההמפ היא בעלת יכולת לאגור חום, חסינות גבוהה לאש ואטימות כמעט מוחלטת לקול, היא שימשה את הנזירים לבנייה של סביבה שקטה ובטוחה למחייה,” הוסיף.

לשם השוואה מציגים החוקרים כדוגמא את מערות התפילה באג’נטה השכנה (Ajanta Caves), בהן לא נעשה שימוש בסיבי המפ אלא בתערובת על בסיס חימר בלבד. במערות אלו התרחשו מספר קריסות וכן חלקים נרחבים מהן נפגעו על ידי חרקים שפגמו בציורי הקירות העתיקים ואף במבנים עצמם.

מערות התפילה באלורה (מזרח הודו) - "האמנים העתיקים הכירו את צדדיו הטובים של ההמפ"
מערות התפילה באלורה – “האמנים העתיקים הכירו את צדדיו הטובים של ההמפ”

החוקרים הביעו צער על כך שבמשך שנים רבות לא נעשה שימוש בהמפ בשל ההגבלות החוקיות על צמח הקנאביס, והביעו תקווה שעם כניסתם לתוקף של החוקים החדשים יחזור צמח הפלא לשמש בענף הבנייה.

“לצערנו, בהודו המודרנית קיבל הקנאביס שם רע בשל מאפייניו הנרקוטיים,” מסר סין בסיכום הריאיון, “אך האמנים העתיקים הכירו קודם כל את צדדיו הטובים והשימושיים.”

ראו עוד:
הסם הסודי של אסיה – אגוז ה’בטל’
בטון ‘המפ’ – מהשדה עד אליכם הביתה
המדינות עם מחירי המריחואנה הגבוהים והנמוכים ביותר בעולם

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר