ישראל הפכה ליבואנית הקנאביס הגדולה בעולם

התכנית היתה להפוך למעצמת ייצוא קנאביס בינלאומית, אבל בינתיים ישראל הפכה בתוך חצי שנה למעצמת ייבוא הקנאביס הגדולה בעולם.

התכניות לייצוא קנאביס מישראל מתעכבות מזה מספר שנים למרות החלטת ממשלה וצוים רשמיים בלתי ממומשים, ובינתיים הפכה ישראל בחודשים האחרונים ליבואנית הקנאביס המובילה בעולם, כך על פי נתונים שאסף מגזין קנאביס ונחשפים כעת במלואם לראשונה על בסיס מידעים גלויים וחסויים.

מאז הייבוא הראשון של קנאביס מחו”ל שביצעה חברת ‘קנדוק’ של אהוד ברק בינואר 2020, שהיה רמז למה שעתיד לבוא, זינקה ישראל תוך חצי שנה בלבד לראש טבלת יבואניות הקנאביס בעולם, עם סך של 3.7 טון קנאביס שנכנסו למדינה במשלוח ממדינות ב-4 יבשות שונות: אמריקה הצפונית והדרומית, אירופה ואפריקה.

עם נתונים אלה ישראל עקפה את מי שהובילה עד כה, גרמניה, ששוק הקנאביס הרפואי שלה מבוסס על ייבוא בלבד. בכל שנת 2019 יובאו לגרמניה כ-6.7 טון ובמהלך 2020 צפויים נתונים דומים. בחודשים ינואר-מארס השנה לדוגמה ייבאה גרמניה רק קצת מעל 1 טון.

מדינות המקור העיקריות של הקנאביס המיובא לישראל נכון להיום הן אורוגוואי, קנדה ופורטוגל, מהן הגיעו מעל 3 טון קנאביס. אחריהן אוגנדה וספרד שמשתיהן יחדיו הגיעו כחצי טון קנאביס לישראל ועוד צפויים להגיע משלוחים נוספים בהמשך.

החברות הישראליות המובילות בייבוא כרגע הן: ‘בזלת’ שייבאה 1.4 טון מחברות ‘אמק’ בפורטוגל ו’פוטמר’ באורוגוואי, ‘קנדוק’ עם סדרה של 6 זנים במשקל 1 טון שהגיעו מחוות ‘טילריי’ בפורטוגל, ‘שאיפה לחיים’ (BOL) עם ייבוא מרשים של זנים פופולריים מהחברות הקנדיות ‘הקסו’ ו’סופרים’, וכן ‘טוגדר’ ו’איי.אמ.סי’ מאוגנדה וספרד בהתאמה.

נתונים אלה צפויים כאמור לצמוח עוד יותר בקרוב, אף עד פי שניים ויותר: ייבוא של 1 טון נוספים מחברת ‘אורגניגרם’ מקנדה יגיע בשבועות הקרובים ע”י קנדוק לישראל. כ-1 טון קנאביס מקנדה יגיע ע”י BOL גם כן בקרוב, 470 ק”ג יגיעו ע”י ‘יוניבו’ מאפריקה, ומשלוחים נוספים של בזלת מפורטוגל ואורוגוואי, ושל שאר החברות, יתווספו גם כן.

הסיבה המרכזית לייבוא היא המחסור החמור בזנים ומוצרים “חזקים” מקטגוריית T20/C4, כלומר כאלה העשירים באחוזי THC, הרכיב הפעיל העיקרי בצמח. חלק מהחברות הותיקות בישראל לא מספיקות לעמוד בדרישה למוצרים מסוג זה מכיוון שבמסגרת הרפורמה הורו להם לייצר מלאים מקטגוריות נמוכות יותר, שלא נמכרות.

הזנים מחו”ל הם מהפופולריים ביותר בחנויות, אך ייבוא שכזה של קנאביס מחו”ל פוגע כמובן באותן חברות ישראליות מקומיות, בעיקר בחוות הקטנות החדשות. במועד בו הן נכנסו לפעילות בענף הצהיר משרד הבריאות כי אין צפי לאישור ייבוא קנאביס מחו”ל, וכעת הן נאלצות להתחרות עם תאגידי ענק בינלאומיים בעלי ניסיון וממון רב.

גורם בענף מסביר כי רק כאשר החברות הישראליות יצליחו להגיע לרמות THC הנדרשות על ידי הלקוחות, יצומצם הייבוא: “ברור שיש רצון לשמור על התעשייה המקומית ולאפשר לחברות ישראליות להרוויח קודם, אבל, וזה אבל גדול, הן לא מצליחות לעמוד בדרישות ולספק תוצרת לקטגוריית T20, שהיא גם הפופולרית ביותר”.

“בהחלט ייתכן שיטילו בעתיד מגבלה על כמות הקנאביס שניתן לייבא מחו”ל, על מנת לשמור על הענף המקומי אבל המרצע כבר יצא מהשק,” הוסיף. “המטופלים נחשפו לסחורה מאירופה, קנדה וכד’, ברמה איכותית מאוד, ולא יהיו מעוניינים להסתפק בפחות מכך. המגדלים הישראליים צריכים לעמוד בסטנדרט כדי להרוויח”.

במקביל, הייצוא מישראל עדיין “תקוע”, בין השאר, כפי שנחשף במגזין, בגלל 4 סיבות: ראשית מחירים גבוהים מדי בישראל ומחסור במלאים – שני סעיפים שמנכ”ל משרד הבריאות הודיע כי עד שלא יוסדרו בישראל לא יתאפשר ייצוא. שנית מחסור בתקני כח אדם במשרד הבריאות, ובנוסף אי התאמת תקני הייצור הישראלים לאירופאיים.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר