מי לוחץ על קופת חולים “מכבי” להסתיר תוצאות חיוביות של מחקר על קנאביס?

האם קופת חולים “מכבי” מסתירה מידע מהציבור? המטופלים בקנאביס רפואי זועמים על הסתרת תוצאות חיוביות של מחקר שנערך ומצא כי שימוש בקנאביס מפחית את השימוש בתרופות.

קופת חולים “מכבי” נחשבה עד היום לקופה המועדפת על צרכני הקנאביס הרפואי (היחידה שמציעה החזר כספי על התרופה) והחלוצה במחקר בתחום רגיש זה. כעת מתעורר כעס בקרב המטופלים בעקבות הסתרת תוצאות חיוביות של מחקר שמצא כי שימוש בקנאביס מפחית את השימוש בתרופות כאב.

אתמול בבוקר, לקראת הדיון בוועדת הבריאות בכנסת, פורסמה בתכנית הרדיו של קרן נויבך ידיעה על מחקר חדש שנערך בישראל ובו נמצא כי שימוש בקנאביס מוריד משמעותית את השימוש בתרופות משככות כאבים ושירותים רפואיים באופן כללי.

“מחקר שנערך בקרב מבוטחים של מכבי ובו מעורבים כמה חוקרים וביניהם יהודה ברוך, האחראי הבלעדי על חלוקת קנאביס רפואי, ובו נבחנה השפעת צריכת קנאביס רפואי על צריכה של תרופות ושירותים רפואיים, מצא ירידה מובהקת של 30% אחוזים בצריכת תרופות באופן כללי (לא רק משככי כאבים) וכן ירידה של 25% אחוז בצריכת שירותים רפואיים שונים,” דווח.

מספר שעות לאחר מכן, בדיון מיוחד בוועדת הבריאות של הכנסת, ביקש יו”ר הוועדה, ח”כ חיים כץ, מנציג קופת חולים מכבי, להתייחס לנתונים שפורסמו בבוקר בתכנית הרדיו. “מדובר על מחקר שחשבנו לעשות לפני שנתיים,” סיפר ד”ר גבי חודיק, נציג ‘מכבי’. “המחקר כלל 110 אנשים אחריהם עקבנו שכולם טופלו במשך תקופה מסויימת.”

“לא הייתי רוצה להיכנס לתוצאות המחקר עצמו,” אמר חודיק. “המחקר לא מספיק מבוסס וכדי לדעת בדיוק את התוצאות יש לבצע מחקר נוסף.”

נסיונות חוזרים ונשנים של ח”כ כץ לשכנע את ד”ר חודיק לספר על תוצאות המחקר לא צלחו.

צפו:

מי לוחץ על קופת חולים “מכבי”?

הבוקר זעמו מטופלי הקנאביס הרפואי על ההתחמקות של נציג ‘מכבי’ ועל סירובו לספק את המידע בנוגע לתוצאות הניסוי. השערות בנוגע ללחצים שהופעלו לכאורה מצד משרד הבריאות ו/או חברות התרופות לא איחרו לבוא ורבים מהם כעסו על עצם קיום המחקר שנערך ללא ידיעתם של הנבדקים. כולם כאחד הביעו אכזבה עמוקה מהסתרת המידע מהציבור.

“אני מטופל בקופת חולים מכבי ומחזיק באישור,” סיפר אחד המטופלים. “אני מאוד מאוכזב מכך שהקופה בחרה לבצע עלינו ניסויים מבלי לידע אותנו מראש.”

בהתייחס להסתרת התוצאות אמר אחד המטופלים כי “דווקא קופת חולים ‘מכבי’ היא היחידה שמציעה החזר הוצאות על קנאביס ועל מכשירי אידוי ולכן הסיפור הזה קצת מוזר. אולי מישהו לחץ עליהם שלא לפרסם את הנתונים.”

“ועדת הכנסת חשפה את הקומבינה שעושים עלינו המטופלים במשך שנים חברות התרופות וקופות החולים,” אמר אחד ממובילי מאבק המטופלים. “עצם העובדה שביצעו מחקר ולא טרחו לעדכן אף אחד בתוצאות המחקר זהו פשע מול ציבור החולים בישראל והגיע הזמן שמשרד הבריאות יתפוס את ההגה ויתחיל לנהוג בהיגיון ולעזור לנו להבריא ולא לעזור להפוך אותנו לניסוי תרופות!”

ח”כ משה פייגלין, שנשא דברים יוצאי דופן בוועדה, מסר את התגובה הבאה: “לאחר שנים בהן אילצו את הדגים באקווריום לשחות במי ביוב, החלו הדגים לדרוש מים מתוקים. נכון לעכשיו טרם הוחלט האם מים מתוקים הם טובים לדגים. הוחלט לבצע מחקר אמפירי. ניתן למדוד את הנתונים בקלות ולשלוט בריכוזים השונים. אולם, בכל הנוגע למים המתוקים, קיימת סכנה ברורה של חוסר שליטה – הרי אם ניתן לדגים באקווריום, עלולים המים המתוקים לדלוף גם אל דגי הבריכה ואולי אפילו לדגי הים. נכון לעכשיו טרם התקבלה תוצאה מדעית ברורה לתשובה לשאלה מה עדיף לדגים – מי ביוב או מים מתוקים – ניאלץ להמתין עוד שנים רבות. בינתיים ייאלצו הדגים להסתפק במי ביוב.”

מקופת חולים “מכבי” נמסר כי המחקר שנערך איננו מחקר מבוסס ואמין מספיק וזו הסיבה שסירבו לפרסם את תוצאותיו בוועדת הכנסת.

מה מסתירה קופת חולים מכבי?
בועז לב, סמנכ”ל משרד הבריאות, משגיח על דבריו של נציג קופת חולים “מכבי”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר