מגלגל...

העבר המפוקפק של חברת גרינקום ומנהליה שרון קומרז ומשפחתו

בין מנהלי חברת הקנאביס החדשה שהצליחה לעצבן את המטופלים כשהעלתה את מחירי הקנאביס הרפואי לשיא חדש, עומד פושט רגל לשעבר שהורשע לאחרונה בעבירות בנייה ושאף היה חשוד במעורבות בהברחת 150,000 סיגריות מזויפות במכולות דרך מחסן של המכס שהיה תחת ניהולו

חברת הקנאביס החדשה גרינקום (Greenkom) גידלה בשנה האחרונה סחורה עבור חברת בטר (Better) בלבד אך החלה בשבוע שעבר את פעילותה כמותג עצמאי בשיווק זן ראשון, אחד מסדרה חדשה בשם “האיקסים“, בת שלושה זנים, המשווקת תחת מותג בשם “קלאוד9”.

החברה הצליחה די מהר לעצבן חלק מהמטופלים לאחר שאלו גילו שהזן הראשון בסדרה, אקסייט (Excite), משווק במחיר של 325 ש”ח לאריזת 10 גרם – המחיר הגבוה ביותר בשוק נכון להיום. בכך “שברה” גרינקום את רף 300 השקלים שהיה עד כה מעין רף עליון שהחברות נזהרו מאוד שלא לחצות אותו. אלה שכן עשו זאת הגיעו עד 309 ש”ח לכל היותר ולרוב כאשר היה מדובר בסחורה תוצרת חו”ל.

מי זאת חברת גרינקום? בעלי החברה הם משפחת קומרז ממושב כפר אחים, שכנים של שר האוצר לשעבר ח”כ ישראל כ”ץ (הליכוד), מקום הולדתו גם של שר הביטחון בני גנץ (כחול לבן). הבעלים הרשמי על פי רשם החברות היא רעות לבון-קומרז, אך מנהלי החברה בפועל הם בעלה לשעבר שרון קומרז המשמש כמנכ”ל החברה ואחיו עידו קומרז המשמש כסמנכ”ל השיווק.

שרון קומרז (צילום מסך: פייסבוק)
שרון קומרז, מנכ”ל חברת גרינקום (צילום מסך: פייסבוק)

בשנים האחרונות ניסתה החברה להניע מיזוגים והשקעות בנסיון לגייס סכומי כסף. למשל, ביוני 2019 הודיע בעלי רשת הסופרמרקטים “ויקטורי”, אייל רביד, כי הוא מתכוון להיכנס לפעילות יחד משפחת קומרז. על פי ההסכם הראשוני ויקטורי היתה אמורה לקבל 50% מחברת גרינקום ובתמורה להעביר לקומרזים 2.7% ממניות ויקטורי השווים ערך לכ-18 מיליון ש”ח. בחלוף 4 חודשים בלבד, אוקטובר 2019, ההסכם בוטל.

בחלוף כשנה, אוקטובר 2020, ניסתה החברה להפוך לחברה ציבורית ולהיסחר בבורסה. לשם כך ביקשה להתמזג עם השלד הבורסאי קמן קפיטל ולקבל במסגרת ההסכם 74% מהחברה הציבורית. אך פעם נוספת, בחלוף 4 חודשים בלבד, פברואר 2021, גם ההסכם הזה בוטל. בשני המקרים לא פורסם מדוע בוטלו ההסכמים וגם בימים אלה מסרבים הצדדים לספק הסברים לשאלה זו.

מה שאולי יכולה לכאורה להיות הסיבה לכך היא עניינים פליליים שיש לגורמים המעורבים בחברה. למשל, לאחרונה (פברואר 2021) הורשע מנכ”ל גרינקום שרון קומרז בשתי עבירות בנייה הקשורות להקמת חוות הקנאביס של החברה ונאלץ לבסוף לשלם 100 אלף ש”ח במסגרת הסדר טיעון. על פי גזר הדין קומרז החל בבנייה של חוות הקנאביס ללא היתר ואף המשיך בעבודות הבנייה למרות שקיבל צו הפסקה מנהלי שדרש ממנו לעצור את הבנייה.

הסתבכות אחרת, שאינה קשורה בפלילים, קרתה לו עוד קודם, בשנת 2015, אז הוכרזה חברת “מ.מ יבולי התבור” שהיתה בבעלות אביו, משה קומרז, בה הוא שימש כסמנכ”ל תפעול, כפושטת רגל, לאחר שחדלה מלספק סחורה ללקוחותיה. בין היתר קבע כונס הנכסים כי החברה, שעסקה ביבוא ושיווק מוצרי מזון לבעלי חיים, נכנסה לחוב של כ-80 מיליון ש”ח וחדלה מלפעול.

אך הסיפור הרציני יותר קשור לשני הליכים שהתנהלו נגד שרון מאז 2017 ואולי בחלקם מתנהלים גם כיום. בשני מקרים שונים נטען כי ביותר ממקרה אחד הוא היה חשוד כמי שאחראי על הברחת כמויות גדולות של סיגריות מזויפות במכולות במסגרת תפקידו כאחראי על מחסן של המכס (בונדד נהר הירדן) יחד עם תושב בית שאן בשם ערן ורנר.

על פי כתב המעצר הראשון שהוגש נגדו במרס 2017, במסגרת חקירה שביצעו רשויות המכס איתרו חוקרי יס”מ באפריל 2016 מכולה שבה הוסלקו 600 ארגזים המכילים 150,000 קופסאות סיגריות קנט (Kent) החשודות כמזויפות שהוברחו במסווה של שמיכות, לכאורה כדי להימנע מתשלום מיסי יבוא בהיקף של מיליוני שקלים. בחלוף כחצי שנה בלבד, ספטמבר 2017, שוב הוטחו האשמות נגד קומרז בגין חשד לעבירות זהות של הברחת טבק באותה השיטה. פעם נוספת הוגש נגדו כתב בקשה למעצר, ופעם נוספת הוא שוחרר למעצר בית לאחר שהפקיד ערבות כספית.

“יחד עם אנשים נוספים הם פעלו כארגון לכל דבר שעסק בהברחות לארץ של סיגריות, מוצרי טבק וסחורות נוספות עתירות מס, באופן שוטף וללא הפסקה, בו לכל אדם יש את התפקיד הספציפי שלו על מנת להוציא את תכניתם לפועל,” נכתב בבקשת המעצר. “ידוע לנו על מספר הברחות ודאיות שבוצעו על ידי ההתארגנות בהן הוברחו סיגריות מזויפות לארץ”. לדברי רשות המסים קומרז עצמו “שימש בורג מרכזי בתכנון ההברחות, תיאום עם גורמים שונים, וכן מימן חלק מההוצאות הכרוכות בתפעול ההברחות”. כמו כן נטען נגדו כי “מהחקירה עלה כי יחד עם אחרים הוא ביצע עבירות חמורות על פקודת המכס, חוק מס קניה, חוק העונשין והלבנת הון”. אף על פי כן, ככל הידוע, בשלב זה עדיין לא הוגשו כתבי אישום בעניין זה.

גם אחיו של שרון, עידו, נתון לכאורה בהליך פלילי בימים אלה, אם כי בגין עבירות פעוטות בהרבה. עידו נעצר בשנת 2019 לאחר שבביתו נמצאו פרחי קנאביס במשקל כ-30 גרם ובמחסן ביתו נמצא שתיל קנאביס במשקל כ-140 גרם. בכתב אישום שהוגש נגדו בפברואר השנה הוא הואשם בהחזקה שלא לצריכה עצמית וכן בעבירת גידול וייצור סמים מסוכנים. לפני כחודשיים, מסיבה שלא צויינה בתיק, תוקן כתב האישום ונמחקו ממנו עבירת הגידול והעבירה של החזקה שלא לשימוש עצמי, כך שהוא מואשם כרגע בהחזקת קנאביס לשימוש עצמי בלבד. בימים אלה מנסה עורך דינו של עידו להמיר את כתב האישום לעבירת קנס, אולי כדי שלא ייקבע לו רישום פלילי שעלול למנוע ממנו המשך פעילות בתחום הקנאביס הרפואי.

אך כאמור, עיקר הביקורת המוטחת בימים אלה מצד המטופלים כלפי החברה אינה בגין עניינים פליליים כאלה או אחרים, אלא בגין העניין “המוסרי” הנוגע למחיר הגבוה של המוצרים שלהם, שעל פי חלק מההערכות עתיד להוביל לכך שחברות אחרות יעלו מחירים גם כן.

טענות נוספות נשמעו על כך שהחברה משווקת את עצמה באופן לא מדויק. למשל, באתר האינטרנט של גרינקום, שהחלה כאמור בפעילות לפני זמן לא רב ונחשבת לחברה חדשה יחסית, נטען בין היתר כי היא “משפרת את איכות חייהם של מאות אלפי אנשים בארץ ובעולם מדי יום”. עוד נטען על ידי החברה כי היא “החברה היחידה בארץ המורשית לייבא גנטיקות”, או שהיא “מייצאת את הזנים האיכותיים שלה לחו”ל”. כל אלו טענות שלכל הפחות נשמעות כבלתי מדויקות.

נוסף על כך, טענות עלו מצד מטופלים על כך שבברושורים שהחברה פרסמה בשבועות האחרונים לקראת השקת הזנים החדשים שלה, היא תיארה את זני הקנאביס שלה בשלל תיאורים יוצאי דופן. למשל נטען בברושורים שהזנים הם “מעוררים מינית” או “מצוינים למסיבות המוניות ומפגשים חברתיים מדליקים” והגדרות נוספות שנשמעות מופרכות או לפחות לא מבוססות על מחקר ומדע כפי שדורש משרד הבריאות.

  • חברת גרינקום סירבה למסור תגובה רצינית והאשימה את מגזין קנאביס בהתנכלות אליה. שרון עצמו טען בשיחה עם מגזין קנאביס כי מדובר בעניינים ישנים ולא רלוונטיים, “צהובים” כהגדרתו, וכי העובדה היא שעדיין לא הוגשו נגדו כתבי אישום בעניין ההברחות. כמו כן טען שכל התיקים הקשורים לסיפור הברחות הסיגריות המזויפות נובעים מיוזמתה של חברה מתחרה. כמו כן לדבריו העובדה שהוא קיבל היתר לפעילות בתחום הקנאביס הרפואי, ושהוא מחזיק ברישיון אקדח, מוכיחה שמדובר בסיפור שאינו רלוונטי. כמו כן מסר כי הפרסומים שהחברה הציגה באתר האינטרנט שלה, למשל על כך שגרינקום היא החברה היחידה שרשאית לייבא גנטיקה מחו”ל ושאר טענות בלתי מדויקות, הוסרו מהאתר בעקבות הפנייה (יש לציין כי מבדיקה נוספת עולה שהטענות לא הוסרו). לגבי סוגיית המחיר הגבוה של הזנים החדשים הסביר כי עלויות הייצור גבוהות מאוד כך שנותר לחברה רווח מינימלי בלבד וכי חברות אחרות גובות סכומים דומים בעוד שהסחורה שלהן פחות איכותית.
  • מרשות המסים נמסר כי התיק בעניין ההברחות נמצא עדיין בטיפול הלשכה המשפטית.
  • ממשרד הבריאות נמסר: “בעת קבלת בקשה לעיסוק בתחום הקנאביס לשימוש רפואי משרד הבריאות מקבל את המלצת הקצין המוסמך במשטרת ישראל לעניין אי-מניעה לתת רישיון למבקש מטעמים של שלום הציבור וביטחונו. ככל שלא נמצאת מניעה לעיסוק בבדיקת המשטרה, ובכפוף לעמידה ביתר הדרישות לעיסוק בתחום, מותרת הפעילות בתחום הקנאביס לשימוש רפואי. אין לייחס תכונות רפואיות או אחרות למוצר קנאביס ספציפי שלא הוכחו. לטענת החברה, הציטוטים לעניין זה הם מפרסומים שלא פורסמו מטעמה או באתריה של החברה.”
  • ממשטרת ישראל נמסר: “התיקים שצויינו אינם מטופלים במשטרה ומדובר על תיקי חקירה במכס ובגין עבירות בניה. איננו מוסרים פרטים מהמרשם הפלילי או אודות עברו הפלילי של אדם אך יודגש כי הסמכות להעניק רישיון לעיסוק בתחום הקנאביס הרפואי נתונה למשרד הבריאות, כשמשטרת ישראל הינה גורם ממליץ בלבד. מטבע הדברים ומטעמי צנעת הפרט לא נפרט אודות פרטי בדיקות שבוצעו, ובכל מקרה בדיקות מעין אלו מתבצעות ע״י היק״ר של משרד הבריאות.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר