מגלגל...
x

נתונים רשמיים: לגליזציה לא מגבירה שימוש של צעירים במריחואנה

נתונים רשמיים של הממשל האמריקני מחזקים את התומכים בלגליזציה: אחוזי השימוש במריחואנה בקרב צעירים אמנם לא ירדו בעקבות כניסת חוקי הלגליזציה לתוקפם וההקלה על צרכני הקנאביס ברחבי המדינה – אך גם לא עלו. כן נרשמה עלייה קלה באחוזי השימוש בקרב בוגרים.

אחת השאלות המרכזיות בדיון הלגליזציה היא האם וכיצד ישפיע מהלך כזה על אחוזי השימוש בקרב צעירים ובני נוער. בעוד שגלעד ארדן והרשות למלחמה בסמים טוענים בבטחון שכל הקלה – אפילו אי הפללה בלבד – תוביל בהכרח לעלייה באחוזי השימוש, הנתונים ממדינות שאישרו לגליזציה בחוק מראים אחרת.

בשנת 2014 נכנסו חוקי הלגליזציה החדשים במדינת וושינגטון לתוקפם והחלו מכירות הקנאביס החוקיות בחנויות. רבים מהמתנגדים ציפו לעלייה בתאונות הדרכים, במקרי המוות, בפשיעה והאלימות, ובעיקר באחוזי צריכת הקנאביס בקרב בני נוער, וסירבו לקבל את הנתונים שפורסמו על ידי ארגון תומך לגליזציה שבדק את הסטטיסטיקות בעצמו ומצא אחרת (שנה של לגליזציה בוושינגטון ואלו התוצאות). כעת מגיעים לראשונה נתונים רשמיים מטעם הממשל הפדרלי שאולי ישכנעו יותר.

בדו”ח מיוחד המופק מדי שנה על ידי ‘הרשות לתמיכה נפשית ושימוש כפוי בחומרים‘ (SAMHSA) מוצגים אחוזי השימוש במגוון חומרים בלתי חוקיים במהלך השנים האחרונות, החל מקנאביס, דרך קוקאין והרואין, ועד חומרים סינטטיים ואחרים. קנאביס הוא כמובן החומר הבלתי חוקי הנפוץ ביותר בשימוש, הן בקרב צעירים והן בקרב מבוגרים, מדי שנה בשנה.

גרף שימוש במריחואנה ארצות הברית
אחוזי השימוש בקנאביס בארצות הברית בין השנים 2002 ל-2014 בקרב שלוש קבוצות גיל (תמונה: ‘וושינגטון פוסט‘)

כפי שניתן לראות, 7.4% מהצעירים האמריקנים בני 12 עד 17 מודים כי צרכו מריחואנה בשנת 2014 – עלייה של 0.3% בלבד משנת 2013, שהוכרזה על ידי SAMHSA כחסרת משמעות. בישראל לשם השוואה, בה חוקי הקנאביס קשוחים בהרבה, נמצא בסקר טרי של הרשות למלחמה בסמים כי 8.8% מבני הנוער התנסו בקנאביס – 1.4% יותר מהממוצע האמריקני.

מנגד בסקר ניתן לראות כי אחוזי השימוש בקרב מבוגרים בני 26+ עלו במקצת במהלך השנה שלאחר הלגליזציה, מ-5.5% בשנת 2013 ל-6.5% בשנת 2014. גם בקרב בוגרים בני 18-25 נרשמה עלייה קלה באחוזי השימוש. שתי התופעות יחד מחזקות את טענותיהם של תומכי הלגליזציה שהליך זה לא ישפיע על הצעירים ויוביל רק חלק קטן מהמבוגרים להתנסות במוצר בתחילה.

תוצאות דומות הוצגו הן על ידי מחקר טרי של ‘מכון ירושלים לחקר שווקים’ והן במחקר משנת 2013 שבחן נתונים שנאספו מבני נוער בכ-30 מדינות ברחבי העולם בשנים 2002, 2006 ו-2010, ומצא ירידה באחוזי השימוש במדינות עשירות עם מדיניות סמים מקילה ועלייה באחוזי השימוש במדינות מתפתחות עניות יותר עם מדיניות סמים נוקשית.

התוצאות במלואן:

http://www.samhsa.gov/data/sites/default/files/NSDUH-FRR1-2014/NSDUH-FRR1-2014.pdf

ראו עוד:
יותר ילדים ובני נוער מעשנים מריחואנה בישראל
הבן שלך מעשן חשיש? תגיד תודה
סקר חדש: 30% מהישראלים בעד קנאביס חוקי

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר