מריחואנה בראי היפ הופ: על טרנדים של שימוש בסמים

פרויקט אינטרנטי מיוחד בדק אילו סמים מוזכרים הכי הרבה בטקסטים של היפ הופ וראפ ומהם כינויי המריחואנה הנפוצים ביותר. התוצאה הלא כל כך מפתיעה היא שמריחואנה היא הסם החביב ביותר על ידי משוררי הראפ. הכינוי הנפוץ ביותר הוא “גראס” ואחד הפחות נפוצים הוא דווקא “קנאביס”.

צוות האתר projectknow (שבכלל מספק שירותי סיוע לגמילה) ניתח את מאגר השירים Rapgenius כדי לגלות אילו סוגי סמים מוזכרים הכי הרבה בשירי היפ הופ. הם התייחסו לכל ההטיות ולכל הכינויים של כל סם, וסיכמו את כל התוצאות בטווח של 15 שנים.

מריחואנה לסוגיה הוזכרה ביותר מ-22 אלף שירים, יותר מכל סם אחר. קוקאין הוא הסם השני הכי מוזכר, והסם הכי פחות חביב על הראפרים הוא כנראה ה-MDMA במקום האחרון עם בערך 1,500 אזכורים בכל התקופה.

הראפרים ששרו הכי הרבה על הצמח הם Three 6 Mafia, הרכב ההיפ הופ הראשון שהופיע בטקס האוסקר, והראשון שגם זכה באוסקר על הפסקול הכי טוב.

אמני היפ הופ שרים על מריחואנה
אמני היפ הופ שרים על מריחואנה, קוקאין, תרופות ואקסטזי – הכי הרבה על מריחואנה: Three 6 Mafia. הכי הרבה על קוקאין: LIL B. הכי הרבה על תרופות: אמינם. הכי הרבה על קודאין: LIL B. הכי הרבה על אקסטזי: LIL B

לא נלאה אתכם בסטטיסטיקה המייגעת, אך מעניין לראות את ההתאמה בין מספר האזכורים בכל שנה ושנה לבין אירועים שהתרחשו בנוגע למריחואנה באותו זמן.

המחקר בדק את שכיחות האזכורים החל משנת 1988. החוקרים מסבירים שבאותן שנים מספר האסירים שהואשמו בסעיפי סמים זינק לשמים והחלה דאגה ציבורית לבזבוז כספי המדינה. אנשים החלו לתהות האם מקומם הראוי של מעשני מריחואנה הוא בכלא.

ניתן לראות עלייה חדה מאוד במספר האזכורים בשנת 1992, כאשר הנשיא הטרי קלינטון התבטא לגבי דעותיו החיוביות על הצמח.

הירידה החדה ב-2001-2004 מיוחסת לשנים של אסון התאומים ושיא הלחימה באפגניסטן ועיראק, שהשפיעו את כל תחומי החיים, וכנראה גם על אופי הטקסטים של הראפרים.

ירידה במחירי המריחואנה בארה”ב ועלייה במספר המדינות המתירות קנאביס רפואי מסבירים את העלייה באזכורים מ-2006.

בנוסף נמצא כי הכינוים הכי נפוצים למריחואנה בראפ הם “גראס”, “ירוק” ו”בלאנט”. הכי פחות נפוצים הם “קנאביס” ו-“Sticky Icky”.

מריחואנה בראי היפ הופ
כינויי המריחואנה הכי נפוצים בהיפ הופ משנת 1988

כמובן שנוכחותה של המריחואנה בטקסטים מוסיקאליים היא לא דבר חדש או אקסקלוסיבי לראפ: האזכור הראשון לקנאביס במוסיקה היה אי שם בסצינת הג’אז של 1927, בשיר Muggles של לואי ארמסטרונג. מאז ועד היום הקנאביס עבר תהפוכות רבות מבחינה חוקית וחברתית ולמרות הזמנים האפלים ביותר, בימינו ניכרים סימנים לשיפור משמעותי בעניין חוקיות הגראס בעולם והאופן בו מתייחסים לצרכנים שלו.

אז על סמך תוצאות המחקר, ובתקווה שתמשיך מגמת השיפור בתדמית הקנאביס – לראפרים של העתיד יהיו יותר סיבות לשיר.

סה”כ למעלה מ-22,000 שירי היפ הופ מזכירים את המריחואנה ואת הקוקאין:

בכמה שירי היפ הופ יש אזכור לסמים

כאמור, במקביל נותחו גם נתונים של שאר סוגי הסמים. הנה הם לפניכם:

אלכוהול: “הני” ו”הנסי”, משקה אלכוהולי נפוץ במיוחד בקרב הקהילה השחורה בארה”ב, הוא המוזכר הכי הרבה פעמים בהיפ הופ.

אלכוהול בראי היפ הופ
כינויי האלכוהול הכי נפוצים בהיפ הופ משנת 1988

אקסטזי / MDMA: בשנים האחרונות נפוץ באופן משמעותי ביותר הכינוי “מולי” (Molly) לסם האהבה המוכר. עם זאת, המולי מוזכר הכי פחות בשירי היפ הופ לעומת סמים אחרים.

אקסטזי בראי היפ הופ
כינויי האקסטזי הכי נפוצים בהיפ הופ משנת 1988

קוקאין: “קראק”, “בלואו” (Blow) ו”קוק” הם הכינויים הנפוצים ביותר לקוקאין בהיפ הופ.

קוקאין בראי היפ הופ
כינויי הקוקאין הכי נפוצים בהיפ הופ משנת 1988

תרופות מרשם: משנת 2006 חלה עלייה חדה במיוחד בנפיצות אזכור השימוש בתרופות מרשם בשירי היפ הופ, כאשר הכינויים הנפוצים ביותר הם “אדרל”, “ויקודין” ו”זנקס”.

תרופות בראי היפ הופ
כינויי התרופות הכי נפוצים בהיפ הופ משנת 1988

מוקדם יותר החודש הציג המדען הניו יורקי מאט דניאלס ניתוח מרתק של 35,000 השירים הראשונים של 85 אמני ראפ והיפ הופ והשווה את מספר המילים בהן למספר המילים במחזות של שייקספיר וב’מובי דיק’ של הרמן מלוויל.

למקום הראשון הגיע Aesop Rock שהשתמש ב-7,392 מילים – יותר משייקספיר ומובי דיק, בעוד DMX הגיע למקום האחרון ברשימה עם 3,214 מילים בלבד.

כמה מילים משוררי היפ הופ שייקספיר
(לחצו להגדלה)

ראו עוד: סנופ דוג באולסטאר המפורסמים של האן.בי.איי
ראו עוד: על קנאביס ויצירתיות – מחקר ועדות אישית מפי מוזיקאי
ראו עוד: טוני ברקסטון: “השיר היה כולו על מריחואנה”

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר