בדרך ללגליזציה? לראשונה רוב שרי הממשלה בעד קנאביס חוקי

מעולם לא היתה בישראל ממשלה יותר תומכת לגליזציה מזו שהושבעה היום, הממשלה ה-35. ועדה להסדרת שוק קנאביס חוקי במודל קנדה עשויה לקום כבר בקרוב.

לפני שעה קלה הוקמה הממשלה ה-35, ומסתבר שהיא התומכת ביותר אי פעם בהקמת שוק קנאביס חוקי בישראל ("לגליזציה"). לראשונה תומך במהלך גם ראש ממשלת ישראל. תמיכה מקבילה יש כנראה גם בקרב חברי הכנסת.

ליתר דיוק, מתוך 33 השרים החדשים 19 יתמכו בודאות בלגליזציה, 6 מתלבטים (כנראה בעד), 5 לא ידוע (כנראה נגד) ורק 3 מתנגדים מוצהרים. באחוזים זה יוצא 57%-75% בעד ורק 9%-24% נגד. בסקר אחרון נמצאו אחוזי תמיכה דומים (71%) גם בציבור.

בנימין נתניהו בני גנץ (צילום: דוברות הכנסת)
רה"מ בנימין נתניהו ורה"מ החלופי בני גנץ, לפני שעה קלה בכנסת (צילום: דוברות הכנסת)

יתרה מכך, השרים תומכי הלגליזציה מאיישים תפקידים המהווים חלק מהותי ונדרש לשינוי מסוג זה, כולל תפקיד ראש הממשלה, שר המשפטים, השר לביטחון פנים, שר הבריאות ועוד. יו"ר ועדת הבריאות החדש גם הוא תומך וכך גם סגן שר הבריאות החדש.

יש לציין שההצבעה הקובעת היא כמובן בכנסת ולא בממשלה, ולכן צריך רוב של חברי כנסת. למרות התנגדות עקרונית מצד המפלגות החרדיות, יש באופוזיציה לא מעט חברי כנסת שתמיכתם תספיק כנראה לאישור חוק כזה אם וכאשר יעלה להצבעה.

שרים בעד לגליזציה

עוד לפני השרים, לראשונה ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו (הליכוד) , הודיע על תמיכה במהלך והבטיח שיקים ועדה שתנסח את מודל הסדרת שוק קנאביס חוקי בדומה למודל הקנדי – כלומר ייצור ומסחר חוקיים והתרת שימוש וגידול ביתי בהגבלות מסויימות.

גם ראש הממשלה החלופי בני גנץ (כחול לבן), שישמש כשר ביטחון עד החילוף הצפוי בתפקידים בעוד כשנה וחצי, תומך לגליזציה. הוא הבטיח כזכור שיקדם הסדרת שוק קנאביס חוקי במודל קולורדו, הזהה למודל קנדה.

השר לבטחון פנים אמיר אוחנה (הליכוד) – בעד: התומך המובהק והבכיר ביותר בכנסת ובממשלת ישראל. הבטיח יחד עם רה"מ לקדם לגליזציה וצפוי לעמוד בראש הועדה שתעשה זאת. כשר משפטים הודיע על חנינה לבעלי רישום פלילי בגין שימוש עצמי בקנאביס.

שר המשפטים אבי ניסנקורן (כחול לבן) – בעד: אמנם הוא מעולם לא התייחס במפורש לנושא אך דוברו, המשמש גם כדובר סיעת כחול לבן כולה, הבהיר כי התמיכה במודל קולורדו היא גם מטעם השר ניסנקורן כמו גם מטעם כל חברי הסיעה. ניסנקורן ישמש כיו"ר ועדת שרים לענייני חקיקה, שם קובעים אילו חוקים יאושרו, ולכן תמיכתו חשובה.

שר התקשורת יועז הנדל (דרך ארץ) – בעד: בתשובה לפניית מגזין קנאביס הודיע לאחרונה הנדל כי הוא תומך בלגליזציה. הנדל יהיה חבר בועדת שרים לענייני חקיקה כך שתמיכתו חשובה.

שר החוץ גבי אשכנזי (כחול לבן) – בעד: במהלך קמפיין הבחירות האחרון אמר אשכנזי במהלך חוג בית כי בכוונתו לקדם יחד עם יו"ר מפלגתו גנץ לגליזציה.

שר העבודה והרווחה איציק שמולי (העבודה) – בעד: הודיע על תמיכה בלגליזציה עוד בשנת 2012 וכן במהלך קמפיין הבחירות של מפלגת העבודה שהוסיפה לראשונה בהיסטוריה את הלגליזציה למצע הרשמי.

שר החקלאות ופיתוח הכפר אלון שוסטר (כחול לבן) – בעד: בתשובה לפניית מגזין קנאביס אמר כי הוא עוד מעוניין לבדוק את הנושא לעומק, אבל הוא מחוייב להחלטת סיעת כחול לבן שקובעת בעד שוק קנאביס חוקי בישראל.

שר הכלכלה והתעשייה עמיר פרץ (העבודה) – בעד: בשנת 2017 הודיע לראשונה על תמיכתו בלגליזציה ובקמפיינים האחרונים בבחירות היה חלק ממפלגת העבודה שהלגליזציה נוספה לראשונה כחלק ממצעה הרשמי.

שר המדע והטכנולוגיה יזהר שי (כחול לבן) – בעד: בתשובה לפניית מגזין קנאביס אמר השר שי כי הוא בעד הסדרת שוק קנאביס חוקי בישראל.

שר התרבות והספורט חילי טרופר (כחול לבן) – בעד: בתשובה לפניית מגזין קנאביס הודיע כי הוא תומך בלגליזציה בישראל.

שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו-שטה (כחול לבן) – בעד: למרות שלא התבטאה על כך בגלוי, גם השרה תמנו-שטה מחוייבת להחלטת סיעת כחול לבן בעד לגליזציה.

שרת התחבורה מירי רגב (הליכוד) – בעד: בעבר אמרה רגב כי היא תומכת בהקלות משמעותיות בתחום הקנאביס כולל מכירת קנאביס לגילאי 21 ומעלה על פי רצונם דרך רופא. עמדה זו מהווה חצי-לגליזציה וסביר להניח שתתמוך גם במהלך מלא.

שר התיירות אסף זמיר (כחול לבן) – בעד: סירב למסור תגובה לפניית מגזין קנאביס אך במהלך קמפיין הבחירות הקודם הודיע כי יתמוך בכך. כאמור גם הוא מחוייב כמו חבריו לכחול לבן לעמדת היו"ר – בעד.

השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל (הליכוד) – בעד: בשנת 2015 הודיעה על תמיכה בהצעת חוק לביטול הפללת צרכני הקנאביס בישראל וצפויה לתמוך גם במהלך להסדרת השוק באופן מפוקח וחוקי.

שרת התפוצות עומר ינקלביץ (כחול לבן) – בעד: אמנם מעולם לא התבטאה בנושא ובינתיים מסרבת למסור תגובה לפניית מגזין קנאביס, אבל מחוייבת לעמדת הסיעה, בעד, ואפשר להניח שתתייצב לצד עמדת יו"ר מפלגתה גנץ.

השרה לשוויון חברתי מירב כהן (כחול לבן) – בעד: בתשובה לפניית מגזין קנאביס מסרה כהן כי היא תומכת בהסדרת שוק קנאביס חוקי למבוגרים בישראל.

שר במשרד הביטחון מיכאל ביטון (כחול לבן) – בעד: בתשובה לפניית מגזין קנאביס מסר ביטון כי הוא "תומך בהסדרה מידתית מדודה וזהירה".

השרה לחיזוק וקידום קהילתי אורלי לוי (גשר) – בעד: הביעה בעבר תמיכה בלגליזציה ותמכה נמרצות גם בהקלה על מטופלי קנאביס רפואי. מתוקף תפקידה החדש תהיה אחראית על הרשות למלחמה בסמים.

השרה לנושאים אסטרטגיים אורית פרקש-הכהן (כחול לבן) – בעד: בתשובה לפניית מגזין קנאביס אמרה כי היא בוחנת את מודל קולורדו שהוצע ע"י יו"ר מפלגתה גנץ. כמו חבריה מחוייבת לעמדת הסיעה, כלומר בעד לגליזציה.

מתלבטים (כנראה בעד)

שר האוצר ישראל כ"ץ (הליכוד) – לא ידוע: מעולם לא התייחס לנושא, לא ללגליזציה ואף לא לקנאביס רפואי. מסרב אמנם למסור תגובה אך סביר שלא ינסה לסכל יוזמה ללגליזציה כאשר תבוא כזו מצד ראש הממשלה.

שר החינוך יואב גלנט (הליכוד) – לא ידוע: מעולם לא התייחס נושא. הוא ועוזריו לא השיבו לפנייתנו, אך מקורבים לו מעריכים שיתמוך ובכל מקרה גם הוא כנראה יתיישר לפי עמדת נתניהו.

שר הבריאות יולי אדלשטיין (הליכוד) – לא ידוע: מעולם לא הציג עמדה בנושא לגליזציה אך דיבר באופן ברור בעד הקלות בתחום הקנאביס הרפואי. אשתו טניה ז"ל טופלה בקנאביס רפואי בעקבות מחלת הסרטן ואדלשטיין סיפר בעבר כי ראה כיצד הקנאביס מסייע לה. סביר לכן שלא יתנגד ללגליזציה.

שר האנרגיה יובל שטייניץ (הליכוד) – לא ידוע: מעולם לא התבטא בנושא למעט אמירה מהשנה שעברה כשאמר בתשובה לפניית מגזין קנאביס כי "צריך לבחון את הדברים לגופו של עניין". כן סביר להניח שלא יתנגד ללגליזציה כאשר תוצע ע"י ראש הממשלה.

שר המודיעין אלי כהן (הליכוד) – לא ידוע: מעולם לא התייחס לנושא, אך כן חתם לאחרונה על צו ייצוא קנאביס רפואי, כלומר הוא לא מהמתנגדים הקשים והיה חבר במפלגת 'כולנו' שרוב חבריה הביעו תמיכה במהלך כזה.

שר בלי תיק צחי הנגבי (הליכוד) – לא ידוע: מעולם לא התייחס לנושא אך נחשב לדמות ליברלית וכנראה יתמוך.

לא ידוע (כנראה נגד)

השר להשכלה גבוהה ומשלימה והשר למשאבי המים זאב אלקין (הליכוד) – לא ידוע: בבחירות 2015 באירוע בחירות באוניברסיטת אריאל הביע התנגדות לכל הקלה על צרכני קנאביס, אך ייתכן שמאז שינה את דעתו.

השרה לענייני התיישבות ציפי חוטובלי (הליכוד) – לא ידוע: מעולם לא התייחסה לנושא, אך גם לא רצתה למסור תגובה.

שר ירושלים ומורשת רפי פרץ (הבית היהודי) – לא ידוע: מעולם לא התייחס מפורשות לנושא הקנאביס אך היה חבר במפלגת 'ימינה' המתנגדת ללגליזציה. אפשר להניח שהוא לא בעד אך אפשר גם לקוות שלא יצביע נגד הממשלה אם תונח הצעה כזו.

השר המקשר בין הממשלה לכנסת דוד אמסלם (הליכוד) – לא ידוע: בשנה שעברה אמר בתשובה לפניית מגזין קנאביס כי "אני לא חושב שקנאביס זה דבר שאני באופן אישי אדחף אותו, את השימוש שלו". עם זאת אפשר להניח שאמסלם לא יצביע נגד הממשלה אם רה"מ יקדם זאת.

השר לשיתוף פעולה אזורי גלעד ארדן / אופיר אקוניס (הליכוד) – לא ידוע. ארדן אמנם הציג בעבר עמדה בעד אי הפללת צרכני קנאביס, אך לא יישם זאת במסגרת תפקידו כשר בט"פ והתנגד בתוקף ללגליזציה. עם זאת, הוא יהיה בתפקיד השר לשת"פ אזורי באופן זמני עד מינויו כשגריר ארה"ב ובאו"ם. ח"כ אקוניס, שייכנס לתפקיד במקומו, לא השיב האם יתמוך בהסדרת שוק קנאביס חוקי.

מתנגדים

שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן (יהדות התורה) – נגד: התנגד פעמים רבות נגד לגליזציה ובינתיים לא שינה דעתו. מבדיקת מגזין קנאביס עולה כי ייתכן שינוי בעמדתו של השר ליצמן.

שר הפנים ופיתוח הנגב והגליל אריה דרעי (ש"ס) – נגד: הצהיר פעמים רבות כי הוא מתנגד ללגליזציה של קנאביס. הוא בהחלט יהיה כנראה האתגר המרכזי לשכנוע לאחר שאמר בעבר שלא ישב בממשלה שתקדם לגליזציה, אך אפשר לקוות שאם רה"מ ייזום את המהלך אולי הוא לא יתנגד גם אם לא יתמוך. בתשובה לפניית מגזין קנאביס נמסר מטעמו של דרעי כי "כאשר הסוגיה תגיע להצבעה נקבל החלטה".

שר לשירותי דת יעקב אביטן (ש"ס) – נגד: ככל הנראה מתנגד ללגליזציה בדומה לשאר חברי ש"ס ויו"ר המפלגה דרעי, אך יצביע בעד אם תהיה החלטה כזו מטעם יו"ר מפלגתו.


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט