מנהל היק”ר מאיים להפסיק לאשר רישיונות קנאביס רפואי למטופלים

בעקבות עצירת הצמיחה בענף הקנאביס החוקי התקיימה היום (ג') פגישה של כ-40 עוסקים עם נציגים ממשרדי הממשלה. העוסקים טענו לקשיים ודרשו לקדם את תקנות קנאביס במרשם רופא. בתום הדיון איים מנהל היק"ר כי לא ינפק עוד רישיונות קנאביס רפואי למטופלים

נראה שהירידה החדה בקצב הניפוק של רישיונות חדשים לשימוש בקנאביס רפואי, שהגיע בחודש מאי ל-150 מטופלים בלבד, צפויה להימשך גם בחודש יוני, כפי שייחשף כנראה בימים הקרובים בדו”ח “תמונת מצב” החודשי.

הסיבה לכך, כפי שנודע למגזין קנאביס, היא החלטה של מנהל היחידה לקנאביס רפואי (יק”ר), יובל לנדשפט, לחדול מאישור רישיונות נוספים כל עוד משרד הבריאות לא יאשר לו תקנים חדשים ליחידה.

את הדברים אמר לנדשפט היום (ג’) בתום דיון בהשתתפות כ-40 עוסקים בענף יחד עם נציגים ממשרדי הממשלה, בו גם הוא נכח. הפגישה נערכה לבקשת העוסקים, הטוענים למצוקה קשה, אובדן הכנסות והגעה לסף פשיטת רגל.

יובל לנדשפט (צילום: מרים אלסטר, פלאש90)
יובל לנדשפט (צילום: מרים אלסטר, פלאש90)

בין היתר הלינו העוסקים על מידע חסר, עודף רגולציה, יבוא מחו”ל, תחרות מול השוק השחור ועוד, כמו גם על עצירת הצמיחה בענף בעקבות הירידה בכמות המטופלים, מכ-3,000 בחודש בשנת 2021, לכ-150 בלבד בחודש שעבר כאמור.

“עד שלא אקבל תקנים, לא אחתום על רישיונות”

לדברי גורמים שנכחו בפגישה ושוחחו עם מגזין קנאביס בסופה, לנדשפט הסביר בשיחה מצומצמת בלתי-רשמית בתום הפגישה הרשמית כי “בהעדר ריבון מתפקד, עד שלא אקבל עוד תקנים, לא אחתום יותר על רישיונות”.

לכאורה, לא היתה צריכה להיות להחלטתו של לנדשפט השפעה משמעותית על קצב הניפוק של רישיונות חדשים, אך כפי שנחשף לאחרונה במגזין קנאביס מנהל היק”ר הפך בחודשים האחרונים למנפק מס’ 1 של רישיונות.

הסיבה לכך היא שרבים מהרופאים המוסמכים לנפק רישיונות בעצמם חדלו מפעילות בענף, בהוראת היק”ר, לאחר שהפרו לטענת היק”ר את הנהלים, חלקם בגלל שפעלו במסגרת פרטית ולא ציבורית ואחרים בגלל שגבו סכומי כסף גבוהים מהמותר.

כזכור, על פי הנתונים שנחשפו כאן, לנדשפט ניפק במהלך 4 חודשים הראשונים של 2022 יותר מ-2,800 רישיונות חדשים, שהציבו אותו במקום השני ברשימת הרופאים המנפקים. לאחר שהרופאה במקום הראשון הודחה, הוא הפך למעשה למוביל.

ללא רישיונות חדשים שלנדשפט מנפק, ויחד עם סנקציות שהוטלו כאמור על רבים מהרופאים המוסמכים האחרים, הביקוש לקנאביס בשוק נותר די קבוע בעוד שההיצע הולך וגדל, מה שמביא להפסדי עתק לעוסקים בענף.

“כל התעשיה נעמדה כחץ אחד”

“היה דיון טוב, כמו שלא היה בתעשיה מעולם,” אומר אחד מהעוסקים בשיחה עם מגזין קנאביס. “כל התעשיה נעמדה כחץ אחד והציגה דרישות. נציגי המשרדים הבינו שהם מוכרחים לפעול, בעיקר לקדם את תקנות קנאביס במרשם רופא.”

כזכור, בעקבות פיזור הכנסת, הזדרז משרד הבריאות לנסות לקדם את התקנות שהיו אמורות להיקבע בחקיקה שנפלה לאחרונה. מחר (ד’) יהיה המועד האחרון להגשת הערות הציבור לתקנות, שמבקשות לעבור ממודל רישיונות למודל מרשמים.

עם זאת, כפי שכבר פורסם כאן, נראה שכדי להשלים את המהלך תידרש הסכמת מפלגת הליכוד והאופוזיציה – דבר שעדיין לא ניתן – זאת מכיוון שבעת ממשלת מעבר נדרשת הסכמה בין הקואליציה לאופוזיציה עבור כל תיקוני חקיקה שהם.

“מודל מרשמים יפריח חיים בתעשיה, יגדיל את מספר המטופלים מכ-115,000 עד לכחצי מיליון, ויציל את הענף הזה מקריסה,” אמר. “ביקשנו שיקדמו את הנושא כתיקון טכני לבריאות הציבור, מה שיאפשר לאשר את זה בלי הסכמת האופוזיציה”.

לדבריו, ביקשו בפגישה גם לקדם מו”פ, לקדם את החרגת ה-CBD מפקודת הסמים כפי שהבטיחי שר הבריאות בתחילת תפקידו, לאפשר שימוש במגוון מוצרים ולא רק בתפרחות ושמן, להפחית בדיקות בהליך הייצור כדי להוזיל עלויות ועוד.

אחד הנושאים הבולטים בדיון היה סוגיית היבוא מחו”ל, שמציף לטענתם את השוק. “אין כוונה לעצור את היבוא, אנחנו יודעים שהמטופלים אוהבים את זה, אבל לפחות לאזן קצת, שתהיה בקרה כלשהי, שנדע מה נכנס וכמה, שיהיה סדר,” אמר.

“היו יותר מ-40 עוסקים בפגישה, המגדלים, המפעלים, היו סגן שר הכלכלה יאיר גולן, מנכ”לית משרד החקלאות, רן רידניק ממשרד הבריאות, נציג מהמשרד לביטחון פנים וגם ממשרד האוצר,” סיכם. “כולם בעיקר ביקשו לקדם את התקנות”.

שר הבריאות ניצן הורוביץ לא מסר תגובה לידיעה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר