משרד הבריאות: מטופלים לוקחים יותר מדי קנאביס וגורמים למחסור

משרד הבריאות חושף כמה מטופלי קנאביס רפואי כבר עברו לאסדרה החדשה (הרפורמה) ומדווח לבג"ץ על תופעה של רכישת מינונים כפולים על ידי מטופלים שמחזיקים בשני רשיונות במקביל.

פרסום ראשון: בתשובה שנשלחה היום (ד') לבג"ץ טוען משרד הבריאות כי אחת הסיבות למחסור בקנאביס בבתי מרקחת היא מטופלים שמנצלים במקביל גם את הרישיון הישן שלהם וגם את הרישיון החדש על מנת לרכוש כמות כפולה של קנאביס מדי חודש. בנוסף נטען כי תופעה זו גורמת לזליגה לשוק הלא חוקי, יוצרת סכנת שימוש מוגבר ועוד.

לטענת המשרד לא מדובר בתופעה זניחה אלא במשהו נפוץ למדי, כפי שנחשף לראשונה במגזין קנאביס לפני כ-4 חודשים. בכוונת המשרד לנקוט במהלכים על מנת לנסות ולמנוע תופעה זו, כך בהודעה שנשלחה היום לשופטים לקראת דיון שיערך בחודש הבא (4.3.20) בבית המשפט העליון בירושלים.

"למשרד הבריאות נודע כי קיימת תופעה של ניפוקים כפולים במסגרתה מטופלים המחזיקים בשני סוגי הרשיונות משתמשים בשניהם לשם ניפוק כפול של מוצרי קנאביס תוך פגיעה במלאי על חשבון המטופלים האחרים," נכתב. "לא מדובר בתופעה זניחה או שולית ומימדיה המדויקים נבחנים בימים אלו".

לדברי המשרד "מדובר בתופעה חמורה שכן מדובר בקבלה של סם מסוכן באופן לא חוקי ובהיקף כפול מההמלצה הרפואית – דבר היוצר סיכון רפואי משמעותי ככל שהם אכן צורכים בעצמם את מלוא הכמות. רכישת כמות כפולה עלולה גם לבוא על חשבון מטופלים אחרים ולייצר מחסור במלאים, וכן רכישה כפולה מעוותת את השוק ומקשה על היערכות העוסקים, ומייצרת סיכון מוגבר לזליגת קנאביס לצדדים שאינם בעלי רישיון ושימוש שלא כדין על ידם".

כדי לטפל בתופעה זו מתכוון כאמור משרד הבריאות לתת הוראה לספקים באסדרה הישנה לבדוק האם סופק למטופלים מוצר קנאביס בבית מרקחת באותו חודש כתנאי לביצוע האספקה. בנוסף יונחו חברות אלו לא לספק קנאביס כלל למטופלים שהתגלה שרכשו כמות כפולה בחודש שקדם.

בנוסף בעדכון לבג"ץ חושף משרד הבריאות כי נכון ליום 30.1.20 מחזיקים 58,300 מתוך כ-64,500 במרשמי קנאביס רפואי בהתאם לאסדרה החדשה (רשיונות "דור חדש"), חלקם מחזיקים במקביל גם ברישיון הישן (רשיונות "דור ישן"), זאת בהשוואה ל-3,493 מטופלים שהחזיקו במרשמי האסדרה החדשה בחודש אפריל 2019, כלומר רק כ-6,200 מטופלים בלבד שעדיין לא מחזיקים ברישיון דור חדש.

בכך מנסה משרד הבריאות להראות לשופטי בג"ץ כי הרפורמה נמצאת בשלב מתקדם מספיק על מנת שלא לעוצרה. המשרד לא מסביר כי מטופלים עברו לאסדרה החדשה בלית ברירה, מאחר ואין אספקה ראויה וזמינה במודל הישן וכי במשך חודשים ארוכים החברות כלל לא ענו למטופלים בעלי רישיון "דור ישן".

מבחינת מטופלים שמחזיקים רק ברישיונות האסדרה החדשה מדובר במספר של כ-35,500 כולל 7,600 מתוכם שהם מטופלים אונקולוגים (חולי סרטן) . מאחר ויש כפילויות במספרים אלו או חוסר בדיווח מעריך משרד הבריאות כי בכל מקרה יש לכל הפחות 28,000 מטופלים חדשים המחזיקים רק ברישיון "דור חדש" ללא "דור ישן" בכלל.

בתשובתו לבג"ץ נראה כי משרד הבריאות משקר שוב לכאורה, כשטוען כי כלל הרישיונות החדשים נופקו "רק לאחר שמתקבלת פנייה מהמטופל או מי מטעמו", זאת בניגוד לדיווחי מטופלים שקיבלו הודעות חד-צדדיות ממשרד הבריאות ובהן נכתב כי בוצעה העברה לאסדרה החדשה מבלי שביקשו זאת. לדברי המשרד "נמשכת המגמה של ירידה משמעותית עד כדי עצירה כמעט מוחלטת של היקף פניות מטופלים להסבת רישיונות ישנים".

לגבי כמות הניפוקים של מוצרי קנאביס בבתי מרקחת מדווח משרד הבריאות כי מתוך כ-58,500 המטופלים בעלי רישיון "דור חדש" כ-34,600 רכשו בחודש ינואר 2020 מוצרי קנאביס בבית מרקחת, כלומר 59% מכלל המטופלים "החדשים" לעומת 41% בחודש דצמבר 2019 וכ-34% בחודש נובמבר 2019.

גם במקרה זה משרד הבריאות לא חושף את כלל הפרטים, ולא כולל את חלק מאותם מטופלים שרכשו רק חלק מהמינון החודשי שלהם בין אם בגלל עלויות גבוהות או בגלל מחסור. כמו כן לא נמדדים הנתון זה מספר הרכישות הכפולות כאמור שלדברי משרד הבריאות נפוצות למדי.

לגבי מרכז החלוקה המרכזי של קנאביס רפואי באסדרה הישנה, בי"ח אברבנאל, טוען משרד הבריאות כי החלוקה שם "התמעטה משמעותית", שוב מבלי לציין שזה נובע ממחסור וחוסר מענה טלפוני למטופלים. בעוד שבחודש דצמבר 2019 הגיעו 2,140 מטופלים לרכוש קנאביס באברבנאל, בחודש ינואר הגיעו כ-850 מטופלים בלבד. השאר קיבלו את האספקה בשינוע.

לגבי בקשות של חברות לייבא קנאביס רפואי מחו"ל מעדכן המשרד כי ביום 5.1.20 התבצע היבוא הראשון וכי בימים אלו הגיע משלוח משמעותי נוסף. המשרד טוען כי קנאביס מיובא זה "נדרש שייוצר בהתאם לרגולציה בארץ המוצא" וכי "על מנת שישוחרר לייצור בישראל הוא נדרש לעבור הסגר לצורך בדיקת עמידה בקריטריוני האיכות של נוהל IMC-GMP, זאת על אף שתקן זה, שהומצא על ידי מנהל היק"ר יובל לנדשפט, לא קיים בחו"ל ולכן לא אמת ניתן לוודא זאת.

עוד מעדכן המשרד כי מוצרי הקנאביס המיובאים מחו"ל יגיעו לשיווק בבתי מרקחת בסוף החודש (פברואר 2020), כך על פי הדיווח. מדובר בעיקר במוצרי תפרחות במינון T20/C4 הנמצאים בחוסר בבתי המרקחת מאז תחילת הרפורמה.

הממשלה הבטיחה "לגליזציה תוך 365 ימים" לפני:

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט