מגלגל...

רשמית: ניו יורק אישרה לגליזציה – עד 85 גרם ו-6 צמחים לשימוש עצמי

עד 85 גרם לשימוש עצמי ועד 6 צמחים לגידול ביתי - חוק הלגליזציה בניו יורק אושר סופית. רישומים פליליים ימחקו, מס בגובה 13% יוטל על השוק, אך המכירות בחנויות צפויות להתחיל רק בשנה הבאה. "יום היסטורי," אמר המושל קואומו

כשנתיים לאחר שהבטיח לגליזציה חתם לפני מס’ דקות (ד’) מושל ניו יורק אנדרו קואומו על הצעת החוק ללגליזציה ובכך אישר סופית את התכנית להקמת ענף קנאביס חוקי לשימוש פנאי במדינה. החתימה מגיעה שעות ספורות לאחר אישור ההצעה ברוב מוחץ בהצבעה בסנאט – 40 בעד מול 23 נגד.

“החוק כולל מחיקה אוטומטית של רישומים קודמים על עבירות קנאביס, שמעתה הוא חוקי,” אמר המושל קואומו עם החתימה על החוק לפני שעה קלה. “זהו יום היסטורי,” הוסיף.

על פי הערכות רשמיות הענף החדש יוביל בסופו של דבר ליצירת 60,000 מקומות עבודה חדשים בניו יורק, ולפעילות כלכלית בשווי 3.5 מיליארד דולר והכנסות למדינה ממיסים בגובה 350 מיליון דולר בשנה.

על פי החוק החדש מותרת החזקה של עד 85 גרם פרחי קנאביס ועד 24 גרם מיצוי קנאביס לשימוש עצמי בציבור וכן החזקה של עד 2.2 ק”ג קנאביס לצורך אחסון בבית בלבד. רישומים פליליים קודמים בגין עבירות קנאביס מן העבר יימחקו אוטומטית. צריכה חברתית של קנאביס תתאפשר גם כן, במקומות יעודיים, וכך גם משלוחי קנאביס עד הבית.

אנדרו קומו, מושל ניו יורק
אנדרו קואומו, מושל ניו יורק

בנוסף מותר גידול ביתי של קנאביס בכמות של עד 6 צמחים (3 בוגרים ו-3 צעירים) לאדם, ועד 12 צמחים לכל היותר במקרה שבבית גר יותר מאדם בוגר אחד. מטופלים מחזיקי רישיון קנאביס רפואי יוכלו להתחיל לגדל בתוך כ-6 חודשים ומי שללא רישיון יאלץ להמתין לאמצע שנת 2022.

חנויות קנאביס חוקיות תיפתחנה, אך רק בעוד כשנה וחצי, לקראת סוף שנת 2022 או אף תחילת 2023, זאת על מנת לאפשר זמן מה לגוף רגולטורי יעודי שיוקם לנסח את הנהלים המדויקים ולבסס את אופן הפיקוח והבקרה על הענף. בנוסף תוסדר שרשרת גידול, ייצור והפצה חוקיים, אך עם הפרדה מבנית.

מס בגובה 13% יוטל על מוצרי קנאביס חוקיים – אחוז נמוך יחסית למדינות אחרות שאישרו לגליזציה בארה”ב שבחלקן הוא מגיע גם עד כ-30% ויותר. המס על קנאביס בניו יורק יורכב מ-9% מס מכירות למדינה ו-4% מס לעיריות המקומיות. מס נוסף (בלו) יוטל על המפיצים ויחושב לפי כמות החומר הפסיכואקטיבי פעיל במוצר – 3 סנט לכל מיליגרם של THC במוצרי מזון (“אדיבלס”), 0.5 סנט למיליגרם בתפרחות ו-0.8 סנט למיליגרם במיצויי קנאביס.

על פי החוק החדש 40% מהכנסות המדינה ממיסוי שוק הקנאביס יופנו לקרן ייעודית שתוקם לתמיכה בתוכניות הון חברתיות וכלכליות, 40% נוספים ייכנסו לקרן החינוך הממלכתית, ואילו 20% הנותרים יועברו לתוכנית לחינוך נגד שימוש בסמים.

בנוסף תוקם תכנית סיוע מיוחדת שתספק מלגות והלוואות בתנאים נוחים לתושבי המדינה כולל לחקלאים קטנים שנפגעו ממדיניות ההפללה ויוכלו כעת למסד פעילות קנאביס חוקית בסיוע המדינה. אחת המטרות היא להחזיר 40% מהרווחים להשקעה בקהילות שחורים ולהעניק 50% מהרשיונות לפעילות בענף לעסקים קטנים.

מושל ניו יורק אנדרו קואומו מודיע שחתם על אישור סופי ללגליזציה במדינה, לפני מספר דקות

“מזה זמן רב מדי האיסור על קנאביס נאכף באופן לא פרופורציונלי כלפי קהילות השחורים כולל עונשי מאסר קשים ואחרי שנים של עבודה קשה החקיקה כבדת המשקל הזו מאפשרת צדק לקהילות, מאמצת לחיקה תעשייה חדשה שתצמיח את הכלכלה ומבססת הגדרות בטיחות חיוניות לציבור,” אמר קואומו לפנות בוקר לאחר אישור ההצעה בסנאט. “אני כבר מצפה לחתום על הצעת החוק ולהפוך אותה לחוק,” הוסיף.

ואכן, 94% מהמעצרים על עבירות קנאביס בניו יורק בשנת 2020 היו של שחורים ולטינים, למרות שעל פי סטטיסטיקה רשמית של המדינה משנת 2016 אחוז הלבנים הצורכים קנאביס בניו יורק גבוה יותר באופן משמעותי ועומד על 24% לעומת 14% בקרב השחורים ו-12% בקרב הלטינים.

בכך הופכת ניו יורק למדינה ה-16 בארה”ב שמאשרת לגליזציה מלאה, אם כי מאחר ובמדינת דקוטה הדרומית, שתושביה אישרו במשאל עם בנובמבר האחרון את הצעת החוק ללגליזציה, ביטל ביהמ”ש את תוצאות ההצבעה, נכון להיום יש בארה”ב 15 מדינות בהן הקנאביס חוקי, יחד עם וושינגטון די.סי.

ניו יורק נחשבת כמעוז חשוב במאבק ללגליזציה והתנעה קדימה של השוק מאחר ומספר לא מבוטל של חברות מהגדולות ביותר בתחום התקשורת והפיננסים מיקמו את מרכזיהן בלב העיר ניו יורק ועל כן השפעת הסדרת השוק תהיה עצומה ותהדהד לשאר ארצות הברית והעולם כולו.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר