משרד הבריאות הודיע: אין לטפל בטראומה של נפגעי הטבח באמצעות קנאביס

רופאים שניפקו בימים האחרונים רישיונות קנאביס רפואי לנפגעי הטבח בפסטיבל נובה וביישובי עוטף עזה, חדלו מלעשות זאת עקב מכתב ששיגר אליהם משרד הבריאות

משרד הבריאות שיגר בסוף השבוע הנחיה לרופאים הפסיכיאטרים שלא לטפל בטראומה של נפגעי טבח החמאס באמצעות קנאביס. כזכור, מאז הטבח פנו לא מעט מהניצולים בבקשה לקבל רישיון לשימוש בקנאביס רפואי, והעידו על קשיי שינה, פלאשבקים ובעיות נפשיות נוספות.

בעקבות הודעה זו חדלו הרופאים שעשו זאת בימים האחרונים מלהמשיך ולנפק רישיונות קנאביס רפואי נוספים שכאלה – כך נודע למגזין קנאביס. לא ברור בשלב זה האם הרישיונות שכבר ניתנו לכמה וכמה מטופלים כאלה, יבוטלו בעקבות ההנחיה.

לדברי משרד הבריאות בהודעה, הקנאביס לא הוכח כיעיל לטיפול בשלב החריף לאחר הטראומה ובכל מקרה יש קודם לנסות טיפולים בשיחה או באמצעות תרופות. עוד מוסבר כי רוב האנשים שחוו טראומה יצליחו להתגבר עליה בכוחות עצמם ולא יסבלו מפוסט טראומה.

“טיפול בקנאביס מתאים רק לאחר כישלון טיפולים תרופתיים”

מהודעת משרד הבריאות (PDF) ניתן ללמוד כי הביקורת היא בעיקר על טיפול בקנאביס במהלך “השלב החריף לאחר הטראומה”, כלומר ניפוק רישיונות קנאביס רפואי על בסיס סעיף הפרעת דחק חריפה (ASD), אותה ניתן להגדיר לאחר 48 שעות מהמאורע הטראומתי, כפי שעשו הרופאים שאישרו זאת.

עם זאת, פוסט טראומה (PTSD) עצמה, המוגדרת בחלוף חודש לפחות, מופיעה ברשימת ההתוויות המזכות ברישיון קנאביס, כך שייתכן שבעוד כשבועיים, חודש לאחר הטבח, כן יוכלו הניצולים לפנות לקבלת רישיון קנאביס רפואי, אלא אם הרופאים “ייבהלו” מהודעה זו ויעצרו פעילות לגמרי.

“הקנאביס לא הוכח כיעיל לטיפול בשלב החריף לאחר הטראומה ואף עלול להזיק ועל כן אינו מומלץ,” נכתב בהודעה, עליה חתומים ד”ר גלעד בודנהיימר, מנהל אגף בריאות הנפש במשרד הבריאות, ופרופ’ איל פרוכטר, יו”ר המועצה הלאומית לפוסט טראומה.

עוד נכתב כי “טיפול בקנאביס מתאים רק במצבים הכרוניים ורק לאחר כישלון חלקי או מלא של טיפולים בשיחה או טיפולים תרופתיים מבוססי מחקר. לאחר אירוע טראומתי רוב האוכלוסיה תצליח להתמודד בעזרת כוחותיה ורוב האנשים לא יסבלו מתסמונת פוסט טראומית”.

“שימוש בחודש הראשון מהמקרה מעכב את ההתאוששות”

במקביל להודעת משרד הבריאות, פרסמו גם 15 רופאים פסיכיאטרים מכתב משלהם. במכתב קוראים הפסיכיאטרים, בהובלת פרופ’ שאולי לב רן, שלא לאשר שימוש בקנאביס לנפגעי המלחמה. גם הם שמים דגש בעיקר על נושא הטיפול בשלב החריף של הטראומה מיד לאחר המאורע.

“אנו עדים ליוזמות ואף תקדימים של רישום והנפקת רישיונות לקנאביס במרשם לנפגעי התופת של המסיבה (פסטיבל נובה, מ.ק),” כתבו. “תגובה חריפה לטראומה אינה הפרעה פוסט טראומטית. כדי לאפשר החלמה מיטבית אנו ממליצים להימנע מצריכה יומיומית של קנאביס, בין אם ‘רפואי’ או לא, בייחוד לא בזנים עתירי THC, המשפיע משמעותית על מוטיבציה ויכולת ההנעה לפעולה.”

עוד לדבריהם, “השימוש בקנאביס לאורך החודש הראשון מהמקרה מעכב את ההתאוששות כאשר החיסרון המרכזי הוא פגיעה ביכולת הטבעית להחלים ולצמוח לאחר משבר. רבים מפתחים התמכרות לקנאביס וידוע כי לפחות 90% מאלו שחוו טראומה, גם אם קשה מאוד, יחלימו החלמה מלאה ללא התערבות. לסיכום, אנו לא ממליצים על הוצאת רישיון לקנאביס רפואי בעקבות המצב”.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר