מגלגל...

איפה גורילה-גלו ורפאל? נעצר היבוא של קנאביס לישראל

"כבר חודשיים שלא מגיעים זנים חדשים מחו"ל" מספרים גורמים בענף בעקבות טענות מטופלים על כך שחלק מהמוצרים האיכותיים נעלמו מהמדפים. הסיבה: משרד הבריאות הקשיח את נהלי היבוא עקב טענות מצד בעלי חוות מקומיות קטנות שמתקשות מול התחרות.

בשבועות האחרונים נעלמו מהמדפים חלק מזני הקנאביס הפופולריים שהגיעו השנה מחו”ל, למשל ‘גורילה גלו’ (Gorilla Glue) של ‘טילריי’ (Tilray) שנעלם ולא חזר, או ‘רפאל’ (Raphael) של ‘קרונוס’ (Cronos) שהגיע לראשונה בתחילת החודש לשוק ואחרי 3 ימים אזל מן המלאי. השבוע הוא חזר שוב לחנויות רק כדי לאזול שוב כעבור 3 שעות.

מדוע החברות לא ממשיכות לייבא את הזנים, מהנמכרים ביותר בישראל?

כפי שפורסם לראשונה במגזין קנאביס לפני כחודשיים, אחת הסיבות היא סעיף חדש בנוהל היבוא שקובע כי החל מחודש נובמבר לא ניתן לייבא קנאביס ממתקני פוסט הארווסט ללא תקן EU-GMP. מכיוון שחלק גדול מהיצרניות בעולם לא מחזיקות בתקן זה לא ניתן לייבא מהן מוצרים בכלל.

אבל החברות טילריי וקרונוס יצרניות ‘גורילה’ ו’רפאל’ דווקא כן מחזיקות בתקן EU-GMP הנדרש, אז מדוע נעצר הייבוא מהן? הסיבה היא סעיף נוסף שצירף מנהל היק”ר יובל לנדשפט לתקן שקובע שעל מנת לייבא קנאביס יש להציג בדיקות מעבדה שכוללות את כל החומרים בתקינה האירופית ובנוסף גם את כל החומרים בתקינה האמריקאית.

איפה יש מעבדה שמספקת שירות כזה?

מסתבר שאין הרבה. גורם בענף מסביר למגזין קנאביס כי המעבדות באירופה בודקות את החומרים בתקינה האירופאית והחברות הקנדיות בודקות את החומרים בתקינה הקנדית, ואין אחת שבודקת גם את האירופאיים וגם את הקנדים יחדיו. בחודשיים האחרונים, מאז עדכון הנוהל, מחפשים היבואנים הישראלים בכל פינה על כדור הארץ מעבדה שמספקת שירות כזה, אך בינתיים, כך נראה, ללא הצלחה. עובדה זו היא למעשה הסיבה המרכזית לעצירת הייבוא.

תפרחת "גורילה גלו" - אינדיקה T20/C4 - סדרת "דיימונדז" של קנדוק עם טילריי.
תפרחת “גורילה גלו” – אינדיקה T20/C4 מתוצרת טילריי מקנדה, אזל מן המלאי ולא יכול לחזור בשלב זה

במשרד הבריאות טוענים שמטרת המהלך היא שמירה על בריאות המטופלים וכי למיטב הבנתם דווקא כן יש מעבדות שמספקות שירות כזה. בתשובה לפניית מגזין קנאביס מסרו כי “תכליתן של כלל הבדיקות היא שמירה על בריאות המטופלים. כאשר מדובר במוצרים תוצרת כחול-לבן הגידולים נעשים לפי תקן ועל כן אין צורך בחלק מהבדיקות. לעומת זאת, כאשר מדובר בייבוא מוצרים ממדינות אחרות ישנן בדיקות הכרחיות מאחר וגודלו ללא פיקוח ולא לפי תקן”.

מתי יחזרו הזנים האיכותיים מייבוא?

בנוסף מציינים במשרד הבריאות בתגובתם כי “מבדיקה שנערכה מול גורמי המקצוע במשרד ישנן מעבדות ברחבי העולם שמספקות שירותי בדיקות מעבדה לחומרים המוזכרים” והוסיפו כי “יש לציין כי בעבר בוצעו הקלות בהליך הייבוא עקב חוסר משמעותי במלאי המקומי, כידוע, לא כך המצב היום”.

משרד הבריאות טוען אם כן שיש פתרון, אבל, רוב היבואנים עמם שוחחנו לא מצליחים לאתר את המעבדות הללו. לטענתם גם אם ימצאו מעבדה כזו בארץ מסויימת, זה ידרוש הליך שילוח מורכב מאוד מבחינה ביורוקרטית וכפוף לעלויות כלכליות כבדות, אם בכלל זה יהיה אפשרי, מכיוון שקנאביס עדיין מוגדר כסם מסוכן ולא ניתן להכניס אותו ולהוציא אותו בכל מדינה בקלות.

הזן הפופולרי “רפאל”, רק הגיע וכבר אזל. יחזור בפברואר 2021?

יש לציין שבחודשיים האחרונים כן נכנסו כמה משלוחים אחרונים, למשל של ‘צונאמי’, ג’ין גאי’, ‘אגט’ ועוד, למרות שהם לא עומדים בנוהל החדש שכן הם מיוצרים במתקני פוסט הרווסט ללא EU-GMP. משרד הבריאות אישר כניסה של משלוחים אלו מכיוון שנחתמו מבעוד מועד, לפני פרסום הנוהל, ובאופן חריג. כאשר יאזלו, סביר שלא יחזרו בקרוב, לפחות לא בשלב זה.

“כבר חודשיים שלא מגיעים זנים חדשים מחו”ל,” מעדכנים גורמים בענף, יבואנים, בעלי חברות וגורמי מקצוע רלוונטיים בתחום, בשיחות עם מגזין קנאביס. “מצד אחד משרד הבריאות לא רצה להודיע על עצירת היבוא כי יש לזה משמעויות כלכליות, משפטיות ובעיקר עניין של ניראות מול המטופלים שכועסים מאוד על החברות שלא דואגות לאספקה קבועה של זנים לשמירה על רצף טיפולי. מצד שני החברות הישראליות הקטנות החדשות בתחום אין להן סיכוי להתמודד עם רכבת הייבוא מקנדה – לא באיכות ולא בכמות. זה אולי ייפתר לקראת פברואר 2021, אבל לא בטוח בכלל”.

אז מדוע בכלל נוספו הסעיפים החדשים לנוהל?

כפי שחשפנו באמצע השנה, בתוך חצי השנה הראשונה של שנת 2020, מאז ינואר עת הותר היבוא הראשון, יובאו לישראל על פי הערכות טונות רבות של קנאביס מקנדה, אורוגוואי, פורטוגל, לסוטו ואוגנדה, ששמו את ישראל בראש הטבלה כיבואנית הקנאביס המובילה בעולם. נכון להיום מדובר בכמות של עד כ-15 טון על פי הערכות.

שתי סיבות מרכזיות הובילו לשינוי בתקן ולהקשחת נהלי הייבוא: הראשונה היא שמועות על כך שחלק מהיבואנים שיווקו את הקנאביס שהביאו מחו”ל בבתי המרקחת בישראל בדרכי עורמה לכאורה, למשל שיווק של סחורה זולה מחו”ל באריזה הנושאת שם של זן איכותי מישראל. לכן לכאורה רצה משרד הבריאות לוודא שכל המוצרים נקיים לגמרי ועומדים בתקינה המחמירה ביותר בעולם.

סיבה שנייה, כנראה העיקרית והאמיתית, היא שרק לפני מספר שבועות פנו בעליהן של כמה מחוות הקנאביס הישראליות החדשות בענף אל מנהל היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות יובל לנדשפט באיום: אם לא תיעצר רכבת הייבוא מחו”ל – נגיש עתירה לביהמ”ש.

לטענת החברות הייבוא פוגע בזכויות שלהן שכן המוצרים מייבוא לא נדרשו בתחילה בתקני ייצור ישראלים מחמירים. כזכור, הייבוא של קנאביס מחו”ל אושר במתכונת מתירנית יחסית בעקבות מחסור חמור בשוק עם הטמעת הרפורמה בענף בשנת 2019 – עד לעצירה כמעט מוחלטת של אספקת זנים מקטגוריות מסוימות מתוצרת מקומית.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר