מגלגל...

עידן חדש: “תיקון עולם” בישראל עברה לידי חברת “קנביט”

אחרי כ-14 שנות פעילות של "תיקון עולם" בניהולו של צחי כהן עוברת הפעילות הישראלית של חברת הקנאביס מהמפורסמות בעולם לידי חברת "קנביט" של ברק רוזן. הסכם הרכישה, שנסגר לבסוף בשווי של כ-41 מיליון דולר, נכנס הבוקר, שנת 2020, לתוקפו. "נאמץ את הגישה הטיפולית של תיקון עולם," הם מוסרים.

“אני אסגור את החברה הזו,” נהג לומר מנהל היק”ר יובל לנדשפט למקורביו מדי פעם כאשר עלה נושא פעילותה של חברת “תיקון עולם” בישראל. ביקורת פתע שהוא ביצע בתחילת השנה בחוות החברה בצפון הובילה להפסקת פעילותה באופן זמני. בתהליך זה איבדה החברה 90% מלקוחותיה, נותרה עם 1,800 מתוך 16,000 מטופלים בלבד, וכמעט לא התאוששה.

בענף יש גם היום מי שמאמינים שאחת הסיבות המרכזיות להתעמרות של לנדשפט בחברה הותיקה – הראשונה בישראל ומהמפורסמות בעולם – נבעה בין היתר מהבטחה שמסרו מנהלי תיקון עולם בריאיון למגזין קנאביס שפורסם באפריל 2018 עם השקת פיילוט רפורמת הקנאביס הרפואי, שנה קודם לסגירה.

צחי כהן תיקון עולם
בדירה הקטנה בפנקס בה התגורר צחי כהן ושהייתה ׳מרפאת הקנאביס׳ אליה הגיעו מאות המטופלים הראשונים בארץ

באותם ימים נחשף במגזין תחשיב מיוחד שהוכן לקראת הרפורמה ולפיו מחירי הקנאביס הרפואי בבתי המרקחת צפויים לעלות באופן חד – עד אלפי ש”ח בחודש במקום 370 ש”ח בלבד כפי שהיה מאז הקמת ענף. משרד הבריאות סירב להקשיב לאזהרות שבדיעבד הסתבר כי הן היו מדויקות וכדי להרגיע את חשש המטופלים הבטיחו מנהלי “תיקון” שלעולם לא יעלו את המחירים מעל 370 ש”ח לחודש.

זמן קצר לאחר מכן, בעזרת ח”כ יואב קיש מהליכוד, קידמה המשטרה חוק חדש שהעביר את האחריות על חוות הקנאביס הרפואי בישראל מידי משרד הבריאות לידיה. מעט אחר כך הודיעה המשטרה כי מייסד “תיקון עולם”, צחי כהן, לא יוכל לשמש עוד כבעלים של חברת קנאביס בישראל עקב תלונה שתוכנה לא נחשף עד היום ולפיה יש לו לכאורה קשר כלשהו לגורם פשיעה אותו המשטרה לא חשפה גם בפניו.

היום (1.1.2020) לאחר כ-14 שנות פעילות כהן סיים באופן סופי ורשמי את דרכו בענף הקנאביס הישראלי. הבעלות על “תיקון עולם” הועברה לידי חברת הקנאביס החדשה “קנביט” שהוקמה ע”י היזם ברק רוזן, המייסד והבעלים של חברת הנדל”ן “ישראל קנדה”. החל מהיום תנוהל פעילות החברה בישראל ע”י מנכ”ל קנביט חה”כ לשעבר יפעת קריב.

לוטם כהן יפעת קריב
לוטם כהן מנהלת תיקון עולם ישראל לשעבר (מימין), עם יפעת קריב מנכ”ל קנביט – לאחר חתימת הסכם המכירה

לצד הבעלות על פעילות החברה והמותג המפורסם ביותר בתחום הקנאביס בישראל קיבלה “קנביט” את הבעלות גם על ניהול פעילות החברה בצרפת ובפולין, ואת הזכות לשווק בהן את זני הקנאביס המפורסמים של החברה (“ארז”, “אלסקה”, “מידנייט” ועוד). צחי כהן ימשיך להחזיק בזכויות המלאות של פעילות החברה בשאר מדינות העולם.

בעבור מכירת פעילות זו ביקש בתחילה כהן 60 מיליון דולר, אך לאור הזמן הקצוב שניתן לו עד 31.12.19 בטרם תיסגר החברה אם לא תחליף בעלות, מכר אותה לבסוף בעבור 41 מיליון דולר. בשלב ראשון יקבל כהן 23.5 מיליון דולר במזומן ואת ההפרש, 17.5 מיליון דולר נוספים, יקבל לאחר שקנביט תמכור תוצרת של תיקון עולם במעל 250 מיליון דולר. כמו כן יישארו בידי כהן 4.99% מהבעלות על הפעילות בישראל ואם שווי חברת קנביט יעלה על מיליארד דולר ב-5 השנים הבאות הוא יקבל 18 מיליון דולר נוספים.

בנוסף קנביט קיבלה לידיה גם את מתקן הגידול של תיקון עולם בכפר יהושע, את מפעל הקנאביס החדש שנמצא בשלבי הקמה באזור התעשייה של נצרת עילית, את משרדי החברה ברחוב השל”ה במרכז ת”א שם מוקם בימים אלה בית מרקחת, את הקליניקה ברח’ פנקס ואת נקודות ההפצה ברח’ אבן גבירול בת”א ובבית החולים זיו בצפת – כל אלו מצטרפים למתקן הגידול שכבר מחזיקה קנביט בישוב נאות הכיכר הסמוך לים המלח.

מפעל הקנאביס החדש של תיקון עולם באזור התעשייה ציפורית נצרת עילית
מפעל הקנאביס החדש של תיקון עולם באזור התעשייה ציפורית נצרת עילית

בכך הופכת “קנביט”, הנסחרת היום בבורסה בשווי של כ-230 מיליון ש”ח, לאחד השחקנים המרכזיים בענף הקנאביס הישראלי. היא השלימה בשנה האחרונה שורה של גיוסי הון בהיקף של למעלה מ-100 מיליון ש”ח, סכום הנחשב לחסר תקדים בתחום הקנאביס הישראלי וכולל 15 מיליון דולר משני גופים מוסדיים כולל אחת מחברות הביטוח מהגדולות בישראל. עוד השקיע בחברה דניאל בירנבוים מייסד “סודהסטרים” וגויס לדירקטוריון יו”ר קופ”ח כללית אלי אדמוני.

בשנה האחרונה, מאז החלה בפעילות בתחום, גייסה קנביט לשורות הדירקטוריון שלה את מומחה הקנאביס העולמי פרופ’ רפאל משולם, וכן קיבלה השקעה מהחברה הגרמנית “פטה פארמה” (Fetta Pharma), אחת מחברות הפצת התרופות המובילות בשוק הגרמני, שעתידה לנהל את שיווק מוצרי “תיקון עולם” בצרפת ופולין ואת מוצרי “קנביט” באוסטריה, גרמניה ושווייץ.

החל מחודש ספטמבר 2019 הצטרפה תיקון עולם לרפורמת הקנאביס הרפואי והחלה למכור את מוצריה גם בבתי מרקחת, אם כי בינתיים במתכונת מצומצמת בלבד. החברה מתמודדת במקביל עם הליכים משפטיים מצד מטופלים שפנו לבית המשפט בדרישה לפיצוי עקב עצירת האספקה של החברה וכן עם תביעה ייצוגית לאחר שנמצאו לכאורה שאריות חומרי הדברה בפרחי הקנאביס של החברה.

מקנביט נמסר כי “קנביט תאמץ את הגישה הטיפולית הייחודית שפיתחה תיקון עולם ובמסגרתה ‘החולה במרכז’. החברה שמה לה למטרה להיות מובילה בתעשיית הקנאביס המקומית ולהפוך לשחקנית דומיננטית בזירה הבינלאומית”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר