סובל מפוסט טראומה? כך תקבל קנאביס רפואי

פורסמו התנאים בהם יהיה על הסובלים מפוסט טראומה לעמוד בכדי לקבל רשיון שימוש בקנאביס רפואי: מיצוי טיפול תרופתי ופסיכולוגי, עבר נפשי ופלילי נקי, רקע פוסט טראומתי של 3 שנים ומעלה והגדרת נכות של 30% אחוז לפחות.

בחודש שעברנו פרסמנו כאן לראשונה כי משרד הבריאות אישר עקרונית את הטיפול בקנאביס רפואי לסובלים מפוסט טראומה (PTSD), אך לא מסר מהם התנאים בהם יהיה על החולים לעמוד בכדי לקבל את הרשיון הנכסף. אתמול (ה’) דיווחה לראשונה כתבת גלי צה”ל עמית תומר כי מנכ”ל משרד הבריאות חתם ואישר את הוספת התסמונת לרשימת ההתוויות באופן רשמי.

ארנון אפק משרד הבריאות
פרופ’ ארנון אפק, מנכ”ל משרד הבריאות

פרופ’ ארנון אפק, שנכנס לתפקידו כמנכ”ל המשרד לפני כחודש וחצי בלבד ולאחר שהחליף את המנכ”ל הקודם רוני גמזו, אישר כאמור את הוספת המחלה לרשימת ההתוויות, אך בהגבלות ותנאים נוקשים למדי: ותק של 3 שנים לפחות בהתמודדות עם התסמונת, מינימום של 30% אחוזי נכות קבועים, ללא רקע של שימוש לרעה בסמים ומיצוי של שני טיפולים תרופתיים ונפשיים לפחות.

להלן פירוט התנאים כפי שנמסר ממשרד הבריאות:

  1. דרגת חומרה בינונית ומעלה, ועונה לקריטריונים של 30% נכות לפחות לפי סעיפי המוסד לביטוח לאומי, נמשכת מעבר ל-3 שנים ומאופיינת במצוקה נפשית רבה.
  2. מוצו לפחות שתי התערבויות תרופתיות מקובלות לפרקי זמן מינימאליים של חודשיים כל התערבות, וכן מוצו שתי התערבויות פסיכולוגיות מקובלות.
  3. העדר התוויות נגד מוחלטת לטיפול, כמו היסטוריה של פסיכוזה או שימוש לרעה בסמים.
  4. ההמלצה לטיפול תוגש על ידי פסיכיאטר מומחה המטפל בחולה על גבי נספח לבקשה לטיפול מסייע בקנאביס לחולי PTSD.

הסובלים מפוסט טראומה ועונים לקריטריונים יוכלו לקבל את הטיפול בהמלצת הפסיכיאטר המטפל ובאישור משרד הבריאות – מיד לאחר פרסום הנוהל, שעל פי הודעת משרד הבריאות צפוי להימסר “כבר במהלך הימים הקרובים”. לכשזה יקרה, ייעצר סוף סוף שעון העצר של בועז לב.

עוד נמסר בהודעת המשרד כי התסמונת תיכנס באופן רשמי גם למסמך ההתוויות המזכות ברשיון קנאביס רפואי (‘נוהל 106‘), שנה בדיוק לאחר שנוספו אליה הפרקינסון והטורט.

טרם ידוע האם עדכון מסמך ההתוויות יכלול גם את הוספת האפילפסיה והפיברומיאלגיה לרשימה, אותן אישרה וועדת ההתוויות כבר לפני 5 חודשים.

ראו גם: מנהל חדר מיון איכילוב: “אנשים מתים מקנאביס”
ראו גם: החולים יחכו: נדחתה הצעת החוק ‘קנאביס במרשם רופא’

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר