ניגוד עניינים? מנהל היחידה לקנאביס רפואי – מבעליהן של 8 חברות פרטיות

יובל לנדשפט, מי שמונה בשנה שעברה למנהל ענף הקנאביס הרפואי בישראל, הוא חבר דירקטוריון ב-8 חברות פרטיות הקשורות לכאורה לבתי מרקחת שונים. בעקבות הממצאים דורשים כעת לבחון אפשרות להשעות את לנדשפט מתפקידו עקב חשד לניגוד עניינים.

בחודש אפריל 2013 מונה יובל לנדשפט לתפקיד מנהל יחידת הקנאביס הרפואי (יק”ר) במשרד הבריאות, לאחר עזיבתו של ד”ר יהודה ברוך את התפקיד. נגד לנדשפט, שאינו רופא, והגיע מתוך המחשכים אל קדמת הענף הכי רגיש במשרד הבריאות, הועלו בעבר טענות על קשרים בלתי תקינים לכאורה עם נציגי חברת ‘שראל’.

חמישה חודשים לאחר מינויו כמנהל יק”ר, השתתף לנדשפט בחגיגות ראש השנה של חברת ‘שראל’ – אותה חברה שחודשיים לאחר מכן קיבלה בעלות מלאה על כל ענף הקנאביס הרפואי בישראל, וללא מכרז. בתמונות מהאירוע נראה לנדשפט כשהוא מחובק עם מנהלי חברת ‘שראל’, ובעקבות פרסומן כאן באתר, הוסרו התמונות מדף הפייסבוק של החברה.

יובל לנדשפט אבי בוסקילה שראל
יובל לנדשפט מנהל יק”ר (ימין) עם אבי בוסקילה מנכ”ל חברת “שראל” (שמאל)

עוד קודם לכן פרסמנו כאן במגזין את התמונה שלהלן, ובה נראה כי לנדשפט היה בעבר הבעלים של מה שנראה כחברה הקשורה ל’סופר פארם’.

במשפט שנערך בשנת 2010 כנגד החברה קבע השופט ארז יקואל קנס של 10,000 ש”ח או מאסר מנהלתי למשך 60 ימים לאחר שמצא כי החברה פעלה ללא רשיון לפי חוק רישוי עסקים.

חברת יובל לנדשפט
חברת יובל לנדשפט – קשורה לחברת “סופר פארם”

כעת מסתבר שלנדשפט, שעד מינויו לתפקיד מנהל יק”ר היה האחראי על האגף לשעת חירום במשרד הבריאות, מחזיק במקביל לתפקידו הממשלתי תפקידים נוספים ב-8 חברות פרטיות שונות.

על פי נתונים שהגיעו למערכת המגזין וזמינים לכל אחד בבדיקה קצרה ברשת – לנדשפט מכהן כדירקטור ומחזיק ב-99% מההון המונפק של חברת “נוף ישראל” וכן בתפקידים ניהוליים בכל אחת מהחברות “תרום חיוך”, “תמוז מתקני משחקים” (נגדה הוגשה בשנת 2012 תביעה ע”ס 407,715 ש”ח בגין אי תשלום חובות), “סורק”, “לייזר פרינט” ו”נוף רזיאל יעוץ ואחזקות”. בנוסף הוא מחזיק במניות ניהול בחברת “פלדמן משה ובניו” ודירקטור בחברת הבת “משה פלדמן ובניו“.

“חשד לניגוד עניינים”

בעקבות ממצאים אלו, הוגשה בחודש אפריל 2014 למשרד הבריאות בקשה לבירור ביחס למנהל היק”ר יובל לנדשפט, ובה כתב כי “הובא לידיעתי כי מר יובל לנדשפט מנהל היק”ר פועל, במקביל לעבודתו כעובד מדינה, במספר חברות פרטיות בהן הוא משמש כדירקטור או כמנהל בפועל. כמו כן התברר לי כי למר לנדשפט היה לכאורה חלק בבית מרקחת של סופר פארם בראשל”צ, בית מרקחת שנסגר מהטעם שנפתח ללא רישיון.”

בפנייה נתבקשו לברר מספר נתונים: האם מר לנדשפט קיבל היתר מנציבות המדינה לעיסוקיו הפרטיים, האם אין סתירה בין היותו של מר לנדשפט עובד מדינה בכיר בתחום רגיש כל כך כמו הקנאביס הרפואי לבין היותו דירקטור בחברות שמבחינה חוקית אינן מוגבלות ביחס לתחום בו הן יכולות לעסוק, האם ראוי שעובד מדינה, יעסוק, במקביל לעבודתו, גם בניהול חברות פרטיות, האם היה בעבר למר לנדשפט קשר עם חברת סופר פארם ו/או ניופארם, האם עדיין קיים קשר כלשהו ביניהם והאם היה למר לנדשפט קשר כלשהו לאחזקה או ניהול של בית מרקחת.

למעלה מארבעה חודשים עברו מאז הוגשה הבקשה, אך משרד הבריאות סירב להגיב. בחודש שעבר, בעקבות ההתעלמות, הוגשה שאילתא ישירה לשרת הבריאות יעל גרמן ובה דרש לקבל תשובות לשאלותיו: “לפני כארבעה חודשים הפניתי את תשומת לבך לכך שמנהל היק”ר במשרדך הוא בעלים וחבר דירקטוריון במספר חברות פרטיות,” נכתב. “דבר זה הוא בניגוד להוראות התקשי”ר ובענינו של מנהל היק”ר הוא אף חמור ומעלה חשד לניגוד ענינים בין תפקידו הציבורי לעסקיו הפרטיים.”

בפנייה נדרש גם לבדוק אפשרות להשעייתו של לנדשפט מתפקידו: “עד עתה לא קיבלתי שום הבהרה או תשובה בעניין זה ועל כן ברצוני לשאול: האם קיבל מנהל היק”ר אישור מנציבות המדינה לתפקידים השונים אותם הוא ממלא בחברות פרטיות, האם נבדקה האפשרות שמנהל היק”ר ניצל את תפקידו הציבורי כדי לקדם את עסקיו הפרטיים ומדוע לא יושעה מנהל היק”ר מתפקידו עד לברור כל החשדות שבענינו?”

על אף שעברו למעלה מארבעה חודשים מאז הוגשה הפנייה הראשונה ומעל לחודש מאז הוגשה השאילתא הישירה, משרד הבריאות טרם השיב לפניות בעניין זה.

ראו עוד:
קנאביס קפיטליסטי: מי עומד מאחורי חברת “שראל”?
יעל גרמן: “אין שחיתות במשרד הבריאות”
חיים כץ: “חברות התרופות מונעות טיפול בקנאביס משיקולים כלכליים”
אברי גלעד: “ענף הקנאביס הרפואי בישראל מסריח מאינטרסים של תאגידי ענק”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר