מריחואנה רפואית – סקירת המחקרים העדכניים ביותר

סקירת כל המחקרים האחרונים בנוגע ליעילותו של קנאביס רפואי בטיפול במגוון מחלות ובעיות בריאותיות.

תרגום: מני דרבנר

יתרונותיו הרפואייים של הקנאביס

קנאביס בסין העתיקה
קנאביס בסין העתיקה

מריחואנה בת 7,000 שנים

עוד משחר ההיסטוריה נעשה שימוש בכל חלקיו של צמח הקנאביס. הגבעולים שימשו ליצירת בדים וחבלים, חלקי הצמח השונים כחומר בערה, מיצוי הצמח שימש כשמן למריחה ולבליעה וארכיאולוגים אף גילו כי לתפרחת קנאביס נקבי (הידוע גם בשם “מריחואנה”) ישנן סגולות רפואיות מיוחדות והיא שימשה בעבר – כמו היום – גם לרפואה.

ארכיאולוגים שחפרו בצפון סין מצאו בחפירותיהם בגדים שנטוו מבד עשוי קנאביס וכן מערך שלם של תרופות מבוססות קנאביס. הארכאולוגים תיארכו את ממצאיהם לאלף השמיני לפנה”ס והעריכו כי הצמח שימש לרוב לרפואה ולפעמים אף לייצוב מצב הרוח והרגעה של מעמד האצילים. בחפירות במרכז אסיה בשנת 2008, נתגלה קבר (בן 2,700 שנה) של שאמאן (איש דת). לאחר שהארכיאולוגים והמדענים ניתחו את החומרים שמצאו בקבר, הם הגיעו למסקנה כי “השאמאן נעזר במריחואנה לצרכים תרבותיים, רפואיים וטקסיים.”

התרבות המודרנית מקבלת (ולפעמים אף מעודדת) צריכת קנאביס, וזאת למרות ועל-אף ההגבלות והאיסורים. גם כיום, משתמשים בקנאביס ומריחואנה לצרכי תרבות, תעשייה, רפואה וחברה – זאת למרות המגבלות האיסורים שמערימות ממשלות רבות.

כך נוכל לראות חיילים מעשנים מריחואנה בויאטנם, שוטר מעשן ג’וינט, מועמדים לפרלמנט מדליקים ג’וינטים בפומבי, נשיא אמריקני שהודה שעישן גראס (“אבל לא לקח לריאות”) ונשיא אחר, שבתקופת הקולג’ מסתבר שהיה סטלן לא קטן…

הערך הטיפולי-רפואי של הקנאביס הוכח במחקרים רבים ומגוונים. את האחרונים והמעודכנים ביותר שפורסמו, ננסה לסקור כאן.

דיסציפלינות מנוגדות

חילוקי הדעות בקרב מדענים לגבי יעילות הקנאביס היא דבר ידוע – הויכוח הוא בין חוקרים עצמאיים ואקדמאים הרואים בקנאביס ברכה אמיתית לאנושות ומזור לחלק גדול מצרותיה. מן העבר השני של המתרס נמצאים חוקרים המקבלים שכר מתאגידים וממשלות, ורואים בקנאביס סם מסוכן הגורם נזק ותו לא.

למעשה, פורסמו מעל ל-20,000 מחקרים ומאמרים על קנאביס בספרות המדעית, ורובם ככולם מוכיחים בבירור את יתרונות צמח הקנאביס בשימוש תעשייתי ויתרונות הקנבינואידים בשימוש רפואי. כשליש מאותם מחקרים פורסמו בשלוש השנים האחרונות. 2,700 מאמרים ומסקנות מחקרים פורסמו בשנת 2009, 1,950 מאמרים פורסמו בשנת 2010 וכ-2,100 פורסמו בשנת 2011.

העניין שמגלים חוקרים בתחום זה הוא תוצאה של גילוי אפשרות הרגולציה והשליטה במערכת האנדוקנבינואידית. המסקנות התומכות של הרוב המכריע של המחקרים מתנגשות עם תפיסת הממשלות לגבי הפללת צרכני קנאביס.

קנאביס - עניין בריאותי

מחקרים לדוגמא

המרכז לחקר צמח הקנאביס באוניברסיטת קליפורניה (CMCR) ערך מספר רב של מחקרים בנוגע ליעילות הקנאביס. בשנת 2010 פרסם המרכז ממצאים קליניים של סדרת מחקרים עם בקרת פלסבו (הבקרה נערכה ע”י ה-FDA). מסקנת החוקרים הייתה כי הטיפול בעזרת מריחואנה רפואית צריך להיות טיפול “קו ראשון” בהתמודדות רפואית עם נוירופתיה ומחלות קשות נוספות כגון סרטן, סוכרת, טרשת נפוצה, איידס, לחץ דם גבוה, זיהומים ומחלות שנגרמות ע”י זיהומים ועוד.

ארבעה מהמחקרים העריכו את יעילות צריכת הקנאביס בשאיפה (עישון/אידוי) בהקלה על כאב נוירופטי ובמיוחד בכאבים עיצביים הקשורים למחלות כמו איידס, סרטן, סוכרת ופגיעות בעמוד השדרה. כל אחד מהמחקרים מצא באופן ברור כי קנאביס מפחית את הכאבים והסבל לחולים באופן עיקבי ומוצלח יותר מתרופות “רגילות” הנמכרות בבתי המרקחת.

מחקר נוסף, עסק בהשפעת עישון מריחואנה רפואית על חולי טרשת נפוצה. תוצאות המחקר קובעות בבירור: “לקנאביס הנצרך בעישון יש תועלת טיפולית רבה יותר בטיפול בעוויתות כאב בחולי טרשת נפוצה” וכן “התועלת הרפואית של קנאביס רפואי אצל חולי טרשת נפוצה, גבוה יותר בצורה מוחלטת מאשר הפלסבו”.

בשנת 2010 סקרו חוקרים הולנדים את יעילות הקנבינואידים. החוקרים מצאו כי מאז שנת 2005 נערכו 37 מחקרים קליניים מפוקחים עם מקדמי בטיחות ונקודות ביקורת רבות.

בשנת 2008 פירסמו האוניברסיטאות הקנדיות מק’גיל (מונטריאול) ואוניברסיטת בריטיש קולומביה (וונקובר) 23 תוצאות מחקרים קליניים ושמונה תצפיות מחקריות של צריכת קנאביס דרך הפה במצבו הטבעי או במצב תמצית שמן קנאביס. המחקרים והתצפיות נערכו בין השנים 1966 ל-2007. בסיכום הממצאים נכתב: “לא נמצא שיעור גבוה של תופעות לוואי הקשורות בשימוש רפואי בקנבינואידים”.

חלק קטן מאלפי הפרסומים ותוצאות המחקרים ניתן לראות ברשימה הבאה אשר נלקחה מתוך אתר NORML:

קיראו עוד: קנאביס רפואי – כל מה שרצית לדעת ולא העזת לשאול.

הגיע הזמן לדבר על זה שקנאביס יכול להציל לך את החיים

מקור

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר