מישיגן אישרה לגליזציה: חנויות קנאביס חוקיות ועד 70 גרם לשימוש עצמי

תושבי מישיגן אישרו לפנות בוקר (שעון ישראל) במשאל עם את הצעת החוק ללגליזציה מלאה של קנאביס, פתיחת חנויות חוקיות והיתר לגידול ביתי של עד 12 צמחים והחזקת עד 70 גרם קנאביס לשמוש עצמי. הרווחים ממיסים יופנו לטובת הציבור.

לפנות בוקר אישרו תושבי מדינת מישיגן במשאל-עם את “הצעת חוק מספר 1” המבטלת את חוקי ההפללה נגד צרכני קנאביס וממסדת שוק קנאביס חוקי.

ההצעה אושרה לפנות בוקר (שעון ישראל) ברוב מוחץ של 57.4% בעד ורק 42.6% נגד.

החוק החדש מתיר לכל בגיר מעל גיל 21 לרכוש, להחזיק ולצרוך קנאביס במדינה. תושבי מישיגן יורשו גם לגדל עד 12 צמחי קנאביס בביתם הפרטי (לשימוש אישי) ולהחזיק עד 70 גרם קנאביס ברשותם בכל רגע נתון.

מס המכירה שיוטל על מכירה חוקית של קנאביס בחנויות יעמוד על כ-10%, ככל הנראה עם תוספות מס מקומיות. בדומה למדינות אחרות שהצביעו בעד לגליזציה למטרות פנאי, הכסף שתכניס המדינה ממכירות קנאביס יופנה למימון של בתי ספר, כבישים ולמגוון תוכניות להקמת ושיפוץ תשתיות.

החוק החדש גם מחייב השקעת סכומי כסף במחקר של קנאביס. במשך שנתיים לפחות יצופה ממחלקת האוצר של המדינה להעביר 20 מיליון דולר בכל שנה לחוקרים הלומדים כיצד קנאביס יכול לשמש כטיפול לפוסט-טראומה (PTSD) ומצבים רפואיים אחרים הנפוצים בקרב יוצאי צבא.

בכך מצטרפת מישיגן ל-9 מדינות אחרות שכבר עשו זאת בארה”ב: וושינגטון וקולורדו בשנת 2012, אורגון ואלסקה בשנת 2014, מיין, מסצ’וסטס, קליפורניה ונבדה ב-2016 וכן ורמונט שהצטרפה בתחילת השנה (2018). בנוסף אישרו השנה איי מריאנה, טריטוריה עצמאית השייכת לארה”ב, לגליזציה מלאה גם כן.

במקביל הצעת חוק דומה שהועמדה למשאל עם בדקוטה הצפונית, מדינה שמרנית מאוד, נדחתה. מלכתחילה ההצעה, שלא כללה כל רגולציה, מיסוי או פיקוח, הרתיעה את המצביעים.

גם בתחום הקנאביס הרפואי התמודדו שתי הצעות, במדינות יוטה ומיזורי – בשתיהן אישר הציבור את המהלך שיאפשר ניפוק רשיונות לשימוש בקנאביס על ידי רופאים. הן נמצטרפות ל-31 המדינות בארה”ב בהן כבר קיים ענף קנאביס רפואי.

ביוטה הועמדה להצבעה ואושרה הצעה מספר 2 (Proposition 2), שתתיר לאנשים בעלי מצבים רפואיים מסוימים (סרטן, HIV, אפילפסיה, כאבים כרוניים, ALS, אלצהיימר, MS, PTSD, אוטיזם) לרכוש ולהשתמש בקנאביס רפואי. בנסיבות מסוימות מטופלים יורשו לגדל עד שישה צמחי קנאביס לשימוש רפואי אישי.

במיזורי הועמדו להצבעה שלוש הצעות ללגליזציה של קנאביס רפואי, מתוכן הצעה מספר 2 ניצחה (Amendment 2). ההצעה תאפשר שימוש חוקי בקנאביס למטרות רפואיות ותקים מערכת רגולטורית שתסדיר את ענף הקנאביס הרפואי במדינה. על פי החוק מטופלים יורשו לגדל בעצמם את הקנאביס הרפואי שהם זקוקים לו לשימוש אישי.

חדשות