טוען...

נשיא מקסיקו לשעבר: “לגליזציה של מריחואנה – תוך 5 שנים”

ויסנטה פוקס, נשיא מקסיקו לשעבר, טוען שלהערכתו תגיע הלגליזציה למקסיקו תוך פחות מחמש שנים.

ויסנטה פוקס, נשיא מקסיקו בין השנים 2000 ל-2006, הפך בשנים האחרונות לאחד מהבולטים שבנושאי בשורת הלגליזציה, לאחר שהבין שקרטלי הסמים במקסיקו מתקיימים בזכות אותה מלחמה בסמים שמעבירה את הרווחים היישר לידיהן של משפחות הפשע במקום לקופת המדינה.

פליפה קלדרון, מחליפו של פוקס ומי שהיה נשיא מקסיקו החל משנת 2007 ועד לתחילת שנת 2012, הוביל מאבק קשה וארוך מול קרטלי הסמים במהלכו נהרגו למעלה מ-70,000 אזרחי מקסיקו בקרבות של כנופיות וארגוני פשיעה. קלדרון אף הוא הביע נכונות לשינוי במדיניות המלחמה בסמים כשאמר לפני שנתיים כי “קרטלי הפשיעה במקסיקו מבצעים מסעות רצח ומטילים אימה על התושבים. אם ארה”ב לא מצליחה לעצור את הדרישה לסמים, עליה למצוא פתרון יעיל יותר”.

נשיא מקסיקו הנוכחי, אנריקה פניה נייטו, אינו תומך נלהב בלגליזציה אך אמר בעבר כי החלטתן של מדינות וושינגטון וקולורדו בארה”ב לבצע לגליזציה לשימוש עצמי של מריחואנה גרמה לו לשקול שנית את הרעיון.

ויסנטה פוקס
ויסנטה פוקס, נשיא מקסיקו לשעבר

ביום שישי האחרון, 19.7, התראיין הנשיא לשעבר פוקס ואמר כי הדרך הטובה ביותר להפסיק את מסע הרצח של כנופיות הסמים היא לגליזציה.

“אני חושב שזה יקרה עוד לפני שנת 2018,” אמר פוקס לכתב רויטרס. “ברגע שקליפורניה תיכנס לעניין הלגליזציה, מקסיקו תהיה חייבת להתאים את עצמה.”

צפו בראיון (אנגלית):

אך זו אינה הפעם הראשונה שפוקס מתבטא בעניין הלגליזציה – רק בחודש שעבר הוא התייחס לתכניתו של בכיר לשעבר בחברת ‘מיקרוסופט’, שמתכנן להקים את מותג הקנאביס הראשון בעולם ולייבא את החומר ממקסיקו, כשאמר כי “אנחנו מברכים את היוזמה הזאת בעיקר בגלל שנזקי המלחמה בסמים הפכו להיות בלתי ניסבלים. האיסור על קנאביס לא עובד והגיע הזמן שהרשויות יפנימו זאת.”

נשיא ארה”ב, ברק אובמה, ביקר לפני חודשיים במקסיקו והתייחס אף הוא לעניין כשאמר שלדעתו לגליזציה היא לא הפתרון. “אנו מבינים שאחת הסיבות העיקריות לתופעות האלימות שמתרחשות כאן במקסיקו, מהן סובלים מקסיקנים רבים כל כך, היא הדרישה לסמים בלתי חוקיים מארה”ב,” אמר. “אנו נפעל בגישה חד-משמעית בעניין הזה, אך לא רק מבחינת אכיפה, אלא גם מבחינת חינוך, מניעה וטיפול.”

ראו גם: חוסה מוחיקה – הנשיא שלא פחד להגיד “לגליזציה”

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר