מנת יתר: כמה קנאביס יהרוג אתכם – וכמה דובדבנים?

כמה קנאביס צריך לצרוך בבת אחת כדי למות ממנו? וכמה זה לעומת אלכוהול, שוקולד או גרעיני דובדבנים? מנת יתר היא מושג שמוכר לעולם בעיקר דרך מקרי מוות הקשורים לסמים קשים כמו הרואין ותרופות מרשם, אך גם חומרים בסיסיים המהווים חלק מהתפריט היומי שלכם, עלולים להיות קטלניים במנה מסוימת. צפו בסרטון שמסביר זאת:

אחת הסכנות העיקריות הנשקפות מצריכה מוגזמת של חומרים מסוימים היא מוות ממנת יתר – סכנה המוכרת בעיקר בעקבות צריכה של סמים מסוכנים כמו הרואין, קוקאין או תרופות מרשם.

למעשה מוות ממנת יתר עלול להתרחש עקב צריכה של חומרים בסיסיים רבים שכלל לא עולים על הדעת, כמו תבלינים, גרעיני דובדבן ואפילו מים. באופן טכני, גם קנאביס עלול לכאורה לגרום למנת יתר – אך רק אם תצליחו לצרוך לפחות 22 ק”ג של פרחים בפחות מרבע שעה.

כשמדובר בצריכת קנאביס דרך הריאות, באמצעות עישון או אידוי, הפוטנציאל הקטלני מצטמצם באלפי אחוזים – כשמנת היתר המוערכת היא 680 קילוגרם של פרחים בפחות מרבע שעה.

מנת יתר של קנאביס - 22 קילוגרם באכילה או 660 קילוגרם בעישון - בתוך 15 דקות בלבד
מנת יתר של קנאביס – 22 קילוגרם באכילה או 680 קילוגרם בעישון – בתוך 15 דקות בלבד

לעומת הסיכון הזעיר שקיים בקנאביס, הנה כמה חומרים נפוצים שבאמת עלולים להיות מסוכנים:

גם זה בטח יעניין אותך

אלכוהול – 13 שוטים

אלכוהול הוא סם המסיבות הנפוץ ביותר בעולם, והסכנות הנשקפות מצריכתו מוכרות יחסית. למרות המודעות הציבורית הקיימת בנושא האלכוהול, הסכנה שנשקפת ממנו היא חמורה ואמיתית.

מנת יתר של אלכוהול - 13 שוטים בלבד
מנת יתר של אלכוהול – 13 שוטים בלבד

מנת יתר קטלנית של אלכוהול מוערכת בכ-13 שוטים בלבד, שמכילים כמות כוהל מספיקה כדי להרוג אדם במשקל 85 קילוגרם.

תבלינים – 48 כפיות

סכנה חמורה פחות מאלכוהול, אך אחת כזו שעלולה עדיין להיות רלוונטית, היא מנת יתר של תבלינים מלוחים וחריפים.

מנת יתר של תבלינים - 48 כפיות
מנת יתר של תבלינים – 48 כפיות

זה אולי נשמע מוזר, אך מסתבר שכמות המלחים הקיימת ב-48 כפיות של תבלינים (כמו אלו הקיימים כמעט בכל החטיפים המלוחים) מספיקה כדי לדרדר את המוח למצב של היפונתרמיה (חוסר או עודף יחסי של נתרן לעומת המים) – מצב רפואי מסוכן שעלול להוביל להתקפים, כניסה לתרדמת ואף למוות.

גרעיני דובדבנים – 2 גרעינים

אם בהרעלות מוזרות עסקינן, אחד הרעלים המסוכנים ביותר בטבע, הציאניד, קיים בצורה מולקולרית אחרת בגרעיני פירות רבים ובעיקר בגרעיני דובדבן.

לעיסת 2 גרעיני דובדבן עלולה לגרום להרעלת ציאניד קטלנית
לעיסת 2 גרעיני דובדבן עלולה לגרום להרעלת ציאניד קטלנית

הציאניד שקיים בגרעינים משמש כמנגנון הגנה טבעי נגד בעלי חיים, והוא מופעל רק ברגע בו הגרעין עצמו נפגע או מרוסק, כמו למשל בעת לעיסתו. לכן אין מה לדאוג אם בלעתם את הגרעין, רק זכרו לעולם לא ללעוס אותו – 2 כאלה יכולים להיות הביס האחרון שלכם.

שוקולד – 85 חפיסות

קטלניותו של שוקולד עבור בעלי חיים כמו חתולים וכלבים היא עניין מוכר יחסית, אך בצורה דומה שוקולד עלול להיות קטלני גם עבור בני אדם.

מנת יתר של שוקולד - 48 חפיסות
מנת יתר של שוקולד – 48 חפיסות

הגוף האנושי מסוגל לפרק תאוברומין (החומר הפעיל בשוקולד) בכמות שלא עולה על 1,000 מ”ג לקילוגרם משקל גוף – כלומר כ-85 חפיסות שוקולד עבור אדם במשקל של 75 קילוגרם.

ראו עוד:
מנהל חדר מיון איכילוב: “אנשים מתים מקנאביס”
כמה מתו משימוש במריחואנה מאז הבוקר?
פורסם מספר המתים ממריחואנה וסמים בארה”ב

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר