טוען...

סופית: רופאת הקנאביס לא תוכל להמשיך לנפק רישיונות

בתום "סאגה" שנמשכה כ-8 חודשים וכללה עתירה שנמחקה לאחרונה בבית המשפט, הודיע היום משרד הבריאות לד"ר לביה תמיר, רופאת הקנאביס המובילה בישראל, כי לא תוכל לנפק רישיונות קנאביס למטופלים חדשים וכי בעוד 3 חודשים גם לא תוכל לחדש רישיונות למטופלים קיימים

בית המשפט מחק לפני כשבועיים באופן סופי את העתירה שהגישה ד”ר לביה תמיר, רופאת הקנאביס המובילה בישראל ומי שאחראית לפי הערכות ליותר מ-13,000 רישיונות, ובכך סתם את הגולל, לפחות עד הודעה חדשה, על דרישתה לקבל בחזרה את ההיתר לנפק רישיונות קנאביס רפואי למטופלים. למגזין קנאביס נודע כי בכוונת הרופאה להגיש עתירה נוספת, חדשה.

בעקבות פסק הדין, משרד הבריאות נתן לה היום היתר זמני להמשיך בחידוש רישיונות למטופלים קיימים שלה, אך למשך כ-3 חודשים נוספים בלבד, עד 30.6.22, שלאחריהם היא תפסיק פעילות באופן מוחלט.עם זאת, החל מבעוד שבועיים הרישיונות שהיא תוכל לחדש יינתנו עם תוקף מקסימלי של 90 ימים בלבד, מה שלמעשה מחייב את מטופליה לנסות לאתר רופא אחר.

כזכור, הסיבה לעצירת הפעילות של הרופאה היא טענת משרד הבריאות כי ד”ר תמיר מספקת שירות ניפוק רישיונות באופן פרטי ולא במסגרת הרפואה הציבורית כפי שנקבע בנהלים. בעתירה שהגישה היא טענה שמדובר באפליה כלפיה, שכן רופאים רבים פועלים בדיוק כמוה ולא נעצרה פעילותם.

ד"ר לביה תמיר
ד”ר לביה תמיר

מאז דווקא כן נעצרה פעילותם של חלק מהרופאים האחרים בגין טענה דומה, למשל ד”ר יעקב פוגלמן, ד”ר חנוך אלרן, ד”ר משה זר-ציון ועוד, כשד”ר תמיר וד”ר פוגלמן עתרו לבית המשפט כאמור בטענה לאפליה.

כעת נקבע כאמור פסק דין סופי בתיק של ד”ר תמיר, בעוד שהתיק של ד”ר פוגלמן ממשיך להתנהל מכיוון שהוא הציג לבית המשפט מה שלטענתו הוא אישור ממוסד ציבורי. כמו כן הציג ד”ר פוגלמן רשימה של 22 רופאים שלכאורה פועלים גם כן במסגרת פרטית אך לא הופסקה פעילותם, וטען לאפליה.

העתירה של ד”ר תמיר הוגשה לאחר שהיק”ר החלה לאכוף ביתר שאת את הנוהל שנקבע בועדת הבריאות בשנת 2019, לפיו רופאי הקנאביס המוסמכים (כ-120 כאלה כיום) יוכלו לתת שירות לניפוק/חידוש רשיונות קנאביס רפואי רק במסגרת הרפואה הציבורית ולא הפרטית, ורק בעבור כ-280 ש”ח לשנה.

נוהל זה לא יושם אף לא לרגע עוד מיום ההחלטה, כפי שנחשף כבר אז בתחקיר מגזין קנאביס, והסיבה המרכזית לכך היתה שקופות החולים סירבו באופן גורף להתיר לרופאים לספק את השירות הזה דרכן, מן הטעם שהמחיר 280 ש”ח לשנה אינו כלכלי עבורן.

הרופאים מצידם – אלה מביניהם ש”העיזו” – החלו לספק את השירות באופן פרטי, חלקם יטענו שבגלל מחוייבות למטופלים ויש שיגידו שפשוט בגלל רווח כלכלי נאה, שכן חלקם גבו סכומי כסף גבוהים בהרבה מאלו שגובה ד”ר תמיר, לעתים אף עד אלפי ש”ח.

ד”ר תמיר, שהקפידה לא לגבות יותר מ-280 ש”ח גם במסגרת הפרטית, טענה בשימוע שנערך לה ביק”ר כי אין לה ברירה אלא לספק את השירות באופן פרטי מכיוון שקופות החולים מסרבות לה לעשות זאת דרכן. עוד היא תהתה מדוע משרד הבריאות אוכף את המדיניות הזו כלפיה ולא אוכף זאת כלפי רופאים אחרים שעושים זאת בסכומים גבוהים בהרבה ממנה.

בתום הדיון הקודם בעתירה קבעה כזכור השופטת דנה כהן-לקח כי על משרד הבריאות להשיב לשאלה האם אכן קופות החולים אוסרות על כלל הרופאים לספק שירות למטופלי קנאביס רפואי במסגרת הרפואה הציבורית, ואם אכן כך, מאיזה תוקף פועלים רופאי הקנאביס שכן מספקים שירות כזה ושכלפיהם משרד הבריאות לא מבצע אכיפה כפי שהוא מבצע כלפי ד”ר תמיר.

בתשובה שהוגשה לבית המשפט הסביר מנהל היק”ר יובל לנדשפט כי בחודשים האחרונים, החל מאוגוסט 2021, דווקא כן החלו קופות החולים להתיר לרופאים מטעמן לספק שירות קנאביס רפואי, אם כי בפועל הוא הציג דוגמאות ל-4 רופאים כאלה בלבד.

עד כה משרד הבריאות לא סיפק הסבר לאפליה לכאורה מול רופאים אחרים, דבר שאולי יתברר בדיון בתיק של ד”ר פוגלמן שיערך בשבוע הבא. “הסיבה המרכזית לאיסור כעת הוא שאין לנו אישור של מוסד ציבורי,” מסר הבוקר למגזין קנאביס מקורב לד”ר לביה תמיר.

בשבוע שעבר פורסם כי אחד הרופאים בתחום נעצר לחקירה בחשד למתן רישיונות קנאבי לאנשים בריאים.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר