ניסוי: מה קורה כשנותנים LSD לחיילים

מאז גילוי ה-LSD ועד להוצאתו מהחוק באמצע שנות ה-60, נערכו מחקרים רבים במטרה לרתום את הכח של החומר הפסיכדלי למטרות שונות. בשנת 1963 התנדבו חיילי גדוד הקומנדו ה-41 של חיל הנחתים הבריטי המלכותי לניסוי בו נבדקה יכולתם לתפקד תחת השפעה. צפו:

כתב: גיא קרלינסקי

LSD – מבייסבול ועד אילוף דולפינים

ה-LSD התגלה בשנת 1943 על ידי הכימאי השוויצרי אלברט הופמן. מאז גילויו, הוא היווה השראה לחוקרים ולאנשי מדע ורוח מכל התחומים.

בשני העשורים שחלפו עד להוצאתו מהחוק בשנת 1966, הספיק ה-LSD לככב במאות מחקרים מדעיים שונים ומשונים, אשר חלקם נעשו במעבדות פרטיות וחלקם במימון ממשלתי.

בין היתר, נערכו מחקרים בהם ניתן הסם הפסיכדלי לדולפינים במטרה לגרום להם לתקשר עם בני אדם, לפיל בסכנת הכחדה במטרה לרסן אותו ולשחקני בייסבול כדי שישחקו טוב יותר תחת השפעה.

LSD לצרכים בטחוניים

לצד המחקרים המדעיים השונים, כבר בשלב מוקדם ניסו ממשלות וצבאות שונים למצוא ל-LSD גם שימושים צבאיים שונים.

בשנות ה-50 לדוגמא עמדה סוכנות ה-CIA מאחורי “פרוייקט MK-Ultra“, מחקר סודי שנערך בניגוד לחוק (הובא לידיעת הציבור בשנת 1975), במסגרתו ניתן הסם הפסיכדלי לנסיינים במטרה לבדוק האם ניתן להשתמש בו בתור “סם אמת” לצורך תחקור שבויי מלחמה.

פרויקט MKULTRA - שימוש ב-LSD כסם אמת
פרויקט MKULTRA – שימוש ב-LSD כסם אמת

בשנות ה-60 ערך הצבא הבריטי ניסויים בנשקים לא קטלניים, המסוגלים לנטרל אויבים מבלי לפגוע בהם פיזית. בין השאר נערך ניסוי שנועד לבחון את הפוטנציאל של ה-LSD כאמצעי לנטרול חיילי האויב בשדה הקרב.

בסרטון המתאר את אחד מהניסויים הללו, נראים חיילים מגדוד הקומדנו ה-41 של חיל הנחתים הבריטי המלכותי, כשהם עורכים תרגיל צבאי תחת ההשפעה.

תרגיל צבאי תחת השפעה

כפי שניתן לראות, תוך זמן קצר מרגע מתן ה-LSD, ההשפעה על החיילים מתחילה להיות ניכרת. הכוחות מאבדים את תחושת הדריכות ומתחילים לצחקק במקום לחפש מחסה, ואחד החיילים אף החל לאבד קשר עם המציאות, הפיל את נשקו ואיבד יכולת להשתתף בפעילות צבאית.

בתוך כרבע שעה לאחר הצריכה הראשונית, הגדוד איבד כל יכולת ריאלית להלחם בקרב, מאחר ותפעול הנשק ומכשירי הקשר נעשה בלתי אפשרי כאשר החיילים פורצים בצחוק בלתי נשלט.

למרות ההשפעה, החיילים עדיין יכלו לעמוד במאמץ פיזי: אחד מהם ניסה לכרות עץ בעזרת מעדר, בעוד אחד אחר החל לטפס על עץ כדי להאכיל את הציפורים.

לאחד פחות מ-20 דקות ממתן הסם, המפקד מוותר על ניצחון במבצע: “אני לא יכול לעשות כלום,” הוא אומר, “אינני מסוגל לשלוט באנשיי ואינני מסוגל לפעול בעצמי. ככוח תוקף, אני גמור.”

חייל בריטי תחת השפעת LSD
חייל בריטי תחת השפעת LSD

ראו עוד:
טריפ בריא: LSD יכול להיות טוב עבורך – מחקר
מחקר מצא: כך נראה המוח תחת טריפ של LSD
4 שקרים נפוצים על LSD

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר