טוען...

נעמה יששכר בריאיון ראשון: “לא ידעתי שזה בתיק שלי, הלב שלי נפל”

בריאיון ראשון מאז שנעצרה בשדה התעופה במוסקבה עם חתיכת ג'ראס בתיק ושוחררה בחלוף כחצי שנה בהתערבות ראש ממשלת ישראל, ובצל פרשת בריטני גריינר שחקנית הכדורסל האמריקאית שכלואה ברוסיה בנסיבות דומות, מספרת נעמה יששכר לרשת NBC על הרגע שבו הובלה לחדר החקירות ועל הספר שהיא כותבת

שוברת שתיקה: בראיון ראשון מאז שהפכה לאדם חופשי לאחר המאסר ברוסיה, סיפרה יששכר על הרגע שבו התגלתה חתיכת הג’ראס במשקל 9 גרם בין חפציה, על תנאי המאסר הקשים וכיצד צלחה אותם. בנוסף היא גם סיפרה על הספר שהיא כותבת בימים אלו שיעסוק בחוויה המטלטל שחוותה.

כזכור, יששכר, בת 28 היום, נידונה לשבע וחצי שנות מאסר ב־2019, עת היתה בת 25, אך שהתה לבסוף כחצי שנה בכלא והשיגה חנינה נכספת מהנשיא ולדימיר פוטין בעזרת רה”מ דאז בנימין נתניהו. לטענתה, בריאיון, היא היתה פיון בקרב פוליטי בין רוסיה לישראל. “ידעתי שזה שקר, שאני לא הולכת לבלות כאן 7.5 שנים. היה לי ברור שהממשלה הרוסית אמרה לשופט מה לעשות”.

הצעירה הישראלית סיפרה בריאיון עוד כי “הלב שלי נפל” כאשר הרשויות ברוסיה גילו שקית ניילון בין חפציה ובתוכה הקנאביס. לדבריה, קודם לכן היא נמשכה והובלה לחדר שבו נערך החיפוש, כאשר במהלך החיפוש לא נכחה אף מתרגמת. היות שהיא לא מדברת רוסית, היא הייתה מבולבלת ולא ידעה מה בדיוק קורה.

בזמן שהמתינה 20 שעות למידע בנוגע למצבה, פנתה לשגרירות ישראל. “ידעתי שהמצב ככל הנראה גרוע, אבל לא הבנתי עד כמה הוא יכול להיות גרוע. זו אחת המדינות הגרועות ביותר למקרה מסוג זה”, אמרה. 

חוויות קשות מהכלא

הראיון של יששכר לרשת האמריקנית מגיע על רקע המקרה של כוכבת הכדורסל המקומית בריטני גריינר, שהודתה בשבוע שעבר באשמת הברחת סמים בבית המשפט במוסקבה לאחר שנתפסה בשדה התעופה עם עט אידוי עם מיצוי קנאביס, ועומדת בפני עד עשר שנות מאסר. הדבר יצר פולמוס אדיר כאשר משפחתה וחבריה מגבירים את הקריאות לממשלת ארה”ב לנסות ולשחרר אותה בהקדם.

“אני יודעת מה היא עוברת”, אמרה בראיון, “אני רואה את הסרטונים שלה ואני כאילו מכירה את האולם הזה”. לשאלה איזה מסר היא היתה רוצה למסור לגריינר, ענתה יששכר: “שתנסה לחייך. זה עוזר גם אם נראה שלא. זה ממש עוזר. אני חושבת שיש כל כך הרבה כוח במה שאנחנו מאמנים את המוחות שלנו לחשוב. היה משהו שקראתי, וזה באמת שינה את כל מה שחשבתי. זה היה ציטוט שאמר שאם אתה לא יכול לשנות שום דבר אחר, אתה יכול לבחור לשנות את דעתך. זה היה כל כך פשוט”.

ישככר סיפרה כי בזמן שהייתה כלואה, היא לימדה את עצמה רוסית כדי להבין טוב יותר כיצד מתפתח המקרה שלה. היא הסתובבה בכמה מתקנים, בין השאר בבית מעצר לנשים, שבו חיכתה למשפט במשך שישה חודשים. עוד גילתה כי חלקה תא עם עוד 40 נשים והותרה לצאת רק שעה אחת ביום. היא לא קיבלה נייר טואלט, שמפו או אפילו מוצרי היגיינה נשיים, וסמכה על אימה שתספק את הסחורה הדרושה.

עוד סיפרה שהיא ניסתה להישאר חיובית לאורך כל תקופת המאסר שלה, לנהל יומן הכרת תודה ולהתיידד עם כמה מחבריה לתא. בין השאר, תמיד הקפידה להודות לשומרי הכלא.

“הפרדתי בין האנשים הגדולים בשלטון, שמחליטים אם אני שם או לא, לבין האנשים שאני רואה ביום-יום”, אמרה, “אני חושבת שבזכות זה הצלחתי לחייך לסוהרים, להגיד תודה, להתפלל בכנות מכל הלב, לחשוב: ‘וואו, החיים שלי כל כך עשירים, כל כך מלאים’.”

בפוסט שהעלתה לאינסטגרם לאחר הראיון, כתבה: “זה קרה. אחרי שנתיים של שתיקה, ידעתי שהגיע הזמן לדבר. הסיבה שהחלטתי לצאת עם הסיפור שלי עכשיו הייתה בעיקר כדי להראות סולידריות עם החוויה הטרגית, אם כי הדומה, של בריטני גריינר. אם משהו מזה יעזור לה, עשיתי את העבודה שלי. מחשבותיי ותפילותיי יוצאות לבריטני, יחד עם אהוביה”.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר