מיזוג ענק בקנדה: טילריי רכשה את הקסו

שתיים מחברות הקנאביס המובילות בקנדה, הפועלות גם בשוק הישראלי, מתמזגות, כשטילריי "בולעת" את הקסו בתמורה ל-56 מיליון דולר במניות. מדובר בסכום נמוך מאוד עבור חברה שלא מזמן רכשה בעצמה חברות אחרות בכמיליארד דולר

חברת הקנאביס והאלכוהול הקנדית טילריי (Tilray Brands) השלימה את הרכישה של חברת הקנאביס הקנדית המתחרה הקסו (Hexo Corp), ובכך חיזקה את המעמד שלה כחברה הגדולה ביותר בשוק הקנאביס הקנדי ופתחה פער משמעותי על המתחרים האחרים.

במסגרת העסקה, לא מועבר כסף מזומן כלל, אלא מונפקות על ידי טילריי כ-19.5 מיליון מניות רגילות שלה בשווי נמוך מאוד יחסית של כ-56 מיליון דולר קנדי בלבד, כך שמחזיקי המניות של הקסו מקבלים 0.4352 מניות של טילריי על כל מניית הקסו שברשותם. בעקבות העסקה, המניות של הקסו חדלו כעת להיסחר בבורסה.

העובדה שהקסו, שב-2021 רכשה חברות אחרות בעלות של מיליארד דולר, נמכרה בעצמה שנתיים לאחר מכן ב-56 מיליון דולר בלבד, ממחישה היטב עד כמה לא יציב ובלתי צפוי שוק הקנאביס בקנדה בימים אלו, וכך כנראה גם בעולם כולו, כולל בישראל, כאן צנח שווי חברות הקנאביס בעשרות אחוזים בשנתיים האחרונות.

הקסו הייתה בעבר אחת מחברות הקנאביס הגדולות בקנדה, ובשנת 2021 אפילו נחשבה לגדולה ביותר לזמן מה, לאחר שרכשה באותה שנה את חברות הקנאביס המתחרות המצליחות רדיקאן (Redecan) וזנאביס (Zenabis Global Inc) בסכום כולל של יותר ממיליארד דולר קנדי, כשנה לאחר שרכשה את חברת אפריה (Aphria).

הקסו בנתה על רווחים שיניבו לה חברות הבת החדשות רדיקאן וזנאביס, אך שנה אחת בלבד לאחר שרכשה שנרכשה בעבור 235 מיליון דולר קנדי, זנאביס הודיעה רשמית על פשיטת רגל, הרבה לפני שהספיקה להחזיר את ההשקעה עבור הקסו ברווחים.

המכירות של חברת רדיקאן לעומת זאת דווקא כן היו יחסית טובות, אך גם הן לא הספיקו בשביל לפצות על פשיטת הרגל של זנאביס, ושווי המניה של הקסו התרסק מ-140 דולר בתחילת 2021 ל-10 דולר בלבד בתחילת 2022. המניה המשיכה לצנוח עוד לאורך השנה עד לשפל חסר תקדים של פחות מ-2 דולר בסוף 2022.

ההפסדים המשיכו בהקסו גם בשנת 2023, עם ירידה של 46% במכירות בקנדה וירידה של 90% ברווח ממכירות מחוץ לקנדה. החברה הפסידה בשלב הזה במצטבר כבר יותר מ-2 מיליארד דולר קנדי מאז שנת 2016, מה שהוביל אותה לבסוף להיענות בחיוב להצעות הרכישה מחברת טילריי המתחרה שהחלו להגיע באפריל 2023, כשהרכישה אושרה סופית על ידי המשקיעים של הקסו ב-14 ביוני 2023.

התרסקות מניית הקסו ב-5 השנים האחרונות (מקור: גוגל מניות)
התרסקות מניית הקסו ב-5 השנים האחרונות (מקור: גוגל מניות)

טילריי כבר הייתה חברת הקנאביס הגדולה בקנדה מבחינת שווי שוק עוד קודם לרכישת הקסו, אך כעת היא מגדילה את הפער שלה על המתחרה קרונוס שנמצאת במקום השני, עם שווי שוק העומד כיום על 1.14 מיליארד דולר בהשוואה ל-670 מיליון דולר של חברת קרונוס.

ביחד עם המכירות של הקסו, טילריי מחזיקה כעת בנתח מוערך של כ-13% משוק הקנאביס הקנדי, שהוא נתון גבוה יחסית לשוק שמוצף בשנים האחרונות בעוד ועוד יצרנים ואיבד משמעותית מהריכוזיות שלו.

בדומה להקסו, גם טילריי עצמה ספגה הפסדים משמעותיים של יותר ממיליארד דולר ברבעון האחרון, בעיקר בגלל ירידה חדה במכירות סיטונאיות בקנדה וירידה של 39% ברווחים מייצוא לחו”ל.

בהודעה לעיתונות שפרסמה טילריי צוין בין היתר כי הרכישה של הקסו ממקמת אותה כעת במקום הראשון במכירות ברבעון האחרון ב-3 הקטגוריות תפרחות, שמנים, ומיצויים, במקום השני בקטגוריית הג’וינטים המוכנים (Pre-rolls) ובמקום הרביעי בקטגוריית מוצרי האידוי.

בקטגוריית התפרחות החברה טוענת לנתח שוק מרשים של לא פחות מ-40% ברבעון האחרון כאשר מצרפים לה את המכירות של חברת הקסו, ובקטגוריות הג’וינטים המוכנים (Pre-rolls) היא מחזיקה כעת בנתח שוק של 29%, אם כי היא עדיין נמצאת במקום השני בקטגוריה הזו.

מוצרים של טילריי, כמו גם של הקסו וכן של חברות הבת רדיקאן וזנאביס – שווקו ו/או משווקים עדיין גם בבתי המרקחת בישראל. מוצרי טילריי שווקו כאן בתחילה על ידי חברת קנדוק (Canndoc) ולאחר מכן על ידי חברת יוניבו (Univo), מוצרי הקסו ורדיקאן משווקים כאן על ידי חברת בול פארמה (BOL Pharma) ומוצרי זנאביס משווקים על ידי חברת שיח מדיקל (Seach Medical).

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר